Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Spuščanje gregorčkov v Božno


SOSED SOSEDU

| |
14.03.2017      10:38
A A

Spuščanje gregorčkov v Božno


Sončen dan, 11. marec, je popoldan doživel pravo zaljubljeno žvrgolenje … morda ne ptic sinic, res pa se je slišal smeh in vrišč otrok. Kar okoli 100 udeležencev vseh starosti, tudi štirinožnih, je pospremilo najmlajše člane družin k splavitvi čolničkov in splavov po reki Božni v čast slovenskega praznika zaljubljencev.


Deli:

Gregórjevo je praznik, povezan z zaljubljenci, saj se po ljudskem izročilu 12. marca ženijo ptički. In če osvetlimo še zgodovino: svetnik Gregor Veliki je bil rojen okoli l. 540 v Rimu in je veljal za idealnega papeža ter cerkvenega učitelja. A ko so leta 1582 spremenili koledarski sistem iz julijanskega v gregorjevega, se je gregorjevo premaknilo nazaj, zato ga sedaj praznujemo 12. marca in ne na prvi koledarski spomladanski dan. Sveti Gregor je zavetnik rudnikov, zidarjev, izdelovalcev gumbov in pozamentov (našitkov), učenjakov, učiteljev, študentov; priporočale so se mu žene za rodovitnost, pomagal je zoper kugo, predvsem pa je patron glasbenikov, pevcev, pevskih zborov ter zborovskega in koralnega petja. Proslavil se je namreč s tem, da je uredil cerkveno petje (gregorijanski koral). Upodabljajo ga v papeških oblačilih s škofovsko palico, knjigo, lahko ima pisalno pero ali goloba.
Društvo za kakovost življenja Lep je dan je spuščanje gregorčkov v Božno pripravilo že drugo leto. Organizatorke so mlade mamice, ki širijo svoje družinske vrednote preko društva navzven in hkrati ohranjajo slovensko tradicijo. Za pomoč pri izvedbi se zahvaljujejo vrtcu in šoli Polhov Gradec, gostilni Pograjski dom, zavodu Polhograjska Graščina in PGD Polhov Gradec. Društvo je bilo ustanovljeno novembra 2015 in bomo o njem še veliko slišali, saj organizira tudi medgeneracijske in lego delavnice, skupine za mamice, prav tako pa tudi vsakoletni septembrski dobrodelni pohod na stari grad za šolski sklad. Društvu lahko pišete na elektronski naslov drustvolepjedan@gmail.com ali ga poiščete na spletu (srce-me-povezuje.si/lepjedan).

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.