Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.07.2018

pretežno jasno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20 °C.
18°C | 30°C
nedelja, 22.07.2018
18°C | 30°C
ponedeljek, 23.07.2018
17°C | 29°C
torek, 24.07.2018
17°C | 28°C
sreda, 25.07.2018
16°C | 28°C
Opozorila
Četrtek, 19.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Gremo v savno, Topličani imamo tudi ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
05.02.2016      8:00
A A

Gremo v savno, Topličani imamo tudi ugodnosti!


Gripa se v letošnjem letu še ni polno razmahnila, je pa že na pohodu. Ena izmed izvrstnih oblik preventive je tudi savnanje; Topličani imamo to ponudbo takorekoč pred vrati, zanjo lahko koristimo tudi ugodnosti.


(Foto: Terme Krka)
(Foto: Terme Krka)
Deli:

Savnanje je eno najbolj zdravilnih in prijetnih oblik sproščanja. Ob redni uporabi savne se kažejo pozitivni učinki tako na telesnem kot na duševnem počutju,” poudarja vodja velneškega centra Balnea Term Dolenjske Toplice Urša Beg. Savnanje je proces izmenjavajočega ogrevanja in ohlajevanja telesa. Oba dela procesa sta enako pomembna in oba skupaj ustvarjata blagodejni občutek. Ogrevanje kože povzroči širjenje perifernih žil, ohlajevanje pa njihovo aktivno krčenje. Izmenično širjenje in krčenje žil pomeni za žile trening, ki omogoča, da ostanejo gibke in prožne. “Od tod trditev, da savnanje upočasnjuje staranje žil in krepi celoten kardiovaskularni sistem,” poudarja Begova in doda, da se poleg tega ob pregrevanju telo znoji, z znojem pa se iz njega izločajo tudi nekoristne in škodljive snovi. “Na ta način se čisti tudi koža in se hitreje obnavlja. Zaradi pospešenega krvnega obtoka, ki je posledica toplote v savni, dobiva koža namreč več hranilnih snovi. Redni uporabniki savn zato kmalu opazijo, da je njihova koža nežnejša in bolj gladka, savnanje pa tudi omejuje nastajanje ogrcev, s tem ko temeljito očisti znojnice in kožne pore, pomaga pa tudi pri razgrajevanju celulita.


Za krepitev imunskega sistema, ki je pozimi načet

Pospešen krvni obtok v telesu povzroča sproščanje napetosti v mišicah. “Blagodejnost savnanja občutijo tudi tisti, ki jih rado zebe v noge in roke. Z boljšo prekrvljenostjo telesa izgine tudi ta tegoba, začutimo pa več energije, več telesne in tudi več spolne moči,” pravi Begova. Nadaljuje, da savna tudi krepi imunski sistem, ob redni uporabi preprečuje virusna in bakterijska obolenja ter poživlja limfni obtok. Za ljudi z astmo in bronhitisom so priporočljive parne savne, saj vodna para z eteričnimi olji blažilno deluje na dihala.

Da bo učinek savnanja še boljši in koža še lepša
V savnah Term Krka večkrat dnevno postrežemo z negovalnimi pilingi in oblogami. Na čisto kožo si namažemo naravne sestavine, kot so med, glina, cimet, kava, sol in čokolada, in taki vstopimo v savno. Ko se telo segreje, si tako negovalno kremo vtiramo v kožo. Pilingi delujejo čistilno, saj se koža s tem očisti odmrlih delcev, in ker se tako odprejo kožne pore, je proces potenja in razstrupljanja še učinkovitejši,” pravi vodja velneškega centra Balnea in svetuje še, da z negovalnimi oblogami kožo nahranimo, da je še bolj gladka in mladostno sijoča. 

Pri teh zdravstvenih težavah savno odsvetujejo
Obisk savne odvsetujemo ljudem z virozo, gripo in drugimi boleznimi, ki jih spremlja povišana temperatura, ljudem s težavami s srcem in žilami, z epilepsijo, rakom, kožnim vnetjem in z razširjenimi žilicami na obrazu,” poudarja Urša Beg. Odsvetuje tudi savnanje pod vplivom alkohola ter svetuje, da po savnanju nadomestimo tekočino, ki smo jo izgubili s potenjem. “Priporočamo pitje vode ali nesladkanih zeliščnih čajev, od jedi pa se najbolj priležeta sadje in sveža solata.

Pet korakov pravilnega savnanja:

  1. SAVNANJE: Stuširajte se s toplo vodo. S toplo vodo si pogrejte hladne noge. Temeljito se obrišite. V savno vstopite suhi. Izberite savno nižje temperature. Podložite si brisačo, sedite nanjo in se sprostite. Prvič ostanite v savni le 10 do 12 minut oziroma toliko, da se spotite.
  2. OHLAJEVANJE: Zapustite savno in malo postojte na zraku. Nato se stuširajte z mlačno vodo, in – če je na voljo bazen – zaplavajte. Nato se zavijte v kopalni plašč, spijte kozarec vode in malo počivajte.
  3. SAVNANJE: Če ste potni, se ponovno stuširajte, otrite se do suhega in vstopite v savno z višjo temperaturo. Tokrat ostanite v savni dlje, da se temeljito spotite. 
  4. OHLAJEVANJE: Ponovite postopek postopnega ohlajevanja. Če vas je volja in se dobro počutite, ponovite 3. in 4. korak še enkrat ali dvakrat. 
  5. POČITEK: Končni počitek naj bo daljši. Spijte dovolj vode in se sprostite. Dobro dene tudi počitek v jacuzziju z ogrevano vodo, po krajšem času pa tudi prijetna masaža.  

 

Ugodnosti za domačine Občine Dolenjske Toplice

Od ponedeljka do četrtka si lahko občani, v kolikor svoje bivališče dokažete z osebnim dokumentom, 3-urno savnanje v Blanei privoščite za 10 evrov (polna cena je 15 evrov), ob ponedeljkih boste za 3-urno kopanje v Blanei odšteli 3,80 evra. Ugodnosti veljajo tudi v Hotelu Vital, kjer si lahko 3-urno kopanje ob ponedeljkih, sredah in petkih privoščite za 3,50 evra. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!