Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.04.2018

jasno
Danes bo večinoma jasno, popoldne bo na severu države nastalo nekaj kopaste oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 29, na obali malo nad 20 °C.
10°C | 27°C
ponedeljek, 21.04.2018
10°C | 28°C
torek, 23.04.2018
9°C | 28°C
sreda, 24.04.2018
12°C | 24°C
četrtek, 25.04.2018
10°C | 27°C
Opozorila
Nedelja, 22.4.2018 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
27°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

2016 5. Tačkov festival – malo moker, a ......


KULTURA, ZAVODI

| |
22.06.2016      9:04
A A

2016 5. Tačkov festival – malo moker, a veselDeli:

V petek, 10. junija 2016, se je zaključil 5. Tačkov festival. Napolnjevale so ga pestre vsebine: dvodnevno gledališko-lutkovno dogajanje, likovno-literarni natečaj, kinološko osveščanje in predvsem spodbujanje medsebojnega sodelovanja na osnovi kulturne rasti, strpnega dialoga in sprejemanja. Spominski del Tačkovega festivala je s svojim obiskom in spominjanjem na kolega in prijatelja Naceta Simončiča osmislila spoštovana in cenjena slovenska igralka Ivanka Mežan.

Več:

Dopoldansko deževje je 9. in 10. junija dopoldan sicer malo pokvarilo načrte organizatorjem, saj niso uspeli prikazati kinološkega dogajanja v parku na Stavbah. Si je pa 750 otrok ogledali lutkovno predstavo domače skupine Li-LU Medved in dežnikter predstavo Gledališča desni žepek Poklic coprnice Mice. Obiskovalci so spoznali tudi delo in poslanstvo pasjega zavetišča Meli v Trebnjem, saj so festivalu želeli dati rdečo nit odgovornosti do zapuščenih in izgubljenih živali.

Tačkov festival poteka v znamenju likovno-literarnega natečaja, ki je imel letos naslov Našli smo psa (tehnika: strip). Prispelo je 500 del, ki so razstavljena v litijski galeriji knjižnice. Izjemen odziv je presenetil komisijo (slikar Jože Ovnik, knjižničarka Stanka Sirk in predstavnica knjižnice Sonja Perme), ki je izbrala 15 najbolj prepričljivih zgodb v sliki in besedi ter jim namenila praktične ustvarjalne nagrade.

Spominski večer v knjižnici je namenjen Nacetu Simončiču, ki nas je s svojim delovanjem navdihoval in spodbudil v pripravi Tačkovega festivala. O Nacetu in njegovi gledališki karieri v partizanskem gledališču smo se pogovarjali z njegovo gledališko kolegico in prijateljico, igralko Ivanko Mežan. Tople in Nacetu izredno naklonjene so bile njene misli, ki jih je zbrano ter čustveno delila z obiskovalci prireditve.  Prireditev so polepšale pevke Učiteljskega pevskega zbora KUD Litus, ogledali smo si tudi krajše dokumentarne filmske in fotografske izseke o Nacetovih gledaliških letih. Gradivo so nam prijazno odstopili: Muzej novejše zgodovine Slovenije, Univerza v Ljubljani – AGRFT, Lutkovno gledališče in družina Cerar.

Z gostjo Ivanko Mežan smo doživeli nepozaben spominski sprehod v čas rojstva slovenskega narodnega gledališča, ki ga je v partizanskih letih soustvarjal tudi Nace Simončič. Znova smo se tudi prepričali, da je krog ljudi, ki so poznali Naceta Simončiča izjemen in poseben.

Sonce je v petek popoldan pregnalo oblake in zaključek Tačkovega festivala se je lahko dogajal pod kostanji v parku na Stavbah. Glasba, živahno moderiranje povezovalca Lovra, ki je predstavljal aktivnosti festivala, so obiskovalce usmerjale v različne kotičke. V bralnem kotičku v Knjižnici pod kostanji sta potrpežljivo na mlade bralce čakali psički iz terapevtskega Društva Tačke pomagačke. Društvo Tačke in repki je spodbujalo k ustvarjalnosti z origami tehnikami. V delavnici lutk so nastajale ročne lutke iz nogavičk – seveda so bili to kužki, ki so nastopali tudi v mini gledališču pod kostanji. Tačkove palačinke so pekle prijazne članice Turističnega društva Litija, na odru pa so se ob Lovru pokazali različni kužki s svojimi lastniki na pravi promenadi.

Zaploskali smo petnajstim nagrajencem natečaja ter jih obdarovali s praktičnimi nagradami, izbrali in nagradili pa še skupino otrok iz podaljšanega bivanja OŠ Gabrovka, ki je naredila skupinsko najboljše stripe.

Peto druženje s Tačkovim festivalom je sklenila velika slastna torta, ki so jo spekli v kavarni pri Mostu, in so jo sladkosnedi »človeški«obiskovalci z užitkom pojedli.

Tačkov festival postaja simpatično in toplo druženje ljubiteljev psov, gledališča, ustvarjalnosti in radovednosti. Organizirata ga javna zavoda Knjižnica Litija in Zavod za kulturo, mladino in šport Litija s podporo Civilne iniciative Litija in Mestne skupnosti Litija. Festival podprejo donatorji in sponzorji v obliki materialne pomoči in sodelovanja (Turistično društvo Litija, Tesarstvo Roman Hribar s.p., Kmetija Čož, Jože Čož s.p., Komisija otrok in pes KZS, Kinološko društvo Zagorje, Društvo Tačke pomagačke, Društvo Tačke in repki ).

Zapisala: Andreja Štuhec, Knjižnica Litija

Foto: Sonja Perme (Knjižnica Litija)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Kulturni center Litija? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Kulturni center Litija
Kulturni center Litija
TRG NA STAVBAH 8 A
Tel:(01) 890 02 00
Koledar dogodkov Preglej vse
April 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.04.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.