Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 14.08.2018

oblačno
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno s krajevnimi padavinami, deloma nevihtami. Možni bodo krajevno močnejši nalivi. Ponekod bo zapihal severovzhodni veter, proti večeru na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 °C.
19°C | 26°C
sreda, 13.08.2018
17°C | 32°C
četrtek, 15.08.2018
17°C | 30°C
petek, 16.08.2018
16°C | 31°C
sobota, 17.08.2018
15°C | 32°C
Opozorila
Torek, 14.8.2018 ob 8h
Danes bodo še možne nevihte z močnejšimi nalivi. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki.
19°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Ene najlepših jaslic


SOSED SOSEDU, VERSKE

| |
21.01.2017      5:26
A A

Ene najlepših jaslic


Jaslice v polhograjski cerkvi Marijinega rojstva že vrsto let slovijo kot nekaj posebnega. So ene izmed večjih in po mnenju mnogih med najlepšimi daleč naokoli, saj vsako leto predstavljajo drugo slovensko pokrajino, za kar že 30 let skrbi jasličar Marjan Malovrh s svojo ekipo.


Deli:

Jaslice v župnijski cerkvi v Polhovem Gradcu so predstavljale že kar nekaj slovenskih pokrajin. Letos pa so se ustvarjalci podali tja, kamor običajno človekovo oko ne seže – v podzemlje. Marjan Malovrh pravi, da je leta skupaj z družino odkrival in raziskoval tudi podzemne jame in ugotavljal, da so te ravno tako skrivnostne, kot je skrivnostna in čarobna tista noč, ko se je rodilo božje dete. Tako je nastala ideja za upodobitev letošnjih župnijskih jaslic.

Ker je delo zahtevno in prostor za postavitev velik, so prva pripravljalna dela stekla že konec oktobra, in sicer so začeli izdelovati hiše, cerkve, zvonove. Potrebno je bilo zagotoviti tudi različne materiale in jih naročiti iz tujine. Zaradi obsežnega projekta so tudi z deli v cerkvi začeli kar 14 dni pred božičem, nato pa tam vsak dan "oddelali šiht". Najprej je bilo postavljeno ogrodje, nato so oblikovali podzemne jame in kapnike. V zadnjem tednu pa so postavljali pastirje, elektrificirali jaslice, saj se tu pastirji tudi vidno premikajo, in namestili vse dodatke. "Nato je prišel tisti večer, zaradi katerega vse to z veseljem delamo," pripoveduje jasličar in nadaljuje, "nad jaslicami so zasijale zvezde. Tudi te so pri nas nekaj posebnega. Bog ve koliko želja se bo letos obiskovalcem cerkve izpolnilo, saj zvezdnih utrinkov ni malo – le pozoren moraš biti, pa ti gotovo ne uide." Zvezdne utrinke nad jaslicami lahko v polhograjski cerkvi ujamete vse do svečnice.

Marjan Malovrh letos obeležuje jubilejnih 30 let, odkar je takratni polhograjski župnik Danijel Kaštrun predal skrb za jaslice mladi ekipi, ki od takrat pod njegovim vodstvom neprekinjeno skrbi, da so jaslice v Polhovem Gradcu vsako leto nekaj posebnega. Ob tem jubileju se zahvaljuje vsem, ki so v teh letih pomagali pri ustvarjanju.

Nadja Prosen Verbič

Foto: M. M.

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
14.08.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.