Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 32°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 33°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 33°C
torek, 27.06.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 7h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
18°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Krajani podprli RTC Plave


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI, EVROPSKI PROJEKTI

| |
23.10.2013      4:17
A A

Krajani podprli RTC Plave


Kanalska in briška občina sodelujeta pri skupnem projektu “Rekreacijsko turistični center Plave”. Idejni osnutek so predstavili 5. oktobra v Desklah. Krajani so zamisel podprli in obenem opozorili na morebitne težave, za katere je rešitve potrebno pioiskati že na začetku načrtovanja.


RTC Plave na območju jezu med Plavami in Solkanom načrtujeta občini Kanal in Brda. Foto: Valter Reščič
RTC Plave na območju jezu med Plavami in Solkanom načrtujeta občini Kanal in Brda. Foto: Valter Reščič
Deli:

Območje akumulacijskega jezu med Plavami in Solkanom je turistično neizkoriščeno. Izhodišče za njegovo ureditev pa je ponudila kolesarska pot ob reki Soči, ki naj bi jo dokončali z denarjem iz evropskih skladov.

 

Občini Kanal in Brda sta tako že podpisali pismo o nameri izgradnje Rekreacijsko turističnega centra Plave (v nadaljevanju RTC Plave), pri kateri bosta sodelovali tudi novogoriški družbi Vodovodi in kanalizacija ter Soške elektrarne.

 

RTC Plave bo na območju jezera med Plavami in Solkanom povezal številne turistične točke, ponujal ekološki turizem in možnosti za rekreacijo tudi na Soči.

 

Idejni osnutek, ki so ga predstavili krajanom, predvideva postavitev prodajno- informativnega centra (PIC), za katerega je že izbran najemnik prostora, ureditev eko vrtov, na katerih bi turisti lahko sami pobirali sadje zelenjavo ter dveh ekokampov.

 

V načrtih so tudi privez za ladjo za turistične vožnje, kopališča ter dostopna mesta za druge vodne rekreacijske dejavnosti. Slednja bodo uporabljali tudi v primerih nesreč, ki bi lahko ogrozile vodni vir Mrzlek.

 

Za potrebe PIC-a, čolnarne, ladje in ekokampov naj bi RTC Plave ponudil okrog deset stalnih delovnih mest in več sezonskih. Na leto pa naj bi se tu ustavilo okrog 80 tisoč gostov. Za primerjavo: v Brdih jih sedaj povrečno zabeležijo okrog deset tisoč, v Kanalu tisoč dvesto, na območju celotne Sveren Primorske pa 265 tisoč.

 

Kanalski župan Andrej Maffi kljub krizi verjame, da bodo podjetniki pokazali zanimanje za sodelovanje pri ureditvi RTC Plave. Občina je pripravljena urediti infrastrukturo, ki bo omogočala razvoj različnih turističnih dejavnosti. Prav tako bo poskrbela za ustrezne prostorske akte in soglasja.

 

Občina Brda bo prispevala operativne načrte za projekt, usmerjevalne table in lokalne ponudnike izdelkov in storitev. Kakor je na predstavitvi dejal briški župan Franc Mužič, je razvoj turizma mogoče le z medobčinskim povezovanjem. Zato so se v projekt RTC Plave vključili brez pomislekov.

 

Družbi Soške elektrarne in Vodovodi pa sta pripravljeni ponuditi strokovno pomoč in urediti dovoljenja.

 

Krajani so projekt RTC Plave podprli. Poudarili so, da pri njegovem uresničevanju obe občinski upravi ne smeta biti neambiciozni.

 

Tu naj bi prostor našle najrazličnejše dejavnosti, od kolesarjenja, do pohodništva, kajaka, kanuja in padalstva.

 

Eden od krajanov je opozoril na dejstvo, da je predvideno območje v veliki meri poplavno, drugi pa na morebitne negativne posledice prevelikega obiska, ki bi spremenil doslej mirno življenje Prelesja.

 

Župan Maffi je menil, da bodo turisti prinesli tudi življenje in zaslužek, vsekakor pa bo pri načrtovanju potrebno razmisliti o ureditvi večjega prometa, tudi kolesarskega.

 

Župan Mužič je dodal, da si starejši ljudje zagotovo želijo tudi več življenja v kraju.

 

Krajani so se strinjali, da je RTC Plave potrebno zastaviti tako, da bo pozitivnih učinkov veliko več od negativnih.

 

Sicer pa natančnega finančnega okvira za enkrat še ni, denar nameravajo dobiti iz evropskih skladov, državnih regionalnih spodbud, z naslova čezmejnega sodelovanja in tudi z najemanjem posojil.

 

Nič enostavnejša ne bo pot do vseh dovoljenj, saj je del načrtovanega centra na poplavnem območju Soče, a kanalski in briški župšan verjameta, da je projekt vreden vseh naporov in da je kljub gospodarski krizi zanimiv za podjetnike, ki v turizmu vidijo svojo priložnost.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
24.06.201 | Ostalo
Capkov memorial
24.06.2017 | Šport
14.CAPKOV MEMORIAL
24.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
24.06.2017 | Kultura
KRESNI VEČER
24.06.2017 | Ostalo
Kresni večer
24.06.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave "Avtor meseca"
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
24.06.201 | Ostalo
Capkov memorial
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.