Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

oblačno
Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Temperature bodo na vzhodu do 31 stopinj C, drugod bo hladneje.
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 28°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Pesem miru


SOSED SOSEDU

| |
16.01.2014      8:18
A A

Pesem miru


Na god sv. Štefana, 26. decembra, ko praznujemo dan samostojnosti in enotnosti, je v Kulturnem domu Jakoba Trobca v Polhovem Gradcu potekala tradicionalna Pesem miru.


Deli:

Prireditev, ki jo pripravljamo v okviru TD Briše, je bila zelo dobro obiskana. Kot po navadi smo prisluhnili petju polhograjskih pevskih zborov in skupin. Med nami so bili: Moški pevski zbor TD Briše, Cerkveni mešani pevski zbor, Mladinski pevski zbor Višajčki, Mešani pevski zbor Gregor Rihar, Družinski kvartet 3+, Ženski pevski zbor Danica in nekaj Brišanov, ki so zapeli pesem Fantov z vseh vetrov – Slovenija je domovina tvoja. To so ti Brišani prepevali v času osamosvojitve Slovenije. Sedem preteklih prireditev je povezoval in vodil domačin Marjan Bradeško, ki smo ga tokrat srečali v drugi vlogi – bil je naš gost. Povezovanje prireditve pa smo zaupali Teji Laznik. S slovensko himno nas je Moški pevski zbor TD Briše popeljal v praznični večer, na katerem smo se spomnili tudi desetletnice smrti dr. Jožeta Pučnika, ki mu je naša domovina Slovenija veliko pomenila.

Navezanost na domovino in domači kraj pa je bilo čutiti tudi iz besed gosta, domačina Marjana Bradeška, ki rad pove, da je Škrabov izpod Boršta. Povedal nam je tudi, da si je že kot majhen deček želel postati pilot, ko je s starši in z bratoma od doma opazoval letala. Pot ga je ponesla drugam, postal je magister računalništva. Danes je njegova služba povezana s pogostimi potovanji z enega na drug konec sveta. Te razdalje premaguje seveda z letali – tako so se mu na neki način uresničile mladostne sanje o letenju. Marjan rad spoznava druge kulture, pri tem pa se mu zdi še posebej pomembno, da smo spoštljivi do kulturne drugačnosti – le tako lahko pričakujemo, da bodo tudi drugi cenili to, kar je nam dragoceno. V pogovoru z njim smo spoznali, da se mu zdi še posebno dragocena pisana beseda – čeprav je pisanje le njegov konjiček. Med drugim objavlja razne potopise s svojih poti, ki ji opremi s fotografijami, za Planinski vestnik, kjer je sourednik, piše o gorah, za revijo Podjetnik o poslu in prodaji ... Tudi v našem župnijskem glasilu Pot lahko večkrat preberemo kakšen njegov članek. Izdal pa je tudi že dve knjigi – Povejte z veseljem (o javnem nastopanju) in Privlačna Slovenija, ki sta jo skupaj z ženo Mojco, profesorico angleščine, zapisala v slovenskem in angleškem jeziku. Marjan Bradeško vseskozi gleda naprej, ne zmanjka mu idej, izvedeli smo, da bo v letu 2014 izšla še ena njegova knjiga.

Tudi mi vsi se sprašujemo, kaj nam bo prineslo novo leto. Verjamem, da lahko prav vsak od nas nekaj naredi, da bo več medsebojne povezanosti. Ena od oblik je tudi prepevanje v različnih skupinah. S pesmijo se ohranja domača beseda in se izkazuje tudi čast domovini. Ob koncu prireditve Pesem miru sta nas nagovorila še župan Franc Setnikar in župnik Bogdan Oražem s prebranim odlomkom Pavčkovega razmišljanja o domovini. Del pesmi Sveta noč, ki jo je na violino zaigrala Regina Laznik, pa je vabil vse pevce na oder, da smo to lepo božično pesem odpeli skupaj.

 

Jelka Koprivec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.