Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Praznjenje greznic in malih komunalnih ......


OBČINSKE

| |
27.05.2014      9:18
A A

Praznjenje greznic in malih komunalnih čistilnih naprav


Javno podjetje Vodovod - Kanalizacija, d. o. o., Ljubljana (v nadaljevanju izvajalec) s 1. 4. 2014 uvaja nov način rednega planskega praznjenja vsebine iz greznic in blata iz malih komunalnih čistilnih naprav (v nadaljevanju MKČN) ter nov način obračunavanja storitve "Greznice in MKČN", na podlagi Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Ur. l. RS št. 87/2012, 109/2012).


Prikaz postavk za storitve, povezane z obstoječimi in nepretočnimi greznicami ter MKČN
Prikaz postavk za storitve, povezane z obstoječimi in nepretočnimi greznicami ter MKČN
Deli:

Uredba prinaša bistvene spremembe tako pri obračunavanju kot pri izvajanju storitve. Do zdaj je izvajalec uporabnike na tri leta obveščal o obveznosti praznjenja greznic in MKČN, uporabniki so storitev naročili in strošek storitve poravnali v enkratnem znesku po opravljeni storitvi. Po novem pa Uredba izvajalcem nalaga, da v skupni postavki obračunajo storitve: praznjenja greznic in MKČN, čiščenja prevzetih vsebin na komunalni čistilni napravi, ocene obratovanja MKČN ter praznjenja in čiščenja komunalne odpadne vode iz nepretočnih greznic. Storitev se obračuna mesečno glede na količino porabljene pitne vode, omrežnina pa glede na faktor omrežnine (premer vodomera). V ceni storitve so vključeni stroški izvajalca: za izčrpavanje, prevoz, obveščanje uporabnikov, čiščenje, izdelavo ocene obratovanja … V omrežnini pa so zajeti stroški javne infrastrukture, kjer se obdela vsebina iz greznic in MKČN (objekti in oprema čistilne naprave). 

Novi, mesečni način obračunavanja praznjenja greznic in MKČN ter praznjenja in čiščenja komunalne odpadne vode iz nepretočnih greznic je v skladu z Uredbo od 1. 4. 2014 obvezen za vse izvajalce obveznih gospodarskih javnih služb odvajanja in čiščenja v državi. V primeru nespoštovanja določil Uredbe ta določa sankcioniranje izvajalca.  

Omenjena sprememba pri načinu izvajanja praznjenja greznic in MKČN je dobrodošla s stališča varovanja okolja, saj greznične gošče in blato sodijo na čistilno napravo, kjer se razgradijo in tako ne onesnažujejo okolja.

Uporabnik zaradi opravljenega planiranega praznjenja ali ocene obratovanja nima dodatnih stroškov. 

Izvajalec bo praznjenje greznic in MKČN izvajal na podlagi načrta praznjenj, in sicer vsak delavnik med 7. in 15. uro. Uporabnik bo najmanj 15 dni pred načrtovanim terminom praznjenja prejel obvestilo z datumom praznjenja in drugimi potrebnimi informacijami. V kolikor uporabniku načrtovani datum ne bo ustrezal, bo lahko od izvajalca (do 8 dni pred izvedbo) zahteval nov termin praznjenja. Spremembo termina lahko uporabnik zahteva samo enkrat. Na dan praznjenja mora uporabnik poskrbeti za urejen dostop do greznice ali MKČN, izvajalec pa pri uporabniku izvede prevzem vsebine. V primeru, da uporabnik ne zagotovi urejenega dostopa ali ni prisoten, se smatra, da je bila storitev opravljena.

Plansko praznjenje obstoječih greznic bo izvajalec izvajal enkrat na tri leta, izpraznil bo blato iz prvega prekata (usedalnika) greznice, in sicer od 1/3 do 2/3 volumna oziroma največ 5 m3 (za enostanovanjski objekt). Blato iz usedalnika MKČN bo izvajalec praznil enkrat na dve leti. Praznjenje nepretočnih greznic pa bo izvedel po predhodnem naročilu uporabnika, ki mora storitev praznjenja naročiti vsaj dva delovna dneva pred želeno izvedbo storitve.

Izdelavo ocene obratovanja za MKČN, strošek katere je prav tako vključen v mesečni obračun in ga ni več treba plačevati po opravljeni oceni, bo izvajalec javne službe izvajal po predhodnem obvestilu, enkrat na tri leta.

Uporabniki, ki odpadno vodo ali blato iz MKČN ustrezno obdelajo in uporabijo za gnojilo v lastnem kmetijskem gospodarstvu, to pomeni, da komunalno odpadno vodo iz gospodinjstva mešajo skupaj z gnojnico iz kmetijskega gospodarstva ter mešanico skladiščijo najmanj 6 mesecev pred uporabo v kmetijstvu, lahko zahtevajo oprostitev plačila za storitve, povezane z nepretočnimi greznicami, obstoječimi greznicami in MKČN. Izpolniti morajo vlogo za oprostitev plačila, ki jo najdejo na spletnih straneh izvajalca, www.vo-ka.si. Izvajalec bo vloge obdelal in vlagatelje pisno obvestil o oprostitvi plačila.

JP Vodovod - Kanalizacija, d. o. o., je edini izvajalec storitev praznjenja greznic in MKČN na območjih, kjer izvaja obvezno gospodarsko javno službo odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode. Obveznosti in naloge podrobneje opredeljujejo Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter občinski odloki. 

V primeru dodatnih vprašanj lahko uporabniki od ponedeljka do petka med 8. in 20. uro pokličejo na brezplačno telefonsko številko 080 86 52 ali se v času uradnih ur (ponedeljek in petek med 8. in 13. uro, sreda med 8. in 13. ter 14. in 17. uro) oglasijo na sedežu JP VODOVOD - KANALIZACIJA, d. o. o., Vodovodna cesta 90, Ljubljana.

 

JP Vodovod - Kanalizacija


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.