Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
6°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Mučenik Franci praznuje!


SOSED SOSEDU

| |
15.04.2013      8:19
A A

Mučenik Franci praznuje!


10. marca 1963 je na dan mučenikov kot drugi od petih sinov privekal na svet Franci Raztresen, ki letos slavi abrahama. Ravno pred letom dni pa sem pisal o mlaju abrahamke poštarice Darinke, žene Francijevega starejšega brata … Naključje ali usoda?


Deli:

Na vasi se lepo živi, pa še lepše praznuje! Stare šege in šaljive navade se rade postavijo na ogled, no, Francijev kovač pa presega običajno vizualno podobo – ga je najprej revma dajala, ker je možic v naravni velikosti narejen iz slame, ta pa je prepojena z vodo zamrznila in ovirala udarjanje kladiva po nakovalu. Ja, prav ste prebrali: ne le veliko skalo z napisom 50 na zbrušenem ozadju, sorodniki so Franciju priskrbeli tudi elektriko s kamionskega akumulatorja, elektromotor pa poganja kovačevo roko, da s pravim kladivom enakomerno udarja po nakovalu in preganja ptiče kot klopotec!

Ideja za motoriziranega kovača je prišla od bratov, pri izvedbi pa so se delu pridružili še sin, hči in drugi sorodniki. Za postavitev so bili odgovorni sodelavci, ki so si pomagali s kamionskim dvigalom. Skala ima poseben pomen, saj se rojstni hiši Francija Raztresena na Črnem Vrhu po domače reče Pri skalarju. Prav od tam je skala z zbrušeno ploskvijo, na kateri je napis 50, Franci pa še razmišlja, kam naj jo postavi za večni spomenik sebi kot mučeniku ... Franci je že 30 let priženjen na Smolnik, službuje pa pri bratu, v podjetju Agrometal na Viču. No, žena mu je v oporo in skrbi za smeh tudi ob današnjem pogovoru, ne pozabi pa na pomlad, na lastovke v hlevu, kjer imajo kar nekaj glav živine. Kot pravi, se iste lastovice vračajo k njim že leta in jih je prav vesela, saj pridno zobajo muhe, kravice pa imajo tako lepši vsakdan. Ja pa mačku na okenski polici hleva električni pastir onemogočil lov na pridne ptice … No, ljubezni in zdravja zakoncema očitno ne manjka, kar pa je za dom tako najpomembnejše.


Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.