Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
4°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Enormno zmanjšanje vodnih izgub


NOVICE

| |
09.08.2014      16:39
A A

Enormno zmanjšanje vodnih izgub


Občina in vrhniška komunala sta zaradi visokih vodnih izgub na vodovodnem omrežju v Občini Log - Dragomer še drugič pristopili k nadzoru vodovodnega omrežja. Potem ko so večja puščanja omrežja odkrili in popravili na območju Loga, so analizo opravili še na območju Dragomerja in Lukovice. Rezultat – zmanjšanje vodnih izgub za kar 95 odstotkov ter veliki prihranki.


Deli:

Že v začetku letošnjega leta so se v podjetju Andotehna lotili pregleda vodovodnega omrežja na območju Dragomerja in Lukovice, in sicer od vodomernega jaška pri osnovni šoli, kjer so pregled vodovodnega omrežja zadnjič končali, pa vse do Lukovice, kjer se vodovod zaključi. Analiza se je končala šele sredi maja, saj so pregled omrežja oteževale vremenske neprilike, predvsem obilno deževje, poplave in žled, ter sanacija dela načetega vodovoda na Poti na Polane. Tokrat so pregledali vsaj 16 kilometrov omrežja ter odkrili 5 puščanj.

Kot smo izvedeli, je omrežje najbolj dotrajano na območju Poti na Polane. »V naselju Dragomer smo izolirali majhen del omrežja in ugotovili dve puščanji na Poti na Polane s skupno vrednostjo kar 3,5 m3/h. Popravilo se je izvedlo v zelo kratkem času,« je povedal Andrej Andoljšek iz Andotehne. Dodal je, da so teden dni po prvi meritvi opravili novo nočno meritev in, presenetljivo, znova odkrili občutno večji pretok vode od pričakovanega: »Po rutinskem pregledu popravil na Poti na Polane smo ugotovili nova puščanja na praktično istem odseku cevi. Puščanje se je pojavilo takoj po prvi sanaciji. Predlagali smo interventno sanacijo novonastalih puščanj.« A kljub popravilu se pretok vode ni zmanjšal, nasprotno, situacija je bila še nekoliko slabša. Nova puščanja so še tretjič odkrili na istem odseku, zato so predlagali interventno menjavo 28 metrov dolgega, kot sito načetega cevovoda. Kot so pojasnili na Andotehni, je bila rekonstrukcija tega dela vodovodnega omrežja nujna, saj bi se lahko v cev infiltrirala umazanija, zaradi česar bi se lahko uporabniki vode zastrupili. Po rekonstrukciji vodovoda težav niso več zaznali. »Po sanaciji je bil minimalni nočni pretok zabeležen v višini 0,2 m3/h, kar je 4,2 m3/h manj kot pred sanacijo,« je pojasnil Andoljšek. Povedal je še, da so s sanacijo vodovoda sistem stabilizirali, kritični del na Poti na Polane je sicer zamenjan, a je na tem delu omrežja kljub temu še vedno potrebna previdnost.

Druga kritična točka omrežja na tem delu občine pa je visoka cona Dragomer. Višjeležeči odjemalci vodo dobivajo iz vodohrana v Dragomerju, kamor jo črpajo s pomočjo črpališča. Ker se vsak liter za visoko cono ponovno prečrpava in se zaradi tega troši električna energija, je toliko bolj pomembno, da se vodne izgube na tem delu minimalizirajo. Kot so ugotovili ob analizi, tudi ta del omrežja ni bil popolnoma vodotesen, odkrili so eno puščanje na hišnem priključku, napako odpravili ter po novi meritvi pretoka ugotovili, da je stanje vodovodnega sistema v visoki coni odlično. Po sanaciji se je potrošnja vode zmanjšala skoraj za polovico, čas delovanja črpalk pa se je zmanjšal za 35 odstotkov.

Vodne izgube v Dragomerju in na Lukovici so tako le še 2-odstotne, pred sanacijo pa je iz omrežja odtekla kar tretjina vode. Veliki so tudi prihranki. Izračunali so, da so imeli zaradi odtekanja vode 5150 evrov stroškov z električno energijo in plačilom vodnega povračila. »V kolikor računamo, da je povprečna proizvodna cena 1 mvode v Sloveniji 0,3 €/m3, lahko upravičeno trdimo, da bo letni prihranek vsaj 11.040 evrov. Seveda pa to predstavlja le ekonomski prihranek,« so dodali na Andotehni.

Naj spomnimo, da je Komunalno podjetje Vrhnika v sodelovanju s podjetjem Andotehna, d. o. o., konec lanskega leta pregledalo 16 kilometrov vodovodnega sistema v naselju Log. Takrat so na omrežju odkrili dve veliki puščanji, kjer je iz omrežja v zemljo vsako sekundo odtekel en liter vode. S sanacijo obeh napak so se vodne izgube zmanjšale za 81,5 odstotka.

K analizi vodnih izgub je občina pristopila zaradi izjemno visokih, kar 44-odstotnih vodnih izgub. Že lani je občina na svojih mejah namestila vodomerne jaške, s katerimi je Komunalno podjetje Vrhnika pridobilo točno informacijo o količinah vode, ki priteče v občino. S pomočjo vodomernih jaškov pa so lahko pregledali tudi »vodotesnost« vodovodnega sistema.

 

V. L.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!