Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
19°C
10°C
PET.
18°C
6°C
2873

Poročilo o pitni vodi

Oskrba s pitno vodo je del obvezne javne službe, za katero v režijskem obratu s pomočjo vodovodnih odborov skrbi Občina Horjul. Glavne naloge pri izvajanju dejavnosti oskrbe s pitno vodo so upravljanje z vodovodnim omrežjem, objekti in napravami za oskrbo s pitno vodo, zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne pitne vode uporabnikom in varnost oskrbe z vodo v skladu z veljavnimi predpisi. Lani smo spremljali stanje kakovosti pitne vode na štirih ločenih sistemih za oskrbo s pitno vodo na območju občine Horjul, in sicer Horjul–Ljubgojna, Vrzdenec–Žažar, Zaklanec–Podolnica–Lesno Brdo in Koreno–Samotorica. Strokovna podlaga za izvajanje notranjega nadzora nad skladnostjo pitne vode je pravilnik o pitni vodi. Notranji nadzor je izvajal Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Maribor. Na terenu je bilo odvzetih 35 vzorcev za mikrobiološke preizkuse in 6 vzorcev za fizikalno-kemijske. V vseh vodovodnih sistemih so se čez leto pojavljali neskladni vzorci. V odvzeti vodi so bile prisotne bakterije Escherichia coli (E. coli) in koliformne bakterije, ki so znak fekalnega onesnaženja. Pregled rezultatov skladnosti pitne vode po vodovodih (notranji nadzor 2016) je v tabeli. Priprava vode je stalno potekala na dveh sistemih za oskrbo s pitno vodo: Vrzdenec in Koreno–Samotorica (dezinfekcija z UV-žarki). Za vodovod Horjul je bila priprava vključena (kloriranje – natrijev hipoklorit) stalno. Ob ugotovitvah mikrobiološke neskladnosti  pitne vode smo zaradi tveganja za zdravje ljudi razglasili začasni ukrep prekuhavanja pitne vode v prehranske namene, izvedlo se je čiščenje objektov in dezinfekcija pitne vode. Primerjava mikrobioloških rezultatov laboratorijskega preizkušanja vzorcev pitne vode iz notranjega nadzora, za katerega je zadolžena občina kot upravljalec, in državnega monitoringa, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje, kaže, da ni bistvenih razlik med rezultati, ki izkazujejo kakovost pitne vode v pipah pri uporabnikih. Na spletni stani Občine Horjul so objavljena vsa poročila o spremljanju kakovosti pitne vode.        


Občina Horjul                                                                            

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi