Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 11h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

...


VRTEC

| |
12.03.2015      18:27
A A

»Ptičja svatba« in spuščanje gregorčkov v vrtcu Čebelica v Gabrovki


Gregorjevo – dan, ko se ptički ženijo je znanilec pomladi, saj se začenja prebujati narava, živali in ljudje, je praznik luči in ljubezni.


PTIČJA SVATBA
PTIČJA SVATBA
Deli:

To je star slovenski praznik, ki so ga že naši dedki in babice praznovali kot začetek pomladi (po starem julijanskem koledarju), čeprav se ne ujema s koledarjem začetka pomladi. Na Gregorjevo se prično dnevi daljšati, kar otroci iz vrtca dobro vedo in takrat ne potrebujemo več luči, zato jo odvržejo v vodo. Praznovanje gregorjevega je v nekaterih krajih sedaj postalo že tradicionalno. Običajno sodelujejo otroci, ki ob pomoči odraslih oseb izdelujejo plovila s svečkami. Tudi starši otrok skupine Pikapolonic so se prepustili ustvarjanju in doma ustvarili unikatne »gregorčke«. 

V vrtcu pa so spoznavali značilnosti gregorjevega, prepevali  ljudske pesmi, spoznavali ptičke, oponašali njihovo oglašanje, spoznali obred poroke in pripravili »pravo ptičjo svatbo«, ki so jo na predvečer gregorjevega pokazali staršem. Na svatbi so si ptičji mladoporočenci obljubili zvestobo, izmenjali prstane, zaplesali poročni valček, nazdravili ob napitnici, manjkala ni niti poročna ptičja torta. Sodelavki Heleni se morajo zahvaliti, da so bile neveste in ženini šarmantno in pražnje oblečeni.

 

Po »ptičji svatbi«  so odšli k bajerju Enejeve družine, ob potoku Gabrovščica, kjer so zapluli njihovi gregorčki. Uživali so v čarobnosti lučk, druženju in ohranjanju našega ljudskega izročila.

Naslednji dan, na dan gregorjevega, pa so po grmičkih iskali  pogače, ki jih ptički na svoji svatbi niso pojedli in sledila je gostija na prostem.

 

Za male Pikapolonice Marinka Lenart

 
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Litija!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.
26.10.201 | Družabni dogodki
Pohod Litija- neznano

Bodite prvi pri oddaji mnenja.