Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Varčnejše ulične svetilke, a peturni nočni ......


POSLOVNE, OBČINSKE, €NERGIJA

| |
12.04.2014      17:15
A A

Varčnejše ulične svetilke, a peturni nočni mrk ostaja


Horjulska občina od predlanske jeseni posodablja javno razsvetljavo, za kar je do zdaj namenila 104 tisoč evrov. Čeprav nove svetilke znižujejo porabo električne energije, z občine sporočajo, da ugašanje luči med polnočjo in peto uro zjutraj ostaja.


Delavca podjetja Elektroinstalacije Matjaž Nagode, s. p., Jernej Kogovšek (levo) in Marko Trček ob menjavi svetilk
Delavca podjetja Elektroinstalacije Matjaž Nagode, s. p., Jernej Kogovšek (levo) in Marko Trček ob menjavi svetilk
Deli:

Pretekli mesec so delavci podolniškega podjetja Elektroinstalacije Matjaž Nagode, s. p., menjali svetilke po Horjulu, in sicer na ulicah Livada, Na Vovčne, Na Grič ter na Obrtni ulici. "V marcu je bilo zamenjanih 29 natrijevih svetilk z močjo 125 W (vatov, op. a.), ki so bile energetsko potratne in niso bile v skladu z zakonodajo. Zamenjali smo jih s 17-vatno LED-razsvetljavo," so nam povedali na občini.

Razsvetljen bo tudi vrzdenški Graben

Do danes so skupno odstranili 116 potratnih svetilk ter jih nadomestili s 105 LED-svetilkami in 11 klasičnimi, 150-vatnimi svetilkami. Na Šolsko ulico so dodatno postavili štiri nove LED-svetilke. Skupni vložek v prenovo razsvetljave je do zdaj nanesel 104 tisoč evrov. Na občini pričakujejo, da se bo vložek povrnil v sedmih letih, s prihranki pri porabi električne energije. Ta naj bi se zmanjšala za do 70 odstotkov. Kot so že pojasnili pred časom, je življenjska doba LED-svetil proizvajalca Hella Saturnus sicer okrog 12 let.

Do konca letošnjega leta bodo zamenjane vse potratne stare luči, druge pa bodo nato menjavali sproti, ko se bodo kvarile. V načrtu je tudi postavitev treh novih luči v zaselku Graben na Vrzdencu, kjer pa še ni odločeno, ali bodo namestili solarne svetilke ali klasično razsvetljavo.

Nočni mrk posledica direktive iz Bruslja

Horjul je sicer ena od redkih občin, ki javno razsvetljavo ponoči ugašajo. Ta ukrep je bil uveden pred leti kot posledica vladne uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja, ki je letno porabo elektrike za javno razsvetljavo omejila na 50 kWh na prebivalca. "Ker smo to presegali, so bili potrebni hitri ukrepi," pojasnjujejo na občini.

Čeprav je med občani slišati pomisleke, da nočno ugašanje luči vpliva na varnost, na občini menijo, da je ukrep smotrn. "Ponoči na cesti ni prometa in ljudi, poleg tega pa ugašanje luči zelo pozitivno vpliva na naravo," pravijo in pristavljajo, da sprememb ne načrtujejo.

Rešitve so, a ovir je še več

Poznavalci sicer pravijo, da bi lahko ponoči ostala prižgana le vsaka druga svetilka. A za tovrstno rešitev bi bilo menda potrebno preurediti dobršen del napeljave javne razsvetljave, razlagajo na občini. Pri tem priznavajo, da so o taki ureditvi razmišljali, a so naleteli na ovire. "Nastala so nesoglasja med prebivalci, ki se niso mogli sporazumeti, katera svetilka naj sveti. Problem tovrstne ureditve so tudi svetlobni koridorji, ki so nevarni za voznike avtomobilov, saj izmenjava svetlih in temnih predelov ceste zmanjša vidljivost. S tem ukrepom prav tako ne bi zagotovili zmanjševanja svetlobnega onesnaževanja v naravi. Zato se nam zdi, da je sedanja ureditev mnogo primernejša," pravijo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.