Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Delo pod napetostjo, da dobava električne ......


SOSED SOSEDU

| |
22.06.2014      7:33
A A

Delo pod napetostjo, da dobava električne energije ni motenaDeli:

Ker je bil cilj delavcev elektropodjetij v prvih dneh žledoloma predvsem, da do odjemalcev na prizadetih območjih v najkrajšem času pripeljejo elektriko, se zadeve pogosto niso reševale celostno in povsem strokovno, zato konkretne sanacije stanja na elektroomrežju še potekajo. Na območju Polhovega Gradca in okolice je bilo kar nekaj zlomljenih drogov in visečih žic, ki so danes že postavljeni na svoje mesto. V preteklih dneh pa smo pri delu ujeli delavca, ki sta napako odpravljala kar pod električno napetostjo.

Rok Pivk in Gregor Komel sta zaposlena pri Elektru Ljubljana; svoj delovnik po navadi preživita na terenu, vse od februarja pa delata predvsem na območju Logatca, Žirov, Vrhnike ter tudi na območju Polhovega Gradca. Tu sta v preteklih dneh opravila kar nekaj dela pod napetostjo, saj po njunih besedah delo elektropodjetij vse bolj usmerja trend, da je treba poskrbeti za čim manj izpadov električne energije oziroma čim manj motenj pri dobavi električne energije odjemalcem. Zato je Elektro Ljubljana za delo pod napetostjo pred dvema letoma usposobil pet skupin, po dva monterja ter koordinatorja. Desetdnevno usposabljanje za delo pod napetostjo (DPN), in sicer za nizko napetost – do 1.000 V (prostozračno omrežje in kabelske omarice), je potekalo na Hrvaškem. V praksi to pomeni, da za potrebe menjave hišnih priključkov, montaže dodatnih varoval, menjave merilnih omaric, montaže izolacij na gole žice za čas obnove streh in drugih popravil, kot je krpanje poškodovanih vodnikov in podobno, ni treba vzpostavljati breznapetostnega stanja oziroma iz omrežja ni treba izklopiti uporabnikov. Poseg se sicer sliši izredno nevaren, toda "če se človek drži pravil, ni strahu", pravita sogovornika. Je pa postopek zelo zahteven, saj delo zahteva več časa in priprav, zato se ne uporablja pri majhnih posegih v omrežje, temveč predvsem v primeru, da je dobava energije motena pri več odjemalcih, torej če so vključeni večji objekti, kot so trgovine, šole, podjetja in drugi večji zasebniki. Predvsem pa je pri takšnem delu potrebna varnost – uporaba predpisanega orodja in zaščite – ter zaupanje vase, sta še poudarila sogovornika.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv, um
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.