Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

delno oblačno
Popoldne bo na vzhodu sprva še sončno in vroče, drugod bo spremenljivo oblačno. Krajevne padavine, deloma nevihte se bodo krepile in postopno širile proti vzhodu. Pihal bo južni do jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
17°C | 25°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 16h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja, predvsem z močnejšimi sunki vetra in nalivi.
17°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Setiče (1.922 m) nad vasjo Sele na ......


ŠPORT

| |
18.09.2013      12:25
A A

Setiče (1.922 m) nad vasjo Sele na avstrijskem Koroškem


Družbeno-politične spremembe v zadnjem desetletju so omogočile lažje prehajanje državnih meja, in tako imamo ob potovanju v kraje (beri: na hribe) sosednjih držav manj opravkov. Tako so se planinci PD Blagajana že večkrat napotili tudi na gore avstrijske Koroške. Zadnji tak izlet je bil vzpon na Setiče (Freiberg), 1.922 metrov visoko goro nad vasjo Sele pod Košuto, ki sta ga vodila Tone in Anica Kavčič.


Planinci PD Blagajana na Setičah – nekateri na vrhu, drugi pred njim, tretji za njim (foto: Jerca Škrlj)
Planinci PD Blagajana na Setičah – nekateri na vrhu, drugi pred njim, tretji za njim (foto: Jerca Škrlj)
Deli:

Vzpon na Setiče je kar strm, a večinoma se steza vije v okljukih. Skrivajo jo smreke, ki proti vrhu postanejo krivenčaste, tudi leporaslim macesnom se upognejo veje, vrh se jim razkroji na dvoje, ponekod pa se majhne smrekice sprimejo v gosto kopico drobnih vej in tako kljubujejo neprijaznemu vremenu, kadar jih ne greje sonce. Mogoče je čašasti sviščevec zadnja roža, ki nas je pozdravljala ob poti, preden bosta prišla megla in deževje ter se bodo pokončne bilke trav morale ukloniti zimskim vetrovom.

Po dobrih dveh urah in pol smo premagali višino 1.000 metrov in se posedli po travnati preprogi. Z vrha je bil lep razgled na slovenski Korotan; Celovec je bil sicer nejasen v megličasti daljavi, a vrhov Obirja in Pece še niso zakrivali oblaki, kar smo pa že opazovali na Košuti. Na poti navzdol smo posedeli na počivališču z jerebikovcem in se čudili lepo rdečim plodovom, da bi jih skoraj zamenjali za češnje, ob črnih jagodah na grmu, podobnem bezgu, pa nam je zmanjkalo botaničnega znanja.

Odmaknjena gorska vas Sele - Cerkev ni znana le po visoki pevski kulturi, temveč tudi po visokem odstotku slovensko govorečih prebivalcev. Podatek s spleta pravi naslednje: po popisu iz leta 2001 živijo v Selah 703 ljudje, od tega kar 626 (89,1 %) slovensko govorečih. O tem smo se planinci PD Blagajana prepričali sami. Naključni obiskovalci gostilne so prijazno prisedli k nam, z nekaj planinci, ki smo jih srečali, pa smo se tudi sproščeno zapletli v pogovor. Še posebej pa mora na nadebudno mladež dobro vplivati napis "ljudska šola". Napis v slovenščini ni nič manjši od nemškega. Lepo je bilo.

Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.