Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Glasba združuje, tudi preteklost in sedanjost...


KULTURA, DRUŠTVA

| |
15.04.2014      8:58
A A

Glasba združuje, tudi preteklost in sedanjost


Polhov Gradec, 11. april – Kulturno društvo Gregor Rihar in Turistično društvo Polhov Gradec sta v športni dvorani Osnovne šole Polhov Gradec tokrat pripravili večer odlične glasbe, ki je združila ne le različne generacije, zvrsti, izvajalce in publiko, temveč tudi preteklost in sedanjost, saj so bila zbrana sredstva namenjena postavitvi kipa skladatelja Gregorja Riharja ob 150-letnici njegove smrti.


Življenje je vrtiljak so skupaj z Otom Pestnerjem zapeli Višajčki.
Življenje je vrtiljak so skupaj z Otom Pestnerjem zapeli Višajčki.
Deli:

Glasbeni večer, ki so ga oblikovali številni domači glasbeniki ter glasbeni gost, odlični Oto Pestner z zasedbo, sta organizatorja, Kulturno društvo Gregor Rihar in Turistično društvo Polhov Gradec, pripravila za vse ljubitelje dobre glasbe. V prvi vrsti pa je bil koncert namenjen poklonu skladatelju Gregorju Riharju; ta je pred 150 leti Polhovemu Gradcu zapustil bogato glasbeno dediščino, ki mu je v velik ponos. Riharjev doprsni kip, ki je delo polhograjskega kiparja Eda Dolinarja, bo odslej stal v parku Polhograjske graščine in delal družbo kipu grofa Blagaja.

Pihalna godba Dobrova - Polhov Gradec je vse zbrane popeljala v čudovit umetniški koncert, ki mu je sledil uvodni nagovor povezovalca Marjana Buniča. Ta se je med drugim dotaknil umetnikovega doživljanja sveta, ki je nekoliko drugačno od pogleda običajnega človeka. "Njihov pogled je širok in išče precej nad tlemi. Dostikrat jim zato očitamo, da niso prizemljeni. Pa vendar – le kaj bi brez njih! Kdo bi življenju vlival barve? Kdo bi ustavljal naš korak? Kdo bi nas izzval k razmišljanju? Kdo bi obudil naše čutenje? Zato ni le dopustno, ampak je tudi modro, da se vsaj od časa do časa prepustimo jeziku umetnosti in dvignemo pogled visoko od vsakdanje rutine, da se poklonimo njihovemu ustvarjanju ter jim damo veljavo, ki jim gre," je razmišljal povezovalec. Njegovo misel je nadaljeval tudi župan Franc Setnikar, ki je ob tej priložnosti nagovoril zbrane, jim zaželel lep večer ter izrazil spoštovanje in ponos do krajanov, ki so kraju pisali zgodovino. V nadaljevanju programa pa je v večji meri govorila pesem. Gost večera, vrhunski slovenski glasbenik Oto Pestner, ki je s seboj pripeljal odlično inštrumentalno zasedbo, je publiko sprva navdušil z nekaterimi svojimi uspešnicami, zatem pa je zapel še skupaj z domačimi glasbeniki. Otroški zbor Višajčki mu je delal družbo pri pesmi Življenje je vrtiljak, pesem Kranjsko dekle je navihano zvenela skupaj z vokalnim kvintetom Bitenc in Pograjskim kvintetom, ki je nastal prav za to priložnost. Skupaj s Tino Debevc pa je glasbeni gost dvorano pobožal s čudovitim valčkom Sanje. Kar nekaj skladb različnih zvrsti iz bogate glasbene zakladnice, ki jo ustvarja že 45 let in je zapisana v monografiji Ciganska kri, je Oto Pestner podelil s polhograjsko publiko, tudi popolnoma svežo informacijo, da v letošnjem letu pripravlja jubilejni koncert, katerega gost bo glasbenik svetovnega slovesa, Paul McCartney.

Dobro uro in pol glasbenega užitka so bili deležni obiskovalci koncerta, ki se bodo nanj prav gotovo spomnili vselej, ko bodo v parku Polhograjske graščine uzrli čudoviti bronasti kip Gregorja Riharja.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.