Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
5°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 13°C
petek, 24.11.2017
6°C | 15°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
8°C | 9°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Za dom starejših rezerviranih pol milijona ......


OBČINSKE

| |
02.01.2013      6:20
1
A A

Za dom starejših rezerviranih pol milijona evrov


Zamisel o domu starejših v naši občini je na decembrski seji občinskega sveta ponovno dobila konkretne obrise. Občinski svetniki so namreč v letošnjem proračunu zagotovili pol milijona evrov rezervacije in župana pooblastili za nadaljnja pogajanja. Direktor Doma upokojencev Nova Gorica je svetnikom povedal, da so pripravljeni upravljati manjšo enoto doma četrte generacije.


Samski dom Salonita v Desklah. Foto: Lea Širok
Samski dom Salonita v Desklah. Foto: Lea Širok
Deli:

Domove četrte generacije popira tudi pristojno ministrstvo. Veliko pa je odvisno od tega, kako se bo glede novega objekta socialnega centra v Vrtojbi odločil Svet zavoda novogoriškega doma upokojencev (DUNG). Vanj naj bi se po prvotnih načrtih preselil del DUNG,  vendar večinski lastnik - družba Marc, občina Šempeter-Vrtojba in DUNG zaradi domnevno predrage investicije še niso našli rešitve. Direktor DUNG Bojan Stante poudarja, da ni pripravljen prevzeti objekta, ki bo za uporabnike predrag.

Kakor je povedal kanalskim svetnikom, bi najem po sedanjih pogojih domu povzročil resne težave. Poleg tega ne ustreza konceptu domov četrte generacije. To so domovi gospodinjskih skupin, njihova glavna usmeritev pa je normalizacija življenja starostnika, ki iz takšnih ali drugačnih razlogov živi v ustanovi. V skupini je običajno 10-12 ljudi, ki imajo sobe razporejene okrog velike bivalne kuhinje. V skupini je ves dan prisotna hišna gospodinja-bolničarka, ki starostnikom pomaga pri pripravi hrane in drugih opravilih. Za zdravstveno nego, ki je zagotovljena v enakem obsegu, kakor v tradicionalnih domovih,  pa skrbi zdravstveni tim.  Poudarek je na udobnosti, zaupnosti, varnosti, zavetju in samoodločanju. 

Po podatkih iz avgusta 2012 je 47 stanovalcev Doma Nova Gorica in enote Podsabotin iz naše občine, nekaj jih je tudi iz občin Tolmin, Bovec in Idrija. Ustanovitev enote v Desklah bi zato tem in dugim stanovalcem s tega območja ponujala bivanje, ki je neprimerno bližje domačemu kraju, kot je bivanje v Novi Gorici, je še pojasnil Stante. Tudi zato podpira gradnjo doma v kanalski občini, saj bo starejšim omogočal bivanje v gospodinjskih skupinah.

To so tudi edini domovi, za katere je mogoče dobiti zeleno luč od pristojnega ministrstva, je pojasnil župan Andrej Maffi: "Bili smo večkrat na ministrstvu in so nam jasno nakazali, kaj bodo požegnali. Samo to, kar smo mi na papirju pripravili, to so oni videli in to jim je všeč."

 

Gradnja je ocenjena na več kot 4 milijone 700 tisoč evrov. Za izvedbo bi občina ustanovila javno gospodarsko družbo in najela tri milijone 422 tisoč evrov kredita.  Obroke posojila (27 let) bi po desetih letih začeli pokrivati s prihodki od najemnine. Občinska uprava predlaga gradnjo v nekdanjem samskem domu Salonita v Desklah.  

Vsi svetniki podpirajo gradnjo četrte generacije doma starostnikov v naši občini, imajo pa različne poglede na samo lokacijo. Del občinskih svetnikov tako zahteva še oceno gradnje na prvotni lokaciji v Kanalu. "Za staro lokacijo imamo načrte, dovoljenja, infrastrukturo in mislimo, da je ta lokacija ugodnejša," poudarja Marko Bucik (DeSuS). 

 

Del svetnikov meni, da je bolj primerna lokacija v središču Deskel. Klemen Stanič (LDS) je povedal, da bi starostniki tako lažje ostali v stiku z vsakodnevnim dogajanjem, saj bi bivali v središču kraja. Poleg tega bi občina objekt pridobila z zamenjavo za zemljišča.  

Kakor so predstavniki DUNG še povedali na seji, so domovi tretje generacije po Evropi že zastarel koncept. V Nemčiji denimo jih gre vsako let več v stečaj, ker niso zasedeni, medtem ko so za domove gospodinjskih skupin dolge čakalne vrste. Po izkušnjah v tujini so se s prehodom na gospodinjske skupine podvojili obiski svojcev in številni tudi sodelujejo pri delu v skupinah.


Vendar pa je celoten projekt odvisen od tega, kaj se bo dogajalo z novozgrajenim socialnim centrom v Vrtojbi. Če se bo Dom upokojencev Nova Gorica kljub vsem zapletom odločil za Vrtojbo, v občini Kanal - vsaj v bližnji prihodnosti - ne bo doma upokojencev. 


 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Josip Broz
Josip Broz Se strinjam0 Se ne strinjam0
Tudi komentarje brišete... lepo, virus iz močvirja se je preselil tudi k Soči!

08.01.2013 ob 9:26:24 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
23.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan
25.11.2017 | Ostalo
Spominska slovesnost
25.11.2017 | Ostalo
2. Štokolofest
25.11.2017 | Ostalo
Praznovanje KS in revijo pevskih zborov
25.11.2017 | Ostalo
Revija pevskih zborov in vokalne skupine
26.11.201 | Ostalo
Izlet v neznano
26.11.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 2. predstava
28.11.201 | Ostalo
Izdelovanje novoletne dekoracije
28.11.2017 | Ostalo
Izdelovanje adventnih venčkov
29.11.201 | Tečaji in delavnice
Načrt denarnega toka, ki zadovolji banko
30.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
22.11.2017 | Ostalo
Dogodek ob dnevu kulturne dediščine
23.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
24.11.2017 | Ostalo
Predstavitev knjige "Pravce in zgodbe med Idrijo in Sočo"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.