Logo MojaObčina.si

Horjul

DANES
31°C
18°C
JUTRI
27°C
19°C
2617

Občina je novi lastnik rojstne hiše Kristine Brenk

Pisateljica, prevajalka in urednica Kristina Brenk je s svojim delom pustila velik pečat v zgodovini slovenske kulture in književnosti. Marsikatero njeno delo sporoča, kako je ljubila domači kraj in domačijo, kjer je odraščala. Žal je njena rojstna hiaš v zadnjih letih začela propadati in vedno bolj je postalo jasno, da potrebuje obnovo.

Na občini Horjul so zaznali to težavo in se dogovorili za odkup hiše, ki stoji na zelo zanimivi lokaciji v starem centru Horjula. V razvojnem načrtu je tudi ureditev tega dela mesta, ki mu na občini želijo v prihodnje posveti več pozornosti in poskrbeti za ureditev. Tako se je pokazala priložnost, da se v tem delu rojstna hiša odkupi, sanira in preuredi v manjši etnološki muzej. Sama hiša ima zanimivo zgodovino, nenazadnje je bila v njej celo pekarna. Župan Janko Prebil je dejal, da razna kulturna društva in skupine, ki se ukvarjajo z zgodovino in kulturno dediščino potrebujejo prostore za svoje dejavnosti. Prav zato je bil to eden od pomembnih vzvodov pri odločitvi za nakup stare hiše. »Želimo si, da bi v tej hiši, potem ko bo obnovljena in urejena poskrbeli, da bodo na ogled raze razstave, seveda s poudarkom na tem, kako je nekoč potekalo življenje in delo ljudi v Horjulu. Imamo kaj za pokazati, naša zgodovina je zanimiva in bogata. Menim, da je pomembno, da te stvari ne gredo v pozabo, ampak bodo na ogled mlajšim generacijam. Postopom pa bomo s tem gradili tudi na turistični in zgodovinski prepoznavnosti kraja.«

 

Besedilo in foto: Peter Kavčič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi