Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

delno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Srednjeveški dan na gradu Vurberk


KULTURA, TURIZEM, DRUŠTVA

| |
05.02.2014      17:58
A A

Srednjeveški dan na gradu Vurberk


V počastitev 770- letnice omembe gradu Vurberk in okritju vrnjenega grba plemiške rodbine Stubenberg, ki je bil po letu 1945 odnešen z gradu ter po zaslugi družine Rojko iz Krčevine pri Vurberku ohranjen, smo 17. maja 2008 priredili Prvi srednjeveški dan na gradu Vurberk.


Grajska gospoda na srednjeveškem Vurberku (foto Tamara Peklar)
Grajska gospoda na srednjeveškem Vurberku (foto Tamara Peklar)
Deli:

Grad Vurberk je eden tistih slovenskih gradov, katerih gradnji in opremi so umetnostni zgodovinarji in zgodovinarji posvetili veliko pozornosti. Zanimanje za vurberški grad ni presenetljivo, saj daje za slovenske razmere v veliki meri ohranjena grajska oprema iz 17. stoletja odlične možnosti za študij plemiške bivalne kulture. Čeprav je grad v razvalinah, se je ohranilo veliko njegove opreme, saj jo je dal Jožef grof Herberstein, tedanji lastnik vurberškega in ptujskega gradu, leta 1907 prepeljati na ptujski grad. Iz njegove dolge in pestre zgodovine velja omeniti  zanimivost, da je bil grad v 17. stoletju spremenjen v  lovsko postojanko in bobrišče pod Vurbergom je bilo največja kolonija bobrov na ozemlju današnje Slovenije. Rokavi reke Drave so ustvarili poplavne loke, v katerih so se poleg bobrov naselile tudi močvirske ptice.


V  ljudskem izročilu se je ohranilo kar nekaj legend in pripovedk, povezanih z utrdbo nad reko Dravo. Najlepše so tiste o Kresniku in njegovih bojih  z velikansko kačo.


Leta 1921 je bil v vurberškem gradu ustanovljen ruski sanatorij, znan tudi v širšem evropskem prostoru. Sanatorij je deloval vse do začetka druge svetovne vojne. 6. junija 1941 so ga Nemci zaprli. Večji del inventarja je bil med zavezniškim bombardiranjem gradu Vurberk februarja 1945 uničen.


Po vojni takratna oblast ni pokazala volje, da bi grad obnovila, čeprav ni bil v celoti uničen, zgorelo je le ostrešje. Okoliški prebivalci so odvažali gradbeni material za obnovo in gradnjo domačij. Le redki so znali ohraniti kakšen detajl in tako se je zgodilo tudi z grbom. Kmet iz Krčevine pri Vurberku je kamen, v katerem je vklesan grb gospodov Stubenberških  z gradu Vurberk odpeljal  na domačijo ter ga vzidal v zunanjo steno gospodarskega poslopja in ga tako ohranil do današnjih dni.

 

V želji po ohranjanju kulturno zgodovinske dediščine smo člani VS Vuberk, v sodelovanju s člani Turističnega in Gledališkega društva Vurberk ter ob podpori Občine Duplek pripravili junija 2013  6. Srednjeveški dan in tako tudi tej prireditvi pripisali tradicionalnost v mozaiku lepih zgodb, ki jih tkemo v naši občini. 


Jelka Rojko
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Duplek!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!