Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Kakšno vodo pijemo?


OBČINSKE

| |
06.03.2013      8:25
A A

Kakšno vodo pijemo?


Oskrba s pitno vodo je obvezna javna služba, ki jo v režijskem obratu s pomočjo vodovodnih odborov upravlja Občina Horjul. Glavne naloge pri izvajanju dejavnosti oskrbe s pitno vodo so upravljanje vodovodnega omrežja, objektov in naprav za oskrbo s pitno vodo, zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne pitne vode uporabnikom in varnost oskrbe z vodo v skladu z veljavnimi predpisi.


Deli:

V letu 2012 smo spremljali stanje kakovosti pitne vode na štirih ločenih sistemih za oskrbo s pitno vodo na območju Občine Horjul, in sicer na:

 

-         Vodovodnem sistemu Horjul–Ljubgojna

-         Vodovodnem sistemu Vrzdenec–Žažar

-         Vodovodnem sistemu Zaklanec–Podolnica–Lesno Brdo

-         Vodovodnem sistemu Koreno–Samotorica

 

Strokovna podlaga za izvajanje notranjega nadzora nad skladnostjo pitne vode je Pravilnik o pitni vodi. Notranji nadzor je izvajal Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana. Na terenu je bilo odvzetih 33 vzorcev za mikrobiološke preizkuse. Pri vseh 4 vodovodnih sistemih so se tekom leta pojavljali neskladni vzorci. V odvzeti vodi so bile prisotne bakterije Escherichia coli (E. coli), enterokoki, koliformne bakterije kot znak fekalnega onesnaženja in na enem vodnem viru Clostridium perfringens s sporami. Na vodovodu Zaklanec–Podolnica–Lesno Brdo so bili vsi neskladni rezultati pridobljeni pri kontroli pitne vode, ki je še bodisi iz starih vodnih virov bodisi se v določenem deležu meša z vodo iz vrtine, ki sicer izkazuje skladnost s pravilnikom.

Priprava vode je stalno potekala na dveh sistemih za oskrbo s pitno vodo: Vrzdenec in Koreno–Samotorica (dezinfekcija z UV-žarki). Enako pripravo vode so v začetku leta začeli izvajati tudi na vodovodu Lesno Brdo. Na vodovodu Horjul je bila priprava vključena občasno (kloriranje – natrijev hipoklorit). Ob ugotovitvah mikrobiološke neskladnosti pitne vode smo zato zaradi tveganja za zdravje ljudi predlagali oziroma razglasili začasni ukrep prekuhavanja pitne vode v prehrambne namene.

Ob izrednem dogodku, v drugi polovici novembra, oskrba s pitno vodo iz vodovoda Horjul na določenem delu oskrbovalnega območja Horjula ni bila varna. Zaradi varovanja zdravja ljudi in suma tudi na kemijsko onesnaženje vode nam je uspelo za omenjeno območje zagotoviti nadomestno oskrbo s pitno vodo (cisterna) in o tem obvestiti uporabnike. Ob pregledu 27. novembra 2012 so bile organoleptične lastnosti pitne vode s širšega oskrbovalnega območja Horjul sprejemljive za potrošnike in brez neobičajnih sprememb. Tudi vsi odvzeti vzorci pitne vode so izkazovali njeno skladnost. Povzročitelja onesnaženja pitne vode nismo ugotovili.

Primerjava mikrobioloških rezultatov laboratorijskega preizkušanja vzorcev pitne vode iz notranjega nadzora, za katerega je odgovorna občina kot upravljavec, in državnega monitoringa pitne vode, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje, kaže, da med rezultati, ki izkazujejo kakovost pitne vode na pipah pri uporabnikih, ni bistvenih razlik. Na spletni stani Občine Horjul je objavljeno celotno Letno poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode.                                                                                    

Občina Horjul,

župan Janko Jazbec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.