Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
18°C | 27°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 26°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
17°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
15°C | 27°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
18°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice skrita

Postavljeni smo v čas ropanja okolja


SKRITA

| |
15.06.2012      1:42
A A

Postavljeni smo v čas ropanja okolja


»Nastal je svet materialne lastnine in grobega fizičnega nasilja, tako nad ljudmi kakor nad naravo. V takem svetu so ljudje ljubosumno ponosni na svojo posest in na svoje izključne pravice, kakor da so pozabili na svoje dolžnosti,« je v Zatonu Prometejeve dobe zapisal okoljevarstvenik Anton Komat.


Postavljeni smo v čas ropanja okolja. Foto: Lea Širok
Postavljeni smo v čas ropanja okolja. Foto: Lea Širok
Deli:

Tekst: Irena Hočevar-Križnič

Naša generacija je postavljena v čas, ki bo zapisan v zgodovini kot obdobje največjega ropanja in uničevanja okolja. Nikoli v zgodovini ni človek tako nasilno posegal v življenje narave. Bumerang je neizbežen. Dobivamo ga že sedaj, čaka nas pa še v veliko hujši obliki. Radi bi sicer živeli v čistem, idiličnem svetu, v harmoniji z naravo, vendar smo z naravo izgubili stik. Nikoli nismo toliko govorili o ekologiji – manj odpadkov, manj embalaže, ločevanje … Toda to so le drobtinice. Človek v svojem bistvu hlepi za bogastvom, materialnim, imeti čim več.

Živimo v gospodarski krizi. Res je, propadajo podjetja. Velika večina pa še vedno potroši veliko več, kot v resnici potrebuje. Gospodarska rast, ki si jo vsi tako želimo, je v bistvu rast uničevanja okolja.

Tudi v naši dolini še kako vemo, da bi morali dobro razmisliti, preden posežemo v zakonitosti narave. Snovi, ki jih ustvari kemija, so lahko še kako nevarne. Pred nedavnim sem slišala po televiziji besede Kanalca: »V naši ulici je bilo v zadnjih letih že sedem moških žrtev azbesta.« Skoraj vsaka družina je že spremljala agonijo svojih bližnjih. In kljub vsemu nočemo niti vedeti, ali nam morda grozi še kaj hujšega. Bolje je preživeti ta trenutek čim lepše in se umakniti pred resnimi problemi v svet pozabe. Preživeti z zatisnjenimi očmi ob polnih loncih. Ničesar pač ne moremo spremeniti, zato uživajmo.

Ekološka društva so lahko le klic vpijočega v puščavi. Vsi bi sicer radi, da bi bila zelo aktivna, vendar so v trenutku, ko bi morali tudi mi nekaj narediti, nezanimiva. Ukvarjajo se z dolgočasno problematiko. Človek bo moral spremeniti svoje bistvo. Dokler bo pomembnejše hlastanje po imeti čim več, se tirnice naše prihodnosti ne bodo spremenile.

Ali bodo naši otroci še lahko iz srca izgovarjali zapoved, ki je bila ena temeljnih moralnih zakonov več tisočletij: »Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji.«
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.