Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zgodovina slovenskega alpinizma izpod peresa ......


ŠPORT, SOSED SOSEDU

| |
19.01.2014      9:07
A A

Zgodovina slovenskega alpinizma izpod peresa našega občana


Ljubljana, 24. december – Tik pred božičnimi prazniki je v dvorani Zemljepisnega muzeja v Ljubljani potekala predstavitev monografije Zgodovina slovenskega alpinizma, katere soavtor je dr. Peter Mikša, zgodovinar in alpinist, ki zadnjih nekaj let z družino živi na Babni Gori pri Polhovem Gradcu.


Avtorja knjige dr. Peter Mikša in mag. Urban Golob
Avtorja knjige dr. Peter Mikša in mag. Urban Golob
Deli:

Monografija je luč sveta ugledala z uradno predstavitvijo v Zemljepisnem muzeju, in to na predvečer božiča. Tako je bil za vse alpinistične navdušence povsem prazničen že ta dan, saj Slovenija kljub izjemno bogati alpinistični zgodovini vse do danes ni imela knjige, ki bi na enem mestu povzela razvoj slovenskega alpinizma od prvih dokumentiranih poskusov osvajanja gorskih sten pa vse do drznih vzponov sedanjih generacij, ki še osvajajo najvišje kotičke tega "nekoristnega" sveta. Zdaj jo ima – knjigo, ki ni bogata le po vsebini, temveč tudi s fotografijami, ki jih zajema. Na okoli 240 straneh je namreč objavljenih nekaj več kot 230 fotografij, nekatere od njih so širši javnosti tudi prvič na ogled.

Želja po izdaji knjige je v obeh avtorjih tlela že več let, motiva za začetek pisanja pa sta bila dva. "O alpinizmu je bilo pri nas napisanih že kar nekaj knjig, a zgodovinopisje in slovenski alpinizem česa podobnega še nima. Lotila sva se torej nečesa, česar ni naredil še nihče," je pojasnil dr. Peter Mikša, avtor knjige. Mag. Urban Golob, soavtor, pa je dejal: "Zase lahko še dodam, da sem čutil nekakšno moralno obvezo, da vrnem alpinistom tisto, kar sem v dolgih letih plezanja dobil od njih in alpinizma." Tudi iz teh dveh razlogov sta avtorja, prvi zgodovinar in drugi sociolog, knjigo poskušala narediti zanimivo in berljivo tako za vsakega ljubitelja gora kot za same alpiniste, ki bi jo znali uporabljati tudi kot učbenik, sta še pojasnila na novinarski konferenci. Svoj pogled pa so dodali tudi ikona slovenskega alpinizma Tone Škarja in avtor dodatnega besedila o triglavski steni, ki je po njegovo zgodovina alpinizma v malem, dr. Aleksander Bjelčevič ter Miha Lampreht, alpinist, publicist in novinar, ki je novinarsko konferenco tudi povezoval.

Alpinizem je torej ena izmed športnih dejavnosti, ki ima med Slovenci dolgo in bogato tradicijo. V svetovni strokovni javnosti pa slovenski alpinizem velja celo za eno izmed alpinističnih velesil. In ker je ta knjiga ena prvih tovrstnih knjig v svetu, tudi med državami z razvito alpinistično tradicijo, lahko rečemo, da orje ledino tudi na tem področju.

Ta ekstremni šport pa je priljubljen in dobro poznan tudi med Polhograjci, predvsem po zaslugi Pavleta Kozjeka, v Polhovem Gradcu rojenega izjemnega alpinista, ki je v slovenskem alpinizmu pustil bogat pečat oziroma, če uporabljamo besede avtorjev, "pomemben steber slovenskega alpinizma". Njegov prispevek je odslej zabeležen tudi v knjigi Zgodovina slovenskega alpinizma.

Nekaj več o plezalnih stenah in pohodnih turah v Polhograjskih dolomitih ter o pohodniški kulturi Slovencev in seveda kakšno podrobnost več o novi knjigi Zgodovina slovenskega alpinizma boste v intervjuju z dr. Petrom Mikšo lahko prebrali v eni od naslednjih številk Našega časopisa.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.