Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Ob letu osorej


SOSED SOSEDU

| |
23.08.2015      12:00
A A

Ob letu osorej


Pred slabim letom dni smo Slovenci dobili svojo 12. vlado. Ekipi pod vodstvom dr. Mira Cerarja so Slovenci namenili zgodovinski rezultat. In imeli zgodovinska pričakovanja. Kako tudi ne, če je kar 40 odstotkov parlamentarnih sedežev zasedla novoustanovljena stranka Mira Cerarja.


Deli:

Leto dni je naokoli. Četrtina mandata. V parlamentarnih sistemih, kjer poznajo koalicijske vlade, je to obdobje, ko vlada izpelje največ reform. Zakaj? Ker ima tedaj največji reformni potencial. Ni imela še časa razočarati svojih volivcev, zato načeloma zaupajo njenim odločitvam. Poleg tega je koalicija po zmagovalnem zanosu še toliko usklajena, da jim medsebojna kemija omogoča sprejem nekaterih ukrepov, ki sicer volivcem posamezne koalicijske stranke niso po godu. 365 dni v "vozniškem sedežu" je tudi dovolj dolgo obdobje za polaganje računov. Tovrstne analize so seveda subjektivna stvar, a ker več glav več ve, nobeno (osebno) mnenje ni odveč.

Če sklepamo po javnomnenjskih raziskavah, je vlada Mira Cerarja svoje zaupanje že zapravila. Šest desetin vprašanih meni, da ni uspešna, podpira jo le še dobra tretjina. Nič nenavadnega. Slovensko volilno telo namreč v zadnjem času slovi po hitrem navduševanju volivcev nad novimi političnimi strankami, ki potem hitro zapravijo svoj ustanovitveni kapital in razočarajo volivce. To je logično. Tudi v naravi lahko spremljamo podobne fizikalne zakonitosti - material, ki se hitro ogreje, se tudi hitro shladi. Padec zaupanja v vlado je slabo znamenje. Za vlado samo, predvsem pa za državo. Bolj kot pada zaupanje v vlado, bolj se vladni možje ozirajo za lestvicami priljubljenosti in iščejo ukrepe, ki bi jim dvignili ocene in napovedi. Torej nič več reformnih ukrepov v dobro države, ampak samo še instant všečni ukrepi.

Po čem smo si torej zapomnili prvo leto mandata vlade Mira Cerarja? Najprej se je celotna vladna ekipa štiri mesece ukvarjala z odvzemom mandata vodji opozicije Janši. To je bil res strel v prazno. Nekdo, ki je osvojil 40 odstotkov poslanskih sedežev, je tako velik, da bi se moral zavedati svoje veličine in se ukvarjati z reformami za dobrobit države, ne pa s pravniškimi manipulacijami glede enega poslanskega mandata. Še posebej, ker so bile te politične igrice zaradi naše ustavne ureditve obsojene na neuspeh. Nenazadnje je vladno večino na to opozorila že parlamentarna zakonodajno-pravna služba. Ta politikantska iniciativa je v politični prostor prinesla tudi veliko naelektrene politične retorike, ki zagotovo ne koristi oblikovanju širšega političnega konsenza za dobro države.

Sledila je vladna podpora predlogu radikalne levice, da se zakonsko izenači spola in s tem uveljavi izenačitev pravic istospolnih parov s tradicionalnimi, vključno s posvojitvami otrok. Ta predlog "redefinicije" družine je naletel na buren odziv v pomembnemu delu javnosti, zato ni presenetljivo, da je pobudo za referendum v rekordno kratkem času podpisalo skoraj 50.000 državljank in državljanov. Odločitev ustavnega sodišča o tem, ali dovoli referendum, bo padla kmalu, in podaljšala burno javno razpravo pozno v jesenski čas.

Po drugi strani pa je bilo storjenih nekaj pomembnih premikov na fiskalnem področju. Besede, da lahko zapraviš samo toliko, kot ustvariš, so bile še leta 2012 prava herezija in predmet demagoške polemike med levico in desnico. Danes pa spadajo v običajen besednjak tudi leve vlade Mira Cerarja, kar je vsekakor spodbuden znak in gotovo velik uspeh ministra za finance Dušana Mramorja. Njegova zavezanost temeljnim fiskalnim načelom se je odražala tudi v precej jasnih stališčih do grškega dolžniškega vprašanja in utopičnih zamisli grške radikalno leve vlade. Je pa res, da je še vedno zaznati vrzel med besedami in dejanji. Če v besedah vlada zagovarja fiskalno vzdržnost, pa nas kljub temu skoraj mesečno preseneča z zadolžitvami za novo milijardo evrov ali dve. Oziroma, ko sprejme izvedbeni fiskalni zakon, namesto striktne fiskalne formule v zakon zapiše določila, ki vladi omogočajo precej manevrskega prostora pri določitvi zgornje meje odhodkov. Cena koalicijskih vlad?

Povsem mimo pa je finančno ministrstvo udarilo pri davčnih blagajnah. Spet so stisnili tiste, ki jih je najlažje – majhne podjetnike. Pod pretvezo boja proti sivi ekonomiji, pa čeprav priznavajo, da davčne blagajne le-te ne odpravljajo, so vsem po vrsti vsilili elektronsko poslovanje. Četudi so internetne povezave na ruralnih območjih Slovenije močno podhranjene in globoko pod povprečjem EU! V kaznovalno politiko je vlada vključila tudi (poštene) kupce v (poštenih) trgovinskih poslih. Če torej kupiš izdelek v trgovini in ne vzameš računa, te davčni inšpektor (če te seveda zaloti) oglobi za 40 evrov. Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je v parlamentarni razpravi to opravičila z besedami, da je kupec – soudeležen!?! Ufff, ta je pa vendarle močna. Po mnenju Vraničarjeve si sokriv za davčno utajo, ki se sploh ni zgodila – prodajalec je vendarle izdal račun in plačal davek!

No, največja blamaža pa se je tej vladi zgodila ravno ob zaključku prvega leta mandata na področju arbitražnega sporazuma. To zadeva vsakega izmed nas. Nenazadnje gre za vprašanje meje, zaradi državnih mej pa so v zgodovini divjale vojne. Če bo torej ta poskus (spet) padel v vodo, je treba vedeti, da bo kriva izključno slovenska vladna politika! Ne hrvaška. Takšnemu umanjkanju načrtov B, C ali celo D … slovenski politični prostor še ni bil priča. Zato gre v tem primeru gotovo za največji "faux-pas" aktualne vlade. Vladna koalicija ponosno poudarja, da je s tem, ko je izbiro slovenskega arbitra prepustila tujcem, rešila arbitražni sporazum in Hrvatom odvzela najpomembnejši argument kompromitiranosti postopka. Ampak s tem kaže predvsem na svojo dvoličnost. Pri prodaji državnega Telekoma tujcem so šli vsi v zrak. Pa je šlo samo za podjetje. Ko pa odločanje o lastni državni meji v popolnosti prepustijo tujcem, pa to ocenijo kot – uspeh slovenske diplomacije. Razumi, kdor more …

Anže Logar, vaš poslanec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.