Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Mnogo zanimivega in poučnega, mnogo dobrega ......


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
01.07.2013      8:24
A A

Mnogo zanimivega in poučnega, mnogo dobrega in okusnega


Polhov Gradec, 16. junij – Na letošnjem 23. Dnevu pod Lovrencem so si obiskovalci lahko ogledali potek šolskega dneva v Blagajevem času ter rejo prašičev na kmetiji. TD Briše pa je tudi tokrat poskrbelo za zanimive kmečke igre, pester spremljevalni program za otroke in odrasle, okusno ponudbo domačih jedi in prijetno druženje z Ansamblom Franca Miheliča.


Grof Blagaj si je prizadeval za razvoj šolstva in infrastrukture Polhovega Gradca.
Grof Blagaj si je prizadeval za razvoj šolstva in infrastrukture Polhovega Gradca.
Deli:

Brišani so pridni in delavni ljudje, tega ne opazimo le tisti, ki spremljamo njihovo delo, ustvarjanje in njihove rezultate, temveč to vidi tudi tisti zgoraj, ki jih na njihov praznik, Dan pod Lovrencem, skoraj vsako leto nagradi s sončnim vremenom.

Sonce je pripekalo tudi tokrat in lepa množica obiskovalcev, ki si je prišla ogledat igro iz časa življenja grofa Blagaja, je v grajskem parku iskala zavetje v senci. Kot naročeno je Dramska skupina Neptun prizorišče postavila pod grajsko lipo. Tod so prikazali, kako je pouk v Polhovem Gradcu potekal takrat, ko so otroci učno uro vedno začenjali z molitvijo, ko je bil odnos učencev do učitelja zelo spoštljiv in se je njihov stavek vedno začel oziroma končal z "gospod učenik", takrat, ko so še pisali s kredo na tablice, ko so pri številstvu seštevali in odštevali goldinarje in krajcarje, ko so bili pobiranje krompirja, rojstvo telička ali pa pobeg koze krivi za izostanek od pouka. Prisrčen je bil prikaz otrok in zelo pristen je bil nato obisk nadučitelja, župnika in grofa Blagaja z namenom, da učenika seznanijo z novim projektom, za katerega si je grof Blagaj močno prizadeval. Želel je zgraditi nov skupni dom, dom omike in kulture, ki bi služil za potrebe šole in hkrati mežnarije. Kasneje se jim je pridružil še nežnejši spol in skupaj so nazdravili začrtanim idejam ter se s sprevodom, ki so ga sestavljali konjeniki iz Horjula, vprega z dvema osličkoma iz Škofje Loke, zapravljivček iz Horjula, konjska vprega iz Sostrega pri Ljubljani, Folklorna skupina Grof Blagaj iz Polhovega Gradca ter otroška folklorna skupina Nagajivčki, odpravili na sejem. Tam so, kdo ve, morda že našli kak primeren kos pohištva, če ne tega, pa prav gotovo primernega pujsa za zakol in zimske zaloge.

Na prireditvenem prostoru pri Pograjskem domu so tokrat na ogled postavili pravo kmečko hišo, kjer se je v krušni peči pekel kruh in so se kuhale domače kmečke jedi, v hlevu pa so se redili pujsi, tisti, ravno pravšnji za zakol, in čisto mali pujski. Tem so družbo delali jagenjčki, ki so bili za najmlajše obiskovalce najbolj zanimivi.

Tu je potekal drugi del uradnega programa; spregovorila sta predsednik TD Briše Tone Koprivec in župan Franc Setnikar, zbrane prijazno pozdravila ter jim zaželela veselo druženje. Program sta s svojim nastopom sooblikovali še Folklorna skupina Grof Blagaj in otroška Folklorna skupina Nagajivčki. Nato pa je povezovalec Ivan Hudnik vse zbrane povabil k ogledu kmečkih iger, ki so gledalce in navijače znova nasmejale, tekmovalce pa dodobra namučile. Štiri tekmovalne ekipe so se pomerile v skakanju parov v vrečah, pobiranju in lupljenju krompirja, molži, lovljenju krompirja ter prenašanju jabolk iz svinjskega korita v vedro, in to v drži "šajtrge". Zmagovalci so bili vsi, ki so v igrah sodelovali, saj so pokazali svojo urnost, iznajdljivost in utrjenost, najboljši pa so prejeli nagrade. V sklopu dogodka so si obiskovalci lahko ogledali tudi priložnostno razstavo v Severjevi hiši, ki je prikazovala stare posode in kuho v čisto pravi črni kuhinji, v polhograjski graščini pa so spoznali slikarska dela Marjana Malovrha. Kot se za Dan pod Lovrencem spodobi, je bila bogata tudi kulinarika – podeželske žene TD Briše so pripravile raznovrstna peciva, potice in kmečki kruh, skuhale okusno domače zelje s krompirjem, žgance, ričet in klobase ter spekle ocvirkovko.

"Naslednje leto pridemo spet," lahko zaključimo, bilo je odlično. Dan pod Lovrencem je dogodek, ki ponudi veliko zanimivega in poučnega, mnogo dobrega in okusnega. Vse to pa zahteva veliko idej, truda in časa ter pridnih ljudi – vse to TD premore in za to jim gre velika pohvala in podpora, tudi v prihodnje.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.