Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 18.06.2018

pretežno jasno
Danes bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo. Popoldne bo v hribovitem svetu nastala kakšna kratkotrajna ploha, izjemoma lahko tudi zagrmi. Pihal bo severni do severovzhodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem okoli 30 °C.
13°C | 28°C
torek, 17.06.2018
13°C | 27°C
sreda, 19.06.2018
12°C | 28°C
četrtek, 20.06.2018
15°C | 29°C
petek, 21.06.2018
15°C | 30°C
Opozorila
Ponedeljek, 18.6.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razigrana jesen na odru Gorjanskega doma


KULTURA

| |
16.10.2013      16:17
A A

Razigrana jesen na odru Gorjanskega domaDeli:

Cirila in Marija z mladimi gosti iz Waldorfske šole iz Radovljice ter njihova mentorica Mateja so ob tednu otroka pripravili prijeten večer starih običajev v pripovedi, pesmi in plesu.

Duh starih časov je s pripovedovanjem obudila babica Francka, otroci pa so njene pripovedi odigrali in odplesali.

V prvi epizodi je vnukinja prišla k babici in ji povedala, da ima strgano nogavičko, pa da bo mamica kupila nove. Babica ji je obljubila, da jih bo ona spletla. Med pletenjem nogavice je pripovedovala zgodbe iz svojega otroštva, otroci pa so potem s pesmijo in rajanjem ponazorili vsako njeno pripoved.

Pastirske igre z izštevankami in rajanjem so povezali s pripovedjo babice, ki je kot otrok pasla krave. Če je imela šolo popoldne, jih je pasla dopoldne, če pa je imela šolo dopoldne, pa je pasla popoldne. Povedala je, kako se je ena krava izgubila in je druga krava nekako »povedala«, da jo morajo poiskati, ona pa je kot otrok razumela to kravjo skrb in izgubljeno kravo so našli.

Ena izmed babičinih zgodb je bila, kako pridobimo ovčjo volno za pletenje. Jeseni ovce ostrižejo, volno operejo, posušijo, skrbno skrtačijo – »aklajo«, potem pa na kolovratu spredejo in sestavijo v več nitk ter navijejo na klopčič. Babica je opisala tudi pot od žita do kruha: na preorano njivo posejejo žito – pšenico, ječmen, ajdo, rž ali koruzo - požanjejo, posušijo, omlatijo in peljejo v mlin, kjer jo mlinar zmelje v moko. Iz te moke je njena mama v »mentrgi«, posebni mizi z globokim »predalom«, ki je bil samo za peko kruha, zamesila testo, potem pa naredila hlebe in jih v peči spekla. Otroci so po pripovedki zaplesali in zapeli tisto »A' je kruh že pečen? Še ne! Zasmojen!«

Vokalno in instrumentalno spremljavo sta skozi celoten večer mojstrsko izvedli edinstveni Cirila in Marija.

Ob tednu otroka je prisotne po končani predstavi nagovoril župan Peter Torkar. Lepe misli je namenil tudi vsem tistim, ki se predstave niso mogli udeležiti. Pohvalil je idejo in izvedbo predstave, ki je obujala stare običaje in marsikoga vrnila nekaj let ali celo desetletij nazaj. Lepo je bilo slišati domače pesmi iz ust mladih pevcev, ki se že zavedajo svojih korenin in cenijo slovensko kulturno dediščino.

V Gorjanskem domu je ob koncu večera zadonela nikoli izpeta pesem »Mi se ´mamo radi«, ki so jo nastopajoči in obiskovalci družno zapeli.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Gorje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo