Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 30.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na severnem Primorskem in Notranjskem pretežno oblačno s kakšno ploho. Drugod bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 16, ob morju okoli 18 stopinj C.
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
15°C | 28°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 27°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Pandi 4x4 za kakovostnejšo pomoč na domu


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
05.12.2013      5:57
A A

Pandi 4x4 za kakovostnejšo pomoč na domu


Kanalska občina se je za enkrat odpovedala načrtovanemu domu upokojencev, saj vse več starostnikov ostaja doma. So se pa odločili, da bodo bolj razvijali druge oblike pomoči starejšim in njihove večje družbeno vključenosti.


Pandi 4x4 za oskrbovalke pomoči na domu v kanalski občini. Foto: Lea Širok
Pandi 4x4 za oskrbovalke pomoči na domu v kanalski občini. Foto: Lea Širok
Deli:

Tako so oktobra v Desklah odprli medgeneracijski center in kupili dve terenski vozili za pomoč na domu.

 

V času krize so pokojnine postale pomemben del družinskega mesečnega proračuna. Obenem si vse več starejših, ne glede na socialne razmere, želi čim dlje ostati v domačem okolju. Zato se se domovi upokojencev praznijo, socialna oskrba na domu pa postaja pomembna oblika pomoči, saj lahko bistveno prispeva k dvigu kakovosti življenja v starosti.

 

Tega se zavedajo tudi v kanalski občinski upravi. V občini je namreč skoraj petina prebivalcev starejših od 65 let, petina od teh pa jih je že dopolnila 80. 

 

Tri sodelavke Centra za pomoč na domu Klas dnevno obiščejo 29 starostnikov,  od tega 27-im dostavijo obrok.  V okviru pomoči na domu pa lahko izvajajo še organizirane oblike praktične pomoči in uslug. Pomagajo lahko pri temeljnih dnevnih opravilih, denimo oblačenju, umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzderževanju in negi osebnih ortopedskih pripomočkov.

 

Oskrbovalke lahko nudijo tudi gospodinjsko pomoč, od prinašanja enega pripravljenega obroka, do nabave živil, priprave obroka, pomivanja uporabljene posode, osnovnega čiščenja bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanjem in osnovnim vzdrževanjem spalnega prostora. Prav tako lahko nudijo pomoč pri ohranjanju socialnih stikov.

 

Na območju kanalske občine izvajajo pomoč na domu v delovnih dneh med 6.00 in 16.00 uro. Kakor je razvidno iz statistike, starostniki najbolj povprašujejo po storitvi dostave in postrežbe toplega obroka. Povpraševanje po tej storitvi iz leta v leto narašča, ugotavljajo na novogoriškem Centru za socialno delo (v nadaljevanju CSD), v okviru katerega deluje tudi Klas. Tople obroke prevzemajo iz kuhinje Osnovne šole Kanal, Osnovne šole Deskle in Okrepčevalnice Tanja. Kakor pravijo, so občani s hrano zadovoljni.

 

Za svoje razgibano terensko delo so oskrbovalke doslej uporabljale osebna vozila, je povedala v. d. direktorice Centra za socialno delo Nataša Košiček: "Nudijo pomoč na terenu, ki je izredno razpršen in mesečno v povprečju prevozijo okrog 2800 kilometrov."

 

Terenskih pand, ki jih je za pomoč na domu kupila kanalska občine, so se oskrbovalke zelo razveselile. Janja Trampuž dela pri Klasu že sedem let, od tega šest v kanalski občini. "Ti dve vozili sta resnična pridobitev. S kolegico skorajda ne moreva verjeti, da je do tega res prišlo. Doslej sva za pomoč na domu uporabljali lastna vozila," je ob slovesnem prevzemu pand v Kromberku povedala Trampuževa.

 

S terenskima voziloma bo ob vsakem vremenu enostavneje priti tudi do najbolj oddaljenih starostnikov, pravi Barbara Škvarč, ki že deset let nudi pomoč na domu v kanalski občini: "Pozimi je zelo pestro, ko zapade zjutraj sneg in so tej hriboviti predeli."

 

Oskrbovalkam bosta terenski vozili nedvomno izboljšali pogoje dela. Obenem pa bodo nižji tudi stroški občinske uprave za pomoč na domu. Doslej so namreč samo za povračilo kilometrine mesečno odšteli tisoč evrov.

 

Sicer pa ceno storitev pomoči na domu oblikujejo na osnovi Pravilnika o metodologiji oblikovanja cen socialno varstvenih storitev. Sprejme in potrdi jo občina, v kateri se storitev izvaja. Poleg normativov glede osebnih dohodkov in materialnih stroškov, je pomembno tudi izhodišče, da mora občina zagotoviti denar za najmaj polovico ekonomske cene storitve.

 

Na novogoriškem CSD-ju pojasnjujejo, da občine znajo prisluhniti razvoju programa pomoči na domu in z visoko subvencijo k ceni storitve omogočajo dostopno ceno za uporabnike, ki je v današnjih težkih časih še kako pomembna.

 

Pri primerjavah cen, pa je mogoče ugotoviti, da je imela kanalska občina avgusta 2013 še vedno najvišje cene za pomoč na domu.

 

Občina                               Cena storitve za uporabnika / na uro

BRDA                                              5,11 EUR

KANAL OB SOČI                             5,42 EUR

* MO NOVA GORICA                       4,17 EUR*

RENČE – VOGRSKO                       3,85 EUR

**ŠEMPETER – VRTOJBA              3,10 EUR

MIREN-KOSTANJEVICA                 4,00 EUR

*Cena se poviša za 40% za storitve opravljene na dan nedelje in 50% za storitve opravljene na dan praznika; in sicer samo za stroške dela.

**Cena se poviša za 40% za storitve opravljene na dan nedelje in 50% za storitve opravljene na dan praznika.

 

Ekonomska cena programa v kanalski občini za leto 2013 tznaša 22,26 evrov in je za 0,90 % nižja kot v letu 2012 (22,46→22,26), pojasnjujejo na novogoriškem CSD-ju.

 

Sicer pa ima občina možnost, da še poveča delež financiranja in zniža ceno ure storitve pomoči na domu za uporabnika. To ne pomeni samo ugodnejše cene storitve pomoči na domu za uporabnike, ampak tudi dostopnejšo pomoč glede na zmanjšano kupno moč starejših in večji obseg ter trajanje storitve za sedanje uporabnike. V CPD Klas ugotavljajo, da se uporabniki odločajo za minimalen obseg pomoči, čeprav bi potrebovali večjo in večkratno pomoč.

 

Obenem pa dodajajo, da so se v zadnjih letih na področju storitev pomoči na domu zgodili pomembni premiki. Kakor so zapisali v prošnji kanalksi občinski upravi za nakup dveh službenih vozil, so bili postavljeni novi temelji, ki so usmerjali razvoj stroke: "Zagotovo imajo izjemno pomembno vlogo tudi vse občine, ki že danes stremijo k čim bolj prijazni politiki skrbi za starejše. Za prihodnost je naš skupni cilj, da čim več starejšim ljudem in invalidnim osebam omogočimo kvalitetno življenje ob določeni podpori v svojem domačem okolju."

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
08.07.201 | Ostalo
Tržni dan
08.07. - 09.07.2017 | Ostalo
Pokal Kanala
08.07.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
08.07.201 | Ostalo
Tržni dan
08.07. - 09.07.2017 | Ostalo
Pokal Kanala

Bodite prvi pri oddaji mnenja.