Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Tudi v Polhograjskem hribovju je hrib, ki ima ......


ŠPORT, TURIZEM

| |
08.05.2014      8:33
A A

Tudi v Polhograjskem hribovju je hrib, ki ima okno – Grmada


Do nedavna je bilo dokaj neznano, da je tudi v Polhograjski Grmadi okno. In kaj je to?


Okno v Grmadi (foto: Milka Bokal)
Okno v Grmadi (foto: Milka Bokal)
Deli:

Po Planinskem terminološkem slovarju je to "odprtina v steni, grebenu, skozi katero se vidi". Pravzaprav je okno v Grmadi odkrila pozimi leta 2011 Francka Kozjek s sestro. Šli sta po spodnji stezi in v najbolj izpostavljenem skalnatem hrbtu je sonce nekam čudno svetilo. Po brezpotju sta se povzpeli nad stezo do skalovja, ki na tem mestu resnično štrli iz pobočja, in videli sta pravo pravcato okno, resnično ni nič večje od okenske odprtine. Mogoče, da ga je že kdo prej videl, a slišati o njem ni bilo. Tudi poznavalci Grmade o njem niso vedeli. Francka je pričela o tem pripovedovati in v Planinskem vestniku je izšel članek o njem. Okno je od tedaj začelo dobivati obiskovalce od vsepovsod, tudi malo od dlje so prihajali. K njemu se je začela viti skoraj stezica, kamnita seveda. Po vsem tem je primerno, da je ta naravna znamenitost Grmade ujeta v ta priložnostni zapis občinskega časopisa za letošnjo pomlad, ko zaradi nesrečne zimske zmrzali še zmeraj rajši hodimo po poznanih poteh. 

Pa še o imenu našega hribovja. Še se sem pa tja zapiše, da so to Polhograjski dolomiti, čeprav na vseh sodobnih zemljevidih jasno piše, da je to Polhograjsko hribovje (in obenem Polhograjska dolina, ki je dobila tudi potrdilo Komisije za standardizacijo zemljepisnih imen). Italijanski Dolomiti so zaradi vsesplošnih evropskih zbližanj čedalje vabljivejši in včasih je skoraj dvoumno, za katere Dolomite gre. Kdor piše, naj zapiše torej, da je naše hribovje zahodno od Ljubljane Polhograjsko hribovje, in nič drugače.

 

Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.