Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Severjev grič dobil pomenljivi znamenji


SOSED SOSEDU, VERSKE

| |
14.08.2016      00:58
A A

Severjev grič dobil pomenljivi znamenji


Polhov Gradec – Ob praznovanju 25-letnice slovenske državnosti so polhograjski farani na Severjev grič ponovno postavili evharistični križ – znamenje krščanstva ter slovensko zastavo – znamenje slovenstva.


Helikopter Slovenske vojske z bremenom križa.
Helikopter Slovenske vojske z bremenom križa.
Deli:

Letošnji prvi poletni dan bo prebivalcem Polhovega Gradca ostal v nepozabnem spominu, saj so bili priča edinstvenemu dogodku. Kraj je v dopoldanskih urah preletaval helikopter Slovenske vojske, se za trenutek skril za hrib in naposled ponovno priletel z Briš ter se namenil proti središču, s seboj pa vozil težko breme – 1800-kilogramski leseni križ. Takrat je življenje v Polhovem Gradcu za trenutek obstalo. Oči mnogih – vrtičkarjev, šolarjev, mladih in starih so bile uprte v nebo. Slišati je bilo le hrupen zvok propelerja in številne vzdihe opazovalcev, ki so napeto spremljali dogajanje in držali pesti za srečno namestitev križa. Na Severjevem griču je že čakala skrbno pripravljena ekipa mož, ki je po nekaj poizkusih le uspela podstavek 15-metrskega križa srečno usidrati na pravo mesto. Na plan je privrel spontan bučen aplavz in čutiti je bilo enotnost in ponos kraja in krajanov.


Evharistični križ na Severjevem griču je bil postavljen že leta 1936, v spomin na jugoslovanski evharistični kongres, ki je potekal leto prej v Ljubljani, a ga je po drugi svetovni vojni krščanstvu sovražna oblast porušila. Polhograjski župljani so ga drugič postavili ob osamosvojitvi, leta 1991. Tega je načel zob časa, podrtju so botrovale še vremenske neprilike. Tako so  se zavedni in ponosni Polhograjci znotraj organizacijskega odbora za vnovično postavitev križa odločili, da ob praznovanju okrogle obletnice slovenske države ponovno postavijo križ prijateljstva, ob njegov bok pa drog, na katerem bo plapolala slovenska zastava.

Slovesnost ob blagoslovu novega križa je potekala na predvečer dneva državnosti, 24. junija. V farni cerkvi Marijinega rojstva v Polhovem Gradcu je župnik Bogdan Oražem ob somaševanju izseljenskega duhovnika Jožeta Božnarja daroval mašo za domovino, ob kateri se je zbrala velika množica krajanov, s svojo prisotnostjo pa so slovesnost počastile tudi narodne noše, godbeniki, gasilci, lovci, predstavniki upokojencev in podjetnikov, skratka celotna družbena sfera. Posebej ganljiv je bil blagoslov slovenskih zastav, ki so zaplapolale v cerkvi, med njimi tudi petinpolmetrska, ki so jo kasneje izobesili ob križu. Po maši se je dogajanje preselilo na avtobusno postajo, od koder je bilo mogoče spremljati dogajanje na Severjevem griču – kratek kulturni program in blagoslov na novo postavljenega križa. Ostala je le še želja pobudnikov in naj se ta izpolni: "Naj križ prijateljstva povezuje vse prebivalce Polhograjske doline, zastava pa naj oznanja, da tu živijo pokončni in ponosni Slovenci."

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv, M. M.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!