Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vremenski radar nad Črnim Vrhom


NOVICE

| |
21.10.2013      8:52
A A

Vremenski radar nad Črnim Vrhom


Se še spomnite, tovariši, "jugoarmije" in mobilnih radarskih sistemov na planoti Pasja ravan? Tako pomembna opazovalnica pred letali iz Italije je bila to, da so v Polhovem Gradcu uredili črpalko za dizelske tovornjake, planoto pa so zravnali in znižali za devet metrov!


Kar 40 kubičnih metrov ali 100 ton betona so porabili za pripravo podlage, na katero so privili pocinkano jekleno konstrukcijo. Na vrhu manjkajo še radarska krogla, dizelski agregat za primer izpada elektrike in elektronika; uredili bodo tudi videonadzor, saj stalne posadke radar ne bo potreboval. Na koncu bodo asfaltirali še parkirišče in ga ogradili z betonskimi robniki.
Kar 40 kubičnih metrov ali 100 ton betona so porabili za pripravo podlage, na katero so privili pocinkano jekleno konstr...
Deli:

Tošč je zato postal najvišji vrh Polhograjskih dolomitov (1.021 m), a tako ne bo več dolgo, saj na planoti že stoji mogočen srebrn steber bodočega vremenskega radarja.

Agencija Republike Slovenije za okolje (Arso) s pomočjo sredstev iz Kohezijskega sklada Evropske unije izvaja projekt "Nadgradnja sistema za spremljanje in analiziranje stanja vodnega okolja v Sloveniji", imenovan s kratico BOBER (Boljše Opazovanje za Boljše Ekološke Rešitve). Temeljni cilj projekta je zagotoviti zanesljive, kakovostne in prostorsko reprezentativne meteorološke in hidrološke meritve, ki bodo omogočile celovito spremljanje in analiziranje stanja vodnega okolja v Sloveniji ter natančnejše napovedovanje meteoroloških in hidroloških izrednih pojavov. Celoten projekt je naravnan k zmanjšanju škodljivega delovanja voda ter vzpostavljanju trajnostnega razvoja vodnega okolja na ravni celotne države.

Trenutno je v Sloveniji samo en vremenski radar, na Lisci pri Sevnici. Zaradi omejenega dosega in ovir, kot so predvsem hriboviti predeli severozahodne Slovenije, radar na Lisci, ki deluje že 30 let, ne omogoča zanesljivega spremljanja intenzitete in premikanja padavinskih pojavov na območju celotne Slovenije. Drugi vremenski radar nad Črnim Vrhom bo tako dopolnil radarsko sliko padavin radarja na Lisci ter omogočil sprotno in celostno spremljanje padavinskega dogajanja nad Slovenijo. Tako pridobljeni podatki so ključnega pomena pri zelo kratkoročnem napovedovanju izjemnih vremenskih dogodkov, ki jih spremlja velika količina padavin, kar običajno privede do poplav.

 

Radarski center Pasja ravan

Vremenski radar Pasja ravan je od Lisce oddaljen okrog 80 km, kar je idealna razdalja; z lokacije je mogoče na 80 % ozemlja Slovenije meriti na višinah 0–1 km nad reliefom, na 10 % ozemlja na višinah 1–2 km ter na preostanku ozemlja na višinah 2–3 km. Radarski sistem bo postavljen na kovinski stolp, visok 20 metrov, in bo deloval pri valovni dolžini 5 cm ter s povprečno močjo 300 W. Seval bo v snop širine 1 stopinje. Meritve bodo potekale vsakih 10 minut, z vrtečo se anteno med elevacijami 0,5–30 stopinj. Sistem bo po sevalnih karakteristikah identičen z RC Lisca. Radarski izmerki se bodo po optični povezavi (optični kabel in električno napeljavo ravno sredi oktobra napeljujejo delavci gradbenega podjetja Filipčič, po bližnjici prek gozda) pretakali do procesnega centra na Arsu v Ljubljani, kjer se bodo vključili v dosedanjo verigo obdelav, objavljanja in arhiviranja. Hkrati se bodo primerno nadgradile in posodobile še nekatere druge komponente omrežja. Predvidoma naj bi se posodobitev celotnega radarskega omrežja končala do konca leta 2014, skupni stroški pa so ocenjeni na 2,5 milijona EUR, od česar levji delež krije evropski kohezijski sklad.

Radar je sestavljen iz oddajnika, antene in sprejemnika. Oddajnik tvori zaporedne pakete elektromagnetnih mikrovalov – radarske impulze, vrteča se antena pa jih usmerja v vse smeri. Impulzi potujejo skozi atmosfero, in če na svoji poti naletijo na padavinske delce (dež, sneg, točo), se na njih sipajo. Del elektromagnetnih valov se sipa nazaj, kjer jih z isto anteno zazna sprejemnik. Iz smeri, zakasnitve in jakosti odmevov izračuna računalnik tridimenzionalno polje padavin in iz njega izdela dvodimenzionalne talne projekcije, primerne za prikaz na zaslonih.

 

Sebastjan Vehar 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.