Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, zjutraj in dopoldne bo po nižinah tudi nekaj megle ali nizke oblačnosti. Sredi dneva in popoldne bodo nastale posamezne kratkotrajne plohe. Zvečer bo ponekod zapihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 8, na Primorskem do 13 °C.
2°C | 12°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
torek, 21.11.2017
3°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
5°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
12°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Osemdeset portretov za osemdeseti rojstni dan


KULTURA

| |
13.09.2012      6:35
A A

Osemdeset portretov za osemdeseti rojstni dan


Slikarka Milojka Nanut je „izjemna portretistka, njeno portretno ustvarjanje, s katerim vseskozi ohranja značilen likovni izraz, je pomemben prispevek k sodobni likovni ustvarjalnosti,“ je ob razstavi Osemdeset portretov Antona Nanuta (na ogled do 28. septembra) v Galeriji Rika Debenjaka v Kanalu med drugim zapisala likovna kritičarka Tatjana Pregl Kobe.


Milojka in Anton Nanut komentirata slikarkino delo. Foto: Toni Dugorepec
Milojka in Anton Nanut komentirata slikarkino delo. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

Z Milojko Nanut, soprogo svetovno uveljavljenega dirigenta Antona Nanuta, smo o njeni ustvarjalnosti poklepetali prav v kanalski galeriji.

Ob ogledu razstave smo skozi osemdeset portretov vašega soproga odkrivali vaš pronicljiv slikarski talent. Koliko let so nastajale slike?

Slikati sem začela po vpisu študija. Že za prvi portret pa je bil odličen model, saj je ves čas sedel čisto pri miru. Od leta 2002 pa so porttei nastajali vse do danes. Kljub temu, jih je bilo za Nanutovo osemdesetletnico še vedno premalo, saj sem vmes slikala tudi druge osebnosti iz sveta umetnosti, od slikarjev do glasbenikov, in sem imela tudi veliko razstav. Tako mi je na koncu skoraj zmanjkalo časa in sem morala kar veliko delati, da sem zamisel uresničila.

Malokdo dobi darilo, da se lahko opazuje na osemdeset različnih portretih, v različnih situacijah, čustvenih stanjih, pogledih … Kako se lotite slikanja?

Slike, z motivi njegovega prostega časa, recimo ob gobah, ob mački, so nastale čisto spontano. Ko sem videla, s kakšnim užitkom je v rokah držal gobe, me je ta motiv navdušil in sem potem to naslikala. Slike, na katerih dirigira, pa so večinoma narejene po fotografijah. Čeprav ga spremljam na skoraj vseh koncertih po svetu, je dirigentske poze težko ujeti, saj dirigenta večinoma gledamo v hrbet. Trenutke, ko se muzika, orkester in publika zlijejo v eno in je čutiti ta fluid, je na sliko težko ujeti na koncertu. Veliko skic pa sem naredila na vajah in je nekaj slik nastalo tudi na tej osnovi. Sicer pa sem želela ujeti predvsem vznemirljive trenutke, vrhunce nekega dejanja, posebej glasbenega. Takšnih motivov sem največ naredila v zadnjem času in nameravam v tej smeri še delati.

Po eni strani moč glasbe izražate v barvah, po drugi pa ste fotografsko natančni pri slikanju detajlov. Kdaj ste odkrili svojo slikarsko nadarjenost?

Slikati sem si želela že od majhnega. Že v vrtcu sem uživala pri slikanju z barvami, najraje pa sem imela vijolično, rumeno in oranžno. Pozneje za slikanje nekako nisem imela časa, pa tudi poguma ne, kar je bilo odločilno. Slikati sem nato začela šele po upokojitvi, ko sem tako rekoč po naključju vpisala študij likovne umetnosti na Visoki šoli za risanje in slikanje v Ljubljani, kjer sem tudi diplomirala.

Upamo, da bomo videli še veliko vaših stvari, da boste še naprej ustvarjalni. To delo vas zagotovo tudi izpolnjuje.

Tako je. Čeprav imam drugega dela čez glavo, je res, da sem bila najbolj srečna prav sedaj, ko sem študirala in sem začela slikati. Res se počutim drugačno in predvsem drugače gledam na stvari.

Kako pa vaš mož kaj komentira te slike svojih portretov?

Ni samo zelo dober model, ampak je tudi kritik. Obenem pa je zelo zadovoljen. Pri nobenem portretu ni rekel, da ni dober. Povedal je, kaj mu morda manjka, ali pa ni čisto v redu, vendar je vedno zadovoljen in me vedno podpira, kar me še najbolj veseli.

In kaj pravi o slikarstvu svoje soproge Anton Nanut?

Prvič moram reč, da sem zelo ponosen na njo. Takšnega darila ni bila sposobna narediti nobena žena. Kot je rekel njen profesor, bi se s tem lahko uvrstila celo v Guinnessovo knjigo rekordov, da ima en dirigent od enega slikarja tako veliko število portretov. In jih ni le osemdeset, še nekaj jih je, ki jih ni hotela pokazati, čeprav so odlični.

Velikanski izraz vitalnosti.

Ja, zelo je vitalna, čeprav se dela, da ni.

Tako, kakor ste tudi vi.

Jaz pa moram bit, še posebej sedaj, ko so mi od pokojnine vzeli 350 evrov na mesec. Sedaj moram biti aktiven ves čas, brez počitka. Drugi mesec greva spet v Rim, nato pa na Japonsko. Pred tem bomo mojo osemdesetletnico slavili v Ljubljani s simfoničnim orkestrom RTV, kjer sem imel največ koncertov, tako da bom odprl letošnjo sezono. Za ta koncert sem kot solista povabil odličnega kanalskega pianista Ivana Skrta, ki naju je oba navdušil na koncertu v Cankarjevem domu. Mlad človek namreč težko sam doseže, da bi igral s simfoničnim orkestrom, vendar so moj predlog sprejeli.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.11.2017
Danes ni dogodkov.
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan
25.11.2017 | Ostalo
Spominska slovesnost
25.11.2017 | Ostalo
2. Štokolofest
25.11.2017 | Ostalo
Revija pevskih zborov in vokalne skupine
25.11.2017 | Ostalo
Praznovanje KS in revijo pevskih zborov
26.11.201 | Ostalo
Izlet v neznano
26.11.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 2. predstava
28.11.201 | Ostalo
Izdelovanje novoletne dekoracije
28.11.2017 | Ostalo
Izdelovanje adventnih venčkov
21.11.201 | Ostalo
Praznično zavezovanje šalov
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Postanite dobri prodajalci in uporabljajte učinkovite prodajne tehnike
22.11.2017 | Ostalo
Dogodek ob dnevu kulturne dediščine
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.