Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Popoldne bo oblačno, padavine se bodo razširile nad vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa lahko ponekod tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 13h
Dane popoldne bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Osnove parlamentarizma po slovensko


SOSED SOSEDU

| |
15.04.2015      8:38
A A

Osnove parlamentarizma po slovensko


Zadnjič sem skupaj s poslancema iz SMC in SD sodeloval na neki javni tribuni, kjer je tema nanesla tudi na aktualne politične dogodke. Naši poslušalci so bili študentje magistrskega študija. Zanimiva razprava, razgledano občestvo. In njihovo temeljno vprašanje? »Zakaj se tam v parlamentu ne morete zmeniti med sabo?!?«


Deli:

 

Gre za frazo, ki nam jo mediji v zadnjem času vztrajno servirajo skupaj z že skoraj ponarodelo krilatico »vsi so isti«. Rezultat tovrstnega poenostavljenega pogleda na politiko je znan – vsakokratna zmaga strank »novih obrazov«. Pozitivna Slovenija, Državljanska lista, SMC ... Ekspresne zmage pa v zmagovalcih porajajo tudi različno dojemanje razlogov za takšen uspeh. Njihova zmaga sicer ni rezultat dolgotrajnega vztrajnega dela, ampak bolj stvar trenutka – biti ob pravem času na pravem mestu. Ker so volivci tako razočarani nad aktualnim stanjem, se zlahka odločijo »kupiti srečko« v podobi nove, v medijih često idealizirane strankarske ponudbe.

Zato me ni posebej presenetil nastop poslanca SMC na prej omenjeni debati, ko se je pridušal nad poslansko funkcijo, češ da je parlament čista izguba časa, saj na primer o dveh točkah parlamentiramo tudi 12 ur. Po njegovem bi lahko te stvari bistveno hitreje in učinkoviteje sprejemali brez nepotrebne razprave. Hm, je to uradno mnenje največje vladne stranke?

Pomudimo se malce še na opozicijski strani. Sem namreč eden od »krivcev«, ki (lahko) razpravo o tistih dveh točkah iz razprave poslanca SMC razvleče pozno v noč. Kdor misli, da je to narobe, hkrati pa greje poslanske klopi, ne vem, kaj potem počne v parlamentu. Naj si malce ogleda kakšno parlamentarno zasedanje v zibelki demokracije – Veliki Britaniji. Tam razprava med opozicijo in vlado ni samo maratonska. Je tudi burna in mestoma kaotična. Cmokanje, huronski glasovi in glasno zmerjanje – to ni nič nenavadnega za tradicionalno parlamentarno demokracijo. Razmišljanje o tem, da je aktivna parlamentarna razprava nekaj nepotrebnega, sodi bolj v neki drugi čas ali pa na kateri drugi kontinent. Recimo azijskega. Plenarna zasedanja Centralnega komiteja Komunistične partije Ljudske republike Kitajske so res takšna, da sprejemanje odločitev poteka z bliskovito naglico. Predsedujoči prebere odlok, vpraša, kdo je za, in v trenutku se dvigne vseh 300 rok k višku. Odločitev sprejeta. Pa še eno »prednost« ima ta sistem – zaseda samo enkrat letno, vmes pa politična elita živi lagodno življenje vladajočega ...

Tisti, ki ne sedijo v parlamentu, menijo pa enako kot poslanec SMC, imajo pri roki zelo elegantno rešitev. Neposredni prenos sej DZ ima eno nadvse priročno funkcijo – lahko ga izklopiš. Posebno v sončnih dneh je takšen izbor neprecenljiv. In če ne želiš biti zaradi politike jezen vsak dan, je to skoraj nujen ukrep. Poleg tistega seveda, da ne »kupiš« vsega, kar ti servirajo mediji.

Kajti Slovenija pač ni Kitajska, zato so parlamentarna zasedanja vsak mesec. In opozicija v demokraciji mora opozarjati na stranpoti koalicije. To je tudi edini vzvod, ki ga ima na razpolago. Koalicija ima tako ali tako svojo vlado. In večino v parlamentu, ki po tekočem traku potrjuje vladne odločitve. Dobre in slabe ...

Če se še malce vrnem k besedam kolega poslanca iz SMC: parlamentiranje o točkah z dnevnega reda seje DZ je bojda »čisto brez veze«. Idealen in učinkovit parlament je po tej tezi torej naslednji: predsedujoči prebere zakon, vlada ga obrazloži, opozicija na kratko skritizira, nato pa koalicija potrdi. Vse skupaj naj ne traja več kot 10 minut. Devetdeset poslancev nato ob znaku predsedujočega pritisne na tipko ZA ali PROTI, pač odvisno od tega, v katerem delu dvorane sedijo.

Hm, to pa bi bila – sanjska služba. Predstavljajte si: si izvoljen v parlament, tvoja stranka pa bodisi v koaliciji bodisi v opoziciji. Od tega je odvisno zgolj to, ali boš pritisnil ZA ali PROTI. Ker ne razpravljaš, ti ni treba študirati gradiva, ni ti treba iskati dokumentov. Praktično lahko nehaš razmišljati o svoji službi. Skoraj tako kot na Kitajskem ali pa čisto tako kot v svetniški skupini Zorana Jankovića v Ljubljani.

Ampak, ali je to še demokracija? Najbrž ne. In tistim, ki se sprašujejo, kdaj se bomo v parlamentu kaj zmenili, odgovarjam takole ... Takrat, ko bomo vsi javno obelodanili, kaj je narobe v naši državi, ne glede na pozicijsko ali opozicijsko vlogo. Dokler ne bodo vsi priznali, da je nekaj hudo narobe z našim sodstvom, se pač politika ne more »zmeniti«. Dokler se ne bo prav vsem zdelo nesprejemljivo, da vrhovno državno tožilstvo vodi oseba, ki je v preteklosti kršila človekove pravice, poleg tega pa po mnenju KPK ravna še koruptivno, na pravosodju ne bo napredka. Dokler si ne bomo vsi edini, da je treba naš birokratski sistem bistveno bolj poenostaviti, da je treba spodbuditi gospodarsko iniciativo, reformirati zdravstvo, sprejeti dejstvo, da mora (tudi) država živeti vzdržno – torej da lahko porabi samo toliko, kot ustvari –, tega splošnega soglasja ne bo. Ko si bomo vsi skupaj to priznali, se bomo lahko v parlamentu tudi kaj zmenili. Kajti tedaj bodo naši cilji enaki, razlikovale se bodo zgolj poti do teh ciljev. Nekateri bodo pri izpolnjevanju ciljev stavili bolj na vlogo države, drugi bi vse prepuščali trgu, spet tretji pa bi k samoiniciativnosti želeli spodbuditi predvsem posameznika, da prevzame pobudo, če mu država zagotovi ustrezne pogoje. Naloga volivcev v takšnem sistemu pa bo, da na volitvah s svojo izbiro določijo pot do cilja. Ta pot ni lahka, je pa nujna. In tudi 1000 milj dolga pot, kakor so pravilno ugotovili že stari Kitajci, se vedno začne s – prvim korakom. Volilno udeležbo.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.