Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Potovanja in doživetja FS Blagaj


KULTURA

| |
19.09.2014      10:14
A A

Potovanja in doživetja FS Blagaj


Zanimiva potovanja, različna mesta in znamenitosti, nova poznanstva, dobra volja, mnoga presenečenja, odlična hrana, prijazni ljudje ter poskočni plesni koraki ob zvokih slovenske domače glasbe na frajtonarici in starem »ribežnu«. Tako bi lahko na kratko strnili potovanja in doživetja Folklorne skupine Grof Blagaj iz Polhovega Gradca.


Bistrica ob Dravi
Bistrica ob Dravi
Deli:

Mrzlega februarja 2014 smo se odpravili na mednarodni folklorni festival na Dunaju. Poleg festivala smo si dneve zapolnili z dejavnostmi v lastni organizaciji. Pa gremo lepo po vrsti, da se ne izgubimo. Naš avtobus z veselo družbo je po avtocesti potoval počasi; ob vsakem postanku smo se najprej okrepčali, potem pa vadili, saj je na počivališčih vedno dovolj prostora za ples. Pa še ogreli smo se. Brez zapletov smo prispeli na Dunaj, ki smo si ga v treh dneh ogledali z avtobusom in peš. Obiskali smo vse glavne znamenitosti, večer pa zaključili v vinski kleti 12 Apostelkeller (12 apostolov), kjer smo si med drugim privoščili pravi dunajski zrezek. Brez tega na Dunaju seveda ne gre. Ogledali smo si glavno tržnico in se odpeljali po okoliških hribih. Vreme nam je bilo naklonjeno, saj ni bilo pretiranega mraza. Za dobro vzdušje je poskrbela tudi naša vodička Mojca, Slovenka, ki živi na Dunaju, zato res dobro pozna vse podrobnosti in zgodovino tega mesta. Prijetno utrujeni smo se zvečer preoblekli v folklorne kostume in Slovenijo uspešno zastopali na festivalu. Vsak večer smo predstavili drugo pokrajino z nošami in plesi. Predstavili smo tri splete plesov, iz treh slovenskih pokrajin, in seveda tri vrste noš: dolenjsko, štajersko in gorenjsko. Prav zadnja je pri naših sosedih Avstrijcih najbolj prepoznavna. Predvsem moške hlače ali »jerharce«. Plese sta spremljala harmonika in »ribež'n«, ki je požel veliko zanimanja. Naš izlet smo zaključili z obiskom dvorca Schönbrunn in Schnapsmuseuma (muzeja žganjarstva).

Junija smo se, kot že nekaj let doslej, odpravili v Bistrico ob Dravi, na srečanje veteranskih folklornih skupin Slovenije. Tam smo srečali stare prijatelje, se poveselili in skupaj zaplesali. Letos smo predstavili lokalne plese iz naše okolice, v lokalnih nošah in s polhovkami na glavah. Občinstvo je naše plese sprejelo z zanimanjem in navdušenjem. Prav tako smo lahko spremljali veliko novih plesov drugih skupin. Naslednje leto se zagotovo spet vrnemo.

Da bi se še malo bolj ogreli, smo se avgusta odpravili na mednarodni folklorni festival v Ohrid. Tokrat smo potovali z letalom. Kot zanimivost lahko povemo, da nas je »peljala« prva slovenska kapitanka, ki se je izšolala v Sloveniji: Alja Berčič Ivanuš. Potovanje je potekalo zelo prijetno, za kar se zahvaljujemo celotnemu osebju letala. Tudi s prtljago je bilo vse v redu (najbolj nas je skrbelo zaradi folklornih kostumov). In glede na čudno poletno vreme v Sloveniji (dež na dež) nas je poletje v Makedoniji presenetilo v vsej svoji vročini. Vse dni smo uživali v soncu, pri 30 stopinjah. Nastopi so bili ob 20. uri, zunaj, na prostem, kar je bilo idealno. Zvečer ni bilo vroče, pihal je veter z morja, in vzdušje je bilo odlično. Na sprevodu skozi mesto nas je ustavilo in ogovorilo veliko ljudi. Nekaj je bilo tudi Slovencev na dopustu, preostali pa so bili domačini. In vsak je imel drugačno zgodbo o Sloveniji: nekdo ima sorodnike od tu, veliko jih je pri nas služilo vojsko, nekateri so opravljali različna dela v slovenskih podjetjih in podobno. Če povemo na splošno: vsi imajo lepe spomine na Slovenijo in so z nami radi spregovorili nekaj besed. Vedno pa so bili prisotni tudi spomini na »drago Jugoslavijo«. Tako je bilo na večernih nastopih kar nekaj obiskovalcev, ki so si prišli ogledat slovenske plese. Med njimi tudi naša vodička Tanja, ki nam je med ogledi povedala več kot 20 vicev, pa se nobenega več ne spomnimo ... Vemo le, da so bili zelo smešni ...

To je bila sicer naša prva poletna turneja in prosti čas smo lahko izkoristili tudi za osvežitev v Ohridskem jezeru ter se z ladjo odpravili na čudovit izlet na otok Sveti Naum. Ogled Skopja smo zaključili v brezcarinski trgovini na letališču, kjer smo porabili še zadnji makedonski denar.  

V nedeljo, 14. septembra, pa smo se v okviru KD Stara Vrhnika odpravili v Kamnik, na sprevod narodnih noš. Letos smo predstavljali delavce: ženske perice in moški delavce z brento, polno grozdja, s pletenim košem, polnim sena, s »cambahom«, polnim koruze, ipd. Na vozičku smo peljali škaf umazanih cunj, na »štriku« pa smo sušili mokre »gate« in »štumfe«. Dve perici sta nesli »perivnik« na glavi, kar je bilo za gledalce še posebno zanimivo. Vreme je zdržalo, družba je bila super, gledalci v Kamniku pa odlični. Vzdušje je bilo res enkratno. Ob tej priložnosti se zahvaljujemo KD Stara Vrhnika za prijazno povabilo in odlično sodelovanje.

Tako smo v tujini ponosno predstavljali Slovenijo in slovenske običaje. Na festivalih smo pridobili zanimive izkušnje, izmenjali mnenja ter se seznanili s plesi drugih držav in njihovo kulturo.

 

Anita Kobe


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.