Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo povečini sončno, ponekod bo pihal šibak veter vzhodnih smeri. Nastane lahko kakšna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 32, na Primorskem ob šibki burji do 34 °C.
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 33°C
četrtek, 23.08.2018
18°C | 32°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Zakaj izginjajo gozdne kure na Kočevskem?


TURIZEM

| |
27.11.2015      19:29
A A

Zakaj izginjajo gozdne kure na Kočevskem?Če ste v zadnjem času v Kočevskem rogu videli gozdnega jereba, sporočite!
Če ste v zadnjem času v Kočevskem rogu videli gozdnega jereba, sporočite!
Deli:

 

Kljub na videz dobro ohranjeni naravi kočevskih gozdov nekaterim vrstam ptic slabo kaže. V prejšnji številki Vrelca smo izpostavili belohrbtega in triprstega detla, ki izginjata zaradi vse manjšega deleža mrtvega lesa, še slabše pa je stanje gozdnih kur: divjega petelina in gozdnega jereba.

 

Divji petelin je bil še pred nekaj desetletji stalnica zrelih in presvetljenih gozdov na grebenih Stojne, Velike in Goteniške gore ter celo Kočevskega roga. Leta 1980, ko je bil lov nanj ukinjen, je bilo znanih še okoli 40 rastišč, kjer pojejo petelini, že leta 2000 pa samo še 20. Ob spomladanskem preverjanju stanja v okviru projekta LIFE Kočevsko smo našli le sledi njihove prisotnosti na dveh rastiščih na Goteniški gori. Na Kočevskem rogu smo zadnjega petelina opazovali na Mirni gori konec prejšnjega stoletja! Gozdni jereb je bil kljub prikritemu načinu življenja v kočevskih gozdovih in tudi na Kočevskem rogu še v prejšnjem stoletju dokaj razširjena vrsta. Pogosta opažanja so bila zabeležena v okolici zaraščajočih kočevarskih vasi, kjer je več grmovne podrasti in zeliščnih vrst. Ob letošnjem popisu smo našli le še nekaj parov. Ugotavljamo, da vrsti izginjata predvsem zaradi spremembe v gospodarjenju z gozdovi, kritično primanjkuje manjših gozdnih jas s plodonosnimi zelmi in jagodičjem za prehrano ter ustrezne sestojne zgradbe. Lokalno je moteče tudi krmljenje divjadi na rastiščih in staniščih ter povečevanje števila plenilcev gnezd. Problematične razmere bomo skušali izboljšati z ukrepi potekajočega projekta LIFE Kočevsko v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in Občino Kočevje.

 

Besedilo in foto: ANDREJ HUDOKLIN, Zavod RS za varstvo narave

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!