Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Popoldne bo sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo. Možne bodo posamezne kratkotrajne plohe. Zvečer bo ponekod zapihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 8, na Primorskem do 13 °C.
-1°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
torek, 21.11.2017
0°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Pristava pri graščini


SOSED SOSEDU

| |
28.10.2013      10:41
A A

Pristava pri graščini


Novi občinski prostorski načrt je odstranil največjo oviro, ki je omejevala preureditev dotrajanega objekta Pristava nasproti graščine Polhov Gradec.


Desno od ceste je državna last, levo pa občinska.
Desno od ceste je državna last, levo pa občinska.
Deli:

A pristave ne bi bilo, če na drugi strani s kockami tlakovane ceste ne bi bilo graščine. In tudi te ne bi bilo, če ne bi potres v 16. stoletju tako razmajal prvotnega gradu (ta je stal na hribu nad današnjo avtobusno postajo), da se je grajska gospoda odločila za novo rezidenco nižje v dolini. Za njen razcvet je nato poskrbel bogati in izobraženi baron Kunstl in renesančna graščina je okoli leta 1700 pridobila baročni pridih in sedanjo podobo. Izoblikoval je tudi grajski park, postavil Neptunov vodnjak in Angleški stolp z uro. Grof Rihard Blagaj, eden od redkih zastopnikov domačega plemstva, je deloval v korist slovenskega naroda, graščina pa je bila v času njegovega polstoletnega gospodovanja (1808–1858) zbirališče izbrane družbe prosvetljencev, saj je bil grof zagovornik in mecen umetnosti. Podpiral in pospeševal je tudi razvoj kmetijstva, domačih obrti ter kulturnih dejavnosti v kraju in v širšem zaledju. V njegovem času je grajski park krasil nasad neštetih dehtečih vrtnic, iz katerih je želel pridelovati rožno olje. In imel je srečo – našel je cvetlico neznane vrste, jo poslal kustosu kranjskega deželnega muzeja Henriku Freyerju, ta pa jo je odkritelju na čast poimenoval Daphne blagayana – Blagajev volčin. Odkritje je vzbudilo tolikšno zanimanje, da se je na botanično ekskurzijo po Kranjski odpravil sam saški kralj Friderik Avgust II., njemu v čast pa je dal grof Blagaj postaviti obelisk na pobočju gore sv. Lovrenca. 

Takoj po končani vojni je bila graščina popolnoma izropana. V njej se je najprej naselila partijska šola, nato je tam dobila svoj prostor osnovna šola Polhov Gradec, po izgradnji nove osnovne šole leta 1969 pa je začela graščina propadati. Leta 1990 je država pristopila k štiriletni obnovi. Kmalu so ustanovili tudi Javni zavod Polhograjska graščina, ki je vse do zaključka denacionalizacijskega postopka skrbel za graščino; v tem času so popolnoma obnovili grajski park ter skoraj vse stavbe, ki spadajo v grajski kompleks. 

 

Pristava se prebuja

Ena od črnih točk grajskega kompleksa je objekt Pristava nasproti graščine iz 1. polovice 16. stoletja, ki je bil prvotno namenjen služničadi in ima na fasadi naslikano sončno uro z letnico 1671. V nasprotju z državno stavbo graščine je – kakor pralnica in park okoli nje – v občinski lasti. Zdaj se pristavi končno obetajo lepši časi; sama stavba je kljub dotrajanosti prava grajska stavba, a v oči bode nedokončani betonski prizidek, ki spreminja tlorisno površino in podobo zadnjega dela trinadstropne stavbe. Nastal je v času prejšnjega župana in prejšnje uprave graščine, ko so se določeni stvari urejale in popravljale s tako naglico, da jim niti nadzorni organi in lastniki niso sledili … Obnova streh in zidov pa tudi gradnja omenjenega prizidka sta se izvajali brez potrebnega gradbenega dovoljenja in v postopku pridobivanja se je izkazalo, da je premalo zazidljivih površin. Občini pa je letos uspelo to popraviti s sprejetjem novega občinskega prostorskega načrta in povečanjem zazidljivih površin v delu, ki sega v hrib – ta je sicer v državni lasti oz. lasti sklada kmetijskih zemljišč. Zavod za varstvo kulturne dediščine je namreč že pred leti zavrnil idejni osnutek grajske restavracije v treh nadstropjih. Na potezi je zdaj občina, da na novo prevetri projekte ter pripravi ekonomsko in finančno konstrukcijo prenove objekta, ki bo pokazala, kdaj in kako se bodo stvari gradile oz. urejale naprej. Seveda bo občina poskušala kandidirati tudi na evropskih razpisih, pri čemer je bila doslej zelo uspešna, tudi denimo pri obnovi pralnice v parku, asfaltiranju parkirišča gostilne in postavitvi igral. Vsekakor bi mladoporočenci, ki se vsako soboto zaobljubijo v paviljonu čudovitega grajskega parka, idejo grajske gostilne z grajsko kletjo vzeli v zakup in pridno nazdravljali na lepše in boljše življenje … Živeli!

 

Sebastjan Vehar


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.11.2017
Danes ni dogodkov.
26.11.2017 | Kultura
Bil je škrjanec, ponovitev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.