Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 22.06.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bodo padavine in nevihte razširile na večji del države. Vmes bodo tudi močnejši nalivi in sunki vetra. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 19 °C.
17°C | 20°C
sobota, 23.06.2018
9°C | 22°C
nedelja, 24.06.2018
12°C | 21°C
ponedeljek, 25.06.2018
12°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 21.6.2018 ob 16h
Zvečer so na severu in severovzhodu možne močnejše nevihte.
17°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Prvi hackaton v Sloveniji z izzivi s področja ......


NOVICE

| |
01.09.2017      15:44
A A

Prvi hackaton v Sloveniji z izzivi s področja pametnih omrežij in elektroenergetikeDeli:

Prvi konec tedna v oktobru se odvija dvodnevno tekmovanje HackElect, ki ga na Fakulteti za računalništvo in informatiko organizirata podjetje Smart Com in Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV). Če želite sodelovati pri iskanju inovativnih rešitev na področju elektroenergetike in tehnologij pametnih omrežij in vas tovrstni izzivi motivirajo, potem je dogodek pravi za vas.

Pogovarjali smo se z Radošem Lipičarjem (Smart Com) in Radovanom Sernecem (EIMV), ki sta tehnični vodji dogodka. Z nami sta delila misli o razpisanih tematikah, kaj bo po njunem mnenju največji izzivi ter pogledih na prihodnost omrežij.

Kateri izmed petih izzivov na hackahtonu ˝HackElect˝ bo po vajinem mnenju predstavil najbolj zanimive rešitve?
RL: Z mojega vidika verjamem v izziv ˝IOT aware intelligent IP network’s behaviour predicition˝, ki bi lahko prinesel zanimive rezultate. Povezovanje med različnimi viri podatkov, ki so prosto dostopni in zbrani s SmartNIM IoT senzorjI. Cilj omenjene tematike je implementacija algoritmov za določitev končne točke določenega IP omrežja.

RS: Izzivi so usmerjeni v dve domeni: IT rešitve ter podatkovna analitika. Obe področji sta v raziskovalnih krogih zelo aktivni. Pametna omrežja (peta tematika), zahteva zelo široko matematično znanje in znanje novejših programskih orodij za obdelavo velikih količin podatkov in podatkovno analitiko. Za ta izziv predvidevamo nekaj zanimivih rešitev, zlasti z vidika porabe manjših virov (npr. procesorska obdelovalna moč za izpolnitev naloge).

Katera izmed tem je po vajinem mnenju najbolj kompleksna in lahko udeležencem predstavlja velik izziv pri iskanju rešitve?
RL: Verjamem, da ˝Thermography /IR image processing methods for smart grids˝ lahko predstavlja najvišjo stopnjo izziva. Razlog je pri določanju ključnih parametrov za določen opazovani predmet, kjer okolijski pogoji in fizične lastnosti predmeta vplivajo na končne rezultate. Ne glede na zahtevan izziv, pomembno je, da udeleženci HackElecta lahko opredelijo glavna načela za izvajanje rešitve za merjenje in nadzor nad opremo zaščitne stikalne naprave in drugimi napravami za prihodnost.

RS: Opis težavnosti pri izzivih je relativna, saj sem prepričan, da bodo ekipe zelo motivirane in bodo izbrale izziv, ki najbolj ustreza njihovim znanjem oziroma izkušnjam. Da bi premostili vrzel, ki obstaja do končnih prototipov, bomo primere predstavili z demo kodo in podatki. . Osnovne rezultate najboljših ekip lahko pričakujemo že v prvem dnevu dogodka.

Če bi se prijavili na ˝HackElect˝, kateri izziv bi izbrali in zakaj?
RL: Najverjetneje bi se prijavil na 4. Izziv ˝IoT aware intelligent IP network’s behaviour prediction˝, pri katerem bi poizkušal najti ključne parametre in njihovo povezavo z odzivnostjo ter napovedjo omrežja, ker je tematika usmerjena v vse vidike v zvezi z razumevanjem določenega vedenja glede kakovosti omrežja IT in njegovih SLA parametrov.

RS: Sam osebnobi se prijavil na izziv številka tri ˝Scalar backend system implementation˝ in peti izziv ˝Smart metering electricity data analytics˝. Na omenjenih izzivih se ekipa lahko ukvarja s predstavitvijo naravnih pojavov, ki jih vidimo v vsakdanjem življenju in to lahko predstavi širši publiki.

Kje vidita in kaj mislita, da je naslednji velik izziv na področju omrežij?
RL: Obstaja veliko pobud v različnih sektorjih, z različnimi tehnologijami, kjer se razvoj in inovacije bistveno spreminjajo in preoblikujejo ˝igrišče˝ energetske platforme. Smart Com že vrsto let razvija različne sisteme, od ravnanja z brezžičnimi senzorji (virtualni itd.), platformami oblakov, IoT, do različnih prehodov in aplikacij (mobilnih, spletnih) ter sistemov za doseganje varnega in enostavnega upravljanja. Verjamem, da bo ustrezna kombinacija omenjenih sistemov predstavljala pomemben del vsake mreže pametnih omrežij. Poleg ustreznih podatkovnih obtožb (informacij), obdelave metodološke orkestracije v realnem času, je veliko vprašanje, kako to narediti na varen način. Z reševanjem različnih nalog se vsak izziv na HackElectu ukvarja vsaj z enim od navedenih meril.

RS: Nahajamo se sredi transformacije iz klasičnih, centralno usmerjenih energetskih omrežij v decentralizirana, porazdeljena omrežja, ki temeljijo na kooperativni, lokalni inteligenci. . Takšna pametna energetska omrežja zahtevajo nove pristope za kontrolo in nadzor. Velik izziv predstavlja veriga od izvira do akcije, t.j. zbiranje ter obdelava podatkov v realnem času in sprejemanje odločitev na podlagi ogromnih podatkovnih nizov, za sprejemljivo ceno inz uporabo omejenih, zmernih procesnih virov. Razumevanje pridobljenih merilnih podatkov in sprejemanje pametnih odločitev, bodisi za optimalno nadzorovanje omrežja (npr. z najmanj stroški), ali napovedovanje morebitnih napak v omrežju, so vezani tudi na nekatere predstavljene izzive HackElecta.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.06.2018 | Družabni dogodki
Odprtje Demenci prijazne točke
21.06.2018 | Kultura
Tematsko vodstvo: Švicarija v času in prostoru
21.06.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.06.2018 | Družabni dogodki
Splavarjenje 2018
22.06.2018 | Tečaji in delavnice
Jogijski oddih v Termah Dobrna
22.06.2018 | Ostalo
Dinner in the dark
23.06.201 | Kultura
Kolesarjenje po Ljubljanskem barju (samo 1 €)
23.06.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica na Viču
26.06.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
26.06.2018 | Kino
Srečamo se v kinu: Mama
26.06.2018 | Družabni dogodki
Dobre prakse zaposlovanja
26.06.2018 | Umetnost
Vodstvo po razstavi David Lynch, Ogenj na odru
27.06.2018 | Družabni dogodki
Odprtje Demenci prijazne točke
27.06.2018 | Družabni dogodki
Odprtje Demenci prijazne točke
28.06.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica Samooskrba z električno energijo
28.06.2018 | Družabni dogodki
Predavanje o demenci
29.06.2018 | Umetnost
Zajci
30.06.2018 | Kultura
Simfonična ekstaza 2
21.06.2018 | Družabni dogodki
Odprtje Demenci prijazne točke
21.06.2018 | Kultura
Tematsko vodstvo: Švicarija v času in prostoru
21.06.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
22.06.2018 | Družabni dogodki
Splavarjenje 2018
22.06.2018 | Tečaji in delavnice
Jogijski oddih v Termah Dobrna

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo