Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

oblačno
Popoldne se bo na Primorskem in Notranjskem spet nekoliko pooblačilo. Drugod bo precej jasno, postopno se bo razkrojila megla v Prekmurju. Ponekod bo zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 16°C, ponekod na vzhodu do 18, v Prekmurju okoli 6.
6°C | 12°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-4°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

AED rešuje življenja


OBČINSKE

| |
23.06.2015      12:35
A A

AED rešuje življenjaDeli:

Če se človeku ustavi srce in mu nihče ne pomaga, umre v približno 10 minutah. Možnost preživetja je vsako minuto manjša za 10 odstotkov, možgani pa se začnejo nepopravljivo okvarjati že po nekaj minutah. Večina zastojev srca (in posledične smrti) se pripeti izven bolnišnic ob prisotnosti očividcev. Zastoj srca je mogoče rešiti z sunkom električnega toka. Z avtomatskim zunanjim defibliratorjem (AED) damo možnost vsakemu očividcu, da prične s postopkom oživljanja že veliko preden prispe reševalna ekipa. Hitreje kot začnemo oživljati, več možnosti za preživetje ostane. Človeka naj bi prvič stresli z električnim sunkom v 3-5 minutah od tega, ko se je zgrudil, česar seveda reševalna ekipa z rešilcem ne more zagotoviti, zato je toliko bolj pomembno, da to stori očividec, ki je prisoten.

 

Kaj lahko očividec naredi?

  • Toliko kot zdravnik brez opreme,
  • z defibrilatorjem AED skoraj toliko kot reševalna ekipa z vso opremo.

POMEMBNO!

  • Če se človeku ustavi srce in mu ne pomagamo, umre po 10 minutah. Možgani se okvarijo že veliko prej.
  • Hiter električni sunek zelo poveča možnosti za preživetje.
  • Hitreje ukrepaš, več možnosti za preživetje bo žrtev imela.

 

Kaj je AED?

AED je kratica za avtomatski zunanji defibrilator. AED se uporabi za dovod električnega sunka osebi, ki je doživela nenaden srčni zastoj. Do tega pride, ko normalni srčni ritem nenadoma postane kaotičen. Srce ne more več črpati krvi in žrtev se zgrudi, preneha dihati, postane neodzivna. Nenadni srčni zastoj lahko doživi kdorkoli in kadarkoli. Čeprav se možnosti povečujejo z leti in pri ljudeh s srčnimi težavami, velik odstotek žrtev predstavljajo ljudje brez znanih rizičnih faktorjev. V Sloveniji dnevno zabeležijo 10 nenadnih srčnih zastojev, preživi pa le polovica žrtev.

 Občina Horjul je pred leti defibrilatorje predala gasilskim društvom in so na voljo vsem občanom ter za skupno dobro vseh na naslednjih lokacijah:

V prihodnje bodo organizirana predavanja in praktični prikazi uporabe defibrilatorja. Občanke in občane vabimo k udeležbi.

 

 

                                                                                                          Občina Horjul
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.