Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Pod Veternikom je že dvajsetič pela ......


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
10.08.2013      9:20
A A

Pod Veternikom je že dvajsetič pela frajtonerca


Babna Gora, 29. junij – Kar dvainštirideset harmonikarjev z vseh vetrov naše Slovenije se je letos predstavilo na jubilejnem Prvenstvu harmonikarjev na diatonični harmoniki, ki ga že 20 let pripravlja Turistično društvo Veternik in velja za enega izmed predtekmovanj za Zlato harmoniko Ljubečne.


Pod kozolcem na Babni Gori je letos potekalo 20. prvenstvo harmonikarjev na diatonični harmoniki.
Pod kozolcem na Babni Gori je letos potekalo 20. prvenstvo harmonikarjev na diatonični harmoniki.
Deli:

Prireditev na Babni Gori je znova potrdila, da je harmonika, še posebno tako imenovana frajtonerca, med našimi ljudmi zelo priljubljeno glasbilo, in to ne velja le za starejšo generacijo, temveč se med njene navdušence prišteva vse več mladih in celo otrok. To dokazuje lep obisk sobotne prireditve.

Pod velikim kozolcem toplarjem, ki je vaščanom Babne Gore resnično v ponos, se je letos zbrala pisana druščina prijateljev frajtonerce z vseh koncev Slovenije. Nekateri so nanjo zaigrali, drugi pa so se le prepustili njenim zvokom. Letošnje 20. Prvenstvo harmonikarjev na diatonični harmoniki je obogatil pester program. Na plesišču so se v narodnih nošah najprej zavrteli člani Folklorne skupine Grof Blagaj iz Polhovega Gradca, za njimi pa so svoj splet odplesali še Nagajivčki, otroška folklorna skupina TD Briše. Program sta povezovala domačina Zala Černe in Matjaž Jarc, ki sta na oder poklicala kar dvainštirideset harmonikarjev. Toliko se jih je letos s tekmovalno skladbo po lastnem izboru potegovalo za uvrstitev na 33. Zlato harmoniko Ljubečne. Harmonikarji so bili razdeljeni v pet starostnih skupin. Prisluhnili smo lahko tistim najmlajšim, za katere bi lahko trdili, da so glede na obvladovanje gumbov harmonike prej igrali na harmoniko kot hodili, pa vse do veteranov, ki jim harmonika dela družbo že vrsto let. Strokovno žirijo sta sestavljala priznana slovenska glasbenika, Tomaž Guček in Jože Burnik, ki sta pozorno spremljala odigrane skladbe ter se predvsem osredotočila na točnost melodične in harmonske interpretacije, ritmično interpretacijo, dinamiko, poustvarjanje skladbe in sam nastop tekmovalca. Za dobro uvrstitev torej ni zadostovalo le znanje, nekaj je prispevala tudi sreča, vse skupaj pa je dalo dober celostni nastop. Toda odličnih nastopov je bilo kar nekaj. Po letih in po srcu mladi talenti so spretno sprehajali prste med gumbi harmonike in ponosno raztegovali meh, od koder so prihajale točne in lepe melodije. Najboljši so iz rok Mojce Černe, predsednice TD Veternik, in župana Franca Setnikarja prejeli zasluženo nagrado in priznanje, ki jih bo popeljalo na tekmovanje za 33. Zlato harmoniko Ljubečne. Nanj so se uvrstili: 1. skupina: Miha Grmek Seražin, Tilen Ržen, Marcela Barle; 2. skupina: Gašper Seljak, Rok Kastelec, Tadej Borštnar; 3. skupina: Simon Razpotnik; 4. skupina: Franc Tehovnik, Metod Bradeško, Anton Pustovrh; 5. skupina: Ivan Šekoranja, Stane Makovec, Vinko Ušeničnik. Ob okrogli obletnici pa se je organizator spomnil vseh tistih, ki so na tekmovanju nastopili večkrat. Za vestnost in vztrajnost so si plaketo prislužili Metod Bradeško, ki je tu nastopil kar 15-krat, Silvester Čamernik (14-krat), Tone Slovša (13-krat), Anton Kogovšek (13-krat), Franc Tehovnik (11-krat), 10-krat pa so na Babni Gori nastopili Albin Slabe, Vinko Ušeničnik in Marjan Skubic.  

Prireditev so harmonikarji zaključili s skupinsko izvedbo slovenskih ponarodelih, tisti s harmoniko, uglašeno v C-F-B, so zaigrali Avsenikovo Na Golici, nastopajoči s harmoniko, uglašeno v B-Es-As, pa Slakovo V dolini tihi. Toda s tem se večer in rajanje še nista zaključila. Zvoki harmonike v spremljavi drugih inštrumentov ansambla Jurčki so na Babni Gori, pod vznožjem Veternika, doneli in odmevali še vso noč.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.