Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

V Botaničnem vrtu odprli spominsko sobo prof. ......


SOSED SOSEDU

| |
10.10.2013      9:49
A A

V Botaničnem vrtu odprli spominsko sobo prof. dr. Toneta Wraberja


V Botaničnem vrtu se je 27. septembra zbrala množica strokovnjakov z biotehniške fakultete, zlasti s področja botanike, pa tudi priznani alpinisti. Odprli so namreč spominsko sobo in knjižnico prof. dr. Toneta Wraberja. V njej je na ogled bogata zbirka knjig s področij naravoslovja, zgodovine, gorništva idr. V priložnostnem nagovoru so dr. Wraberja prikazali kot izjemnega poznavalca predmeta svojega dela, kot izvrstnega pedagoga in človeka širokega duha.


Deli:

Dr. Wraber je zadnja leta svojega življenja preživel v Polhovem Gradcu. Bil je član PD Blagajana, sodeloval pa je tudi s Turističnim društvom Polhov Gradec. Knjižnica in spominska soba bosta v njemu primernem okolju trajno spominjali na njegovo osebnost. 

Kako zgodaj je dr. Wraber zastavil svojo znanstveno pot, priča tudi naslednja, čisto nedavna "najdba". Na koncu doline Voje je prav prijetna "bajtica", ki služi kot okrepčevalnica. Ne ponuja pa le okusnih domačih dobrot, na voljo je tudi planinska literatura. Med to se je znašel Planinski vestnik iz leta 1955. V prvi številki lahko v rubriki Društvene novice na strani 37 preberemo naslednje vrstice: 

"Nagrajenci natečaja Planinske zveze Slovenije

Din 6.000 /.../ sedmošolcu klasične gimnazije v Ljubljani Wraberju Tonetu za spis Planine – botanik na Stolu."

Pa še to: v Ljubljani ni samo živalski vrt; prav tako zanimiv je botanični vrt na Ižanski cesti, uradno imenovan Botanični vrt Univerze v Ljubljani. To je naravna znamenitost, ki na današnjem mestu deluje že od leta 1810. V njem so v študijske namene posajene različne rastline. Sprehodi po njem nam približajo pisano množico zlasti domačih rastlin. Med botanične vrtove v Sloveniji sicer štejemo tudi Arboretum Volčji Potok, Savinjski gaj v Mozirju in Alpinum Julijana v Trenti.

 

Milka Bokal

Foto: Jože Bavcon

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.