Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.02.2018

oblačno
Danes bo oblačno. Občasno bo snežilo, ob morju in na Goriškem večinoma rahlo deževalo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Veter bo gradil snežne zamete. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 0, na Goriškem in ob morju okoli 6 °C.
-1°C | 2°C
sobota, 24.02.2018
0°C | 0°C
nedelja, 25.02.2018
-5°C | -4°C
ponedeljek, 26.02.2018
-10°C | -5°C
torek, 27.02.2018
-7°C | -4°C
Opozorila
Petek, 23.2.2018 ob 6h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-1°C
2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dan kulture v znamenju slovenskih popevk


KULTURA

| |
17.02.2015      17:50
A A

Dan kulture v znamenju slovenskih popevk


Horjul, 8. februar – V dvorani Prosvetnega doma Horjul je bilo na večer slovenskega kulturnega praznika zares prešerno. Tod se je pela slovenska pesem v izvedbi slovenskih fantov in deklet.


Ob koncu so dve zimzeleni družno zapeli nastopajoči ter poslušalci.
Ob koncu so dve zimzeleni družno zapeli nastopajoči ter poslušalci.
Deli:

»Iz otroštva dalje po drobnih delcih črpamo iz bogatega tkiva kulture, te tople preje slovenstva, ki je svetel vzor in pokončna hrbtenica in pisana bisaga znanj in navdiha in trden kamen, da stopiš nanj in se opreš, ko te življenje boleče zamaje.« Tako so ob slovenskem kulturnem prazniku njej v čast in zahvalo zvenele besede povezovalke Katje Šušteršič, ki je skozi celoten program spretno tkala niti in jih spletala v čudovito zgodbo večera. Snovalke le-tega, Martina in Maruša Mole, Irena Hozjan in Barbara Mlinar, so mu nadele pravljično ime – Košček sanj, a v njem so se našli mnogi, ki so ga želeli podeliti z drugimi ali pa ga najti in imeti le zase. Da je bilo temu res tako, je jasno izkazoval le skromen pogled na popolnoma zapolnjeno dvorano Prosvetnega doma, ki se je za to priložnost sicer spremenila v povsem magičen prostor in toplo zavetje bogate zakladnice slovenskih popevk.

Čudoviti vokali pevk in pevcev iz Horjulske doline in okoliških krajev, ki so se s svojim glasom šele začeli poigravati in svoj talent šele odkrivajo in spoznavajo ali pa z njim že suvereno razveseljujejo poslušalce, so po besedah povezovalke vzbudili zavedanje, da vasica, iz katere prihajamo, ni le vasica, temveč dragocen nahrbtnik znanj in kulturnih bogastev. Iz teh, ki so delček svojih sanj že našli, so torej ob instrumentalni spremljavi v živo nostalgično izzvenele vsem dobro znane O Vrba (Ida Treven in Miranda Grdadolnik), Brez besed (Ana Varlec), Mlade oči (Tina Prosen), Vrača se pomlad (Dejan Stojanov), Na pragu let (Barbara Mlinar), Ne mine niti dan (Klemen Dovjak), Lahko sem srce (Laura Marolt), Kaj pa ti (Martina Mole), Misli (Franci Rotar), Plima (Martina Mole, Maruša Mole, Irena Hozjan in Barbara Mlinar), Nasmeh (Irena Hozjan), Najlepše pesmi (Eva Borin in Dejan Stojanov), Kdo še verjame (Nina Lončar), Telstar (Maruša Mole), Orion (Ida Treven in Miranda Grdadolnik), Letim (Neža Knapič), Spet (Anže Kenk). Svoj košček zanosa in sanj pa je z recitacijo Prešernove poezije – Neiztrohnjeno srce dodal Primož Bizjan. Ob koncu so svoj košček sanj ujeli prav vsi zbrani, ki so skupaj z nastopajočimi zapeli pravi zimzeleni popevki Zemlja pleše in Vrtiljak.

Bogat in zares slovenski je bil večer popevk v Horjulu, ki je bil namenjen prav slovenski kulturi, tej dragoceni in čudoviti dediščini, ki nam je bila – Slovencem in Slovenkam – položena v zibelko, da jo čuvamo, ohranimo in posredujemo naslednjim rodovom.

 

Nadja Prosen Verbič, foto: NPV

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!