Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
18°C | 28°C
torek, 24.07.2018
17°C | 29°C
sreda, 25.07.2018
17°C | 31°C
četrtek, 26.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Postanek štirivprege lipicancev v Horjulu in ......


TURIZEM, SOSED SOSEDU

| |
19.05.2016      00:21
A A

Postanek štirivprege lipicancev v Horjulu in nočitev na Vrzdencu


Horjul, 18. maj – V Horjulu se je ustavila 4-vprega lipicancev, ki je na poti v Lipico in prihaja iz Nemčije. Domačini so ji pripravili prijazno dobrodošlico, na Vrzdencu pri družini Grdadolnikovih pa sta sledila še prijeten sprejem in udobna nočitev, tako za lipicance kot družino Matern.


Deli:

"Gre za enkratni in neponovljivi dogodek, saj je lipicanec edina pasma konj, ki je zmožna opraviti tako dolgo pot," je zbrano množico na parkirišču pred Metrelom nagovoril predsednik Združenja rejcev lipicanca Slovenije Marko Avšič. Na kratko je opisal nekaj manj kot 1000 kilometrov dolgo traso, ki jo bo 4-vprega lipicancev opravila, in se zahvalil gostiteljem, družini Grdadolnikovih in Konjeniškemu društvu Zelena dolina za organizacijo ter Horjulcem za lep sprejem. "Z vašo gostoljubnostjo ste pripomogli k projektu, ki velja za največjo promocijo slovenskega lipicanca, ki je pri nas še vedno zapostavljen in prav je, da mu ugled vrnemo," je še dodal. Nekaj pozdravnih besed je zbranim, posebej gostom, namenil tudi župan Janko Prebil. Pohvalil je vse občane, ki ohranjajo konjeniško tradicijo v horjulski dolini. Organizatorjem se je zahvalil za pripravo dogodka, gostom pa zaželel udobno bivanje. Nemški gosti in vsi navzoči so bili deležni tudi kratkega kulturnega programa, v katerem so sodelovali fantje Folklorne skupine Klas in članice Mažoretne in twirling skupine Prosvetnega društva Horjul, dogajanje pa je, tokrat dvojezično, povezovala Mojca Jazbar. Uradnemu sprejemu je sledila pot do Vrzdenca, kjer so na kmetiji Grdadolnik vse štiri lipicance čakali zasluženo okrepčilo in urejeni boksi za počitek in spanje. Za družino Matern pa dneva še ni bilo konec, saj so jim gostitelji pripravili okusno dobrodošlico in druženje z domačini.  A tudi zanje spanec ni izostal, saj jih je čakal nov dan in novi kilometri vožnje v kočiji. Osemčlanska posadka Maternovih bo na poti še vse do nedelje, 22. maja, ko bodo svoje popotovanje zaključili v Lipici. Tam bodo prisostvovali tradicionalni slovesnosti ob praznovanju Dneva lipicanca. Letos namreč obeležujejo že 436 let reje lipicanske pasme konj. Med najbolj goreče navdušence nad to plemenito pasmo konj, našo domovino in njenimi ljudmi, pa spadata prav gotovo nemška zakonca Ute in Andreas Matern. Pred 3 leti sta v Sloveniji kupila štirih lipicance slovenske reje in se vanje zaljubila, pravita. Iz hvaležnosti do slovenskih rejcev lipicancev in vseh prijateljev, ki sta jih po zaslugi teh konj našla, sta se odločila svojo zgodbo deliti s projektom, ki smo mu bili lahko priča tudi v Horjulu.

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!