Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Otroci ob Dnevu slovenske hrane deležni ......


VRTEC, OSNOVNA ŠOLA, KMETIJSTVO

| |
08.12.2012      7:35
A A

Otroci ob Dnevu slovenske hrane deležni slovenskega zajtrka


Dobrova – Polhov Gradec, 16. november - Tudi to šolsko leto so se šole in vrtci na območju občine Dobrova-Polhov Gradec pridružili sodelovanju v projektu Tradicionalni slovenski zajtrk. Ta je letos potekal ob Dnevu slovenske hrane.


Predstavnika ČD Dolomiti, Janko Prebil in Stane Jurca, sta otrokom predstavila različne vrste medu, satje in pomen čebele.
Predstavnika ČD Dolomiti, Janko Prebil in Stane Jurca, sta otrokom predstavila različne vrste medu, satje in pomen čebel...
Deli:

Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki je lani potekal v vseh slovenskih šolah in vrtcih, saj je bil organiziran in podprt s strani Ministrstva za kmetijstvo in okolje, Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport ter Ministrstva za zdravje, v sodelovanju z organizacijami kmetov, čebelarjev in živilske industrije. Glavni pobudnik je bila Čebelarska zveza Slovenije, ki že vrsto let organizira dobrodelno izobraževalno akcijo »En dan za zajtrk med slovenskih čebelarjev v slovenskih vrtcih«, ki je namenjena izobraževanju in ozaveščanju otrok o pomenu čebel in čebeljih pridelkov. Vseslovenska akcija je bila v preteklem letu tudi med širšo javnostjo izredno dobro sprejeta, zato je bil želja, da Tradicionalni slovenski zajtrk postane vsakoletni projekt, ki pa ga je treba nadgrajevati. Tako je bil letos uveden Dan slovenske hrane, ki je po slovenskih osnovnih šolah in vrtcih potekal 16. novembra.

Priča smo bili nekaterim javnim obvestilom in pozivom, da letos niso bili vsi otroci deležni enakega zajtrka. Res je, projekt letos ni zaživel na vseh osnovnih šolah in vrtcih, saj so bile te primorane zajtrk kriti iz sredstev za šolsko prehrano. Delež pomoči donatorjev je bil zaradi pozebe, toče in suše ter posledično močno zmanjšanega pridelka medu, sadja, krme in žit, znatno manjši.

Na srečo so se šole in vrtci v občini Dobrova-Polhov Gradec odločile, da otroke ne prikrajšajo za zdrav slovenski zajtrk. Ta odločitev je bila veliko lažja, saj so jim tudi letos nasproti stopili nekateri donatorji. Čebelarsko društvo Dolomiti je ponovno zbralo preko 50 kilogramov medu, skratka zadosti za vse otroke. V Šentjoštu pa so bili vrtičkarji in osnovnošolci deležni še bio mleka, ki ga je doniral Janko Oblak. Tudi vsa ostala živila (kruh, maslo, jabolka) so bila slovenskega porekla, nekatera pridobljena od lokalnih pridelovalcev.

Namen letošnjega Dneva slovenske hrane je bil izobraževati, obveščati in ozaveščati otroke in mladino ter širšo javnost o pomenu zajtrka v prehrani, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti za okolje, pomenu čebelarstva za kmetijsko pridelavo, gospodarstvo in širše okolje in pomenu zdravega življenja in gibanja. V okviru naštetega so v vrtcih in šolah tekom petkovega dopoldneva potekale različne likovne in literarne aktivnosti, obiskali so jih tudi predstavniki čebelarskega društva ter otrokom predstavili pomen čebele v verigi pridelave hrane. Pester program je vrtičkarjem in osnovnošolcem ne le posladkal in popestrili dan, pač jim je razširil obzorje znanja.

Naj ideja tega dne zaživi ne le med otroki, pač pa naj se dotakne še katerega od lokalnih pridelovalcev, ki bi s svojim pridelkom pripomogel, da otroci tudi v bodoče ne bodo prikrajšani Tradicionalnega slovenskega zajtrka.

Nadja Prosen Verbič


Priloge:
MS Office Word 2003
zajtrk_dpg.doc
7370_zajtrk_dpg.doc (35,5 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.