Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.01.2018

jasno
Ponoči se bo razjasnilo. Na severovzhodu bo pihal severozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -10 do -3, ob morju do 1 °C.
-2°C | 8°C
petek, 19.01.2018
2°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-1°C | 5°C
nedelja, 21.01.2018
0°C | 5°C
ponedeljek, 22.01.2018
-1°C | 3°C
Opozorila
Sreda, 17.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
8°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode ......


OBČINSKE

| |
23.03.2015      15:28
A A

Poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode na sistemih za oskrbo s pitno vodo v Občini Horjul v letu 2014Deli:

Oskrba s pitno vodo je obvezna javna služba, ki jo v režijskem obratu s pomočjo vodovodnih odborov upravlja Občina Horjul. Glavni nalogi pri izvajanju dejavnosti oskrbe s pitno vodo sta upravljanje z vodovodnim omrežjem, objekti in napravami za oskrbo s pitno vodo ter zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne pitne vode uporabnikom in varnosti oskrbe z vodo v skladu z veljavnimi predpisi.

V letu 2014 smo spremljali stanje kakovosti pitne vode na štirih ločenih sistemih za oskrbo s pitno vodo na območju Občine Horjul, to so:

 

-          Vodovodni sistem Horjul–Ljubgojna

-          Vodovodni sistem Vrzdenec–Žažar

-          Vodovodni sistem Zaklanec–Podolnica–Lesno Brdo

-          Vodovodni sistem Koreno–Samotorica

 

Strokovna podlaga za izvajanje notranjega nadzora nad skladnostjo pitne vode je Pravilnik o pitni vodi. Notranji nadzor je izvajal Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Na terenu je bilo odvzetih 36 vzorcev za mikrobiološke in 5 vzorcev za fizikalno-kemijske preizkuse. Pri vseh 4 vodovodnih sistemih so se tekom leta pojavljali neskladni vzorci. V enem vzorcu so bile prisotne bakterije Escherichia coli (E. coli), kot znak fekalnega onesnaženja, v preostalih neskladnih vzorcih pa so se pojavljale koliformne bakterije, ki kažejo na vdor mikroorganizmov iz okolja (iz zemlje, površinske vode) ali na prisotnost obilice hranilnih snovi v vodi.

Tabela: Pregled rezultatov skladnosti pitne vode po vodovodih (notranji nadzor 2014)

 

Priprava vode je stalno potekala na treh sistemih za oskrbo s pitno vodo. Na sistemih Vrzdenec, Koreno–Samotorica in Lesno Brdo je potekala dezinfekcija z UV-žarki. Na vodovodu Horjul je bila priprava vključena občasno (kloriranje – natrijev hipoklorit).

Ob ugotovitvi prisotnosti E. coli v pitni vodi smo zaradi tveganja za zdravje ljudi razglasili začasni ukrep prekuhavanja pitne vode v prehrambne namene, izvedlo se je čiščenje objektov in dezinfekcija pitne vode.

Primerjava mikrobioloških rezultatov laboratorijskega preizkušanja vzorcev pitne vode iz notranjega nadzora, za katerega je zadolžena občina kot upravljavec, in državnega monitoringa pitne vode, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje, kaže, da ni bistvenih razlik med rezultati, ki izkazujejo kakovost pitne vode na pipah pri uporabnikih.

Na spletni stani Občine Horjul je objavljeno celotno Letno poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode.                                                                                            

 

Občina Horjul, župan Janko Prebil

                                                                                                                     

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!