Na predvečer godovanja sv. Miklavža se je dobri mož sprehodil tudi po Horjulu in sosednjih vaseh ter po domovih pridnih otrok pustil kar nekaj lepih daril. Bilo jih je toliko, da se je bilo prav lahko zgodilo, da je Miklavž darila po nesreči malo pomešal in vsi otroci niste dobili tistega, kar ste si najbolj želeli. Za to napako mu je treba oprostiti, saj ima Miklavž ta čas res veliko dela in skrbi. Pridni pa niso bili vsi otroci. Tisti, ki so bili čez leto kdaj pa kdaj poredni ali neubogljivi, so morali tokrat iz rokava stresti kakšno molitvico, oni, ki so nagajivi pogosteje, pa so ostali brez darila. Te so si parklji zapomnili, in če se ne bodo poboljšali, bodo naslednje leto morda odšli kar z njimi. Še dobro, da je leto dolgo, torej je kar nekaj časa, da se otroci popravite in postanete pridni.
Po naporni delovni noči pa je za Miklavža sledil še delovni četrtek. Ta dan je obiskal ostarele v centru starejših občanov in jim izročil skromno darilo; pri tem sta mu pomagala angelca, hudička, ki sta ga prav tako spremljala, pa sta ves čas uganjala norčije. Še pred njihovim obiskom so starejše presenetili otroci otroške folklorne skupine s Stare Vrhnike. Prikazali so jim ples Prihaja Miklavž ter ob spremljavi harmonike zaplesali in zapeli še na nekaj narodno-zabavnih. Starejši so bili obiska in seveda Miklavževega darila nadvse veseli. Zahvalili so se mu in se priporočili, da jih naslednje leto spet obišče.
Sledil je še Miklavžev obisk otrok v prosvetnem domu, kjer se je zbralo nekaj otrok in staršev. Ogledali so si čudovito igrico, v kateri so se parklji trudili, da bi Dora in Sara na Zemlji postali leni, vendar jim ob prisotnosti angela varuha to ni uspelo. Ostali sta pridni, zaslužili sta si celo Miklavževo darilo. Tudi vse druge otroke je Miklavž nagradil z darili in jim obljubil, da jih naslednje leto znova obišče, če bodo le ostali pridni.
Nadja Prosen Verbič




