Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Kdaj bo Polhograjska graščina znova v ......


TURIZEM, OBČINSKE

| |
22.04.2014      13:05
A A

Kdaj bo Polhograjska graščina znova v občinski lasti, je le še vprašanje časa


Konec lanskega leta je ministrstvo za kulturo izrazilo namero o neodplačnem prenosu Polhograjske graščine v last Občine Dobrova - Polhov Gradec; ta je vlogo za brezplačen prenos ter projektno nalogo že posredovala pristojnemu ministrstvu, zato je vrnitev graščine in vseh pripadajočih objektov le še vprašanje časa.


Deli:

Območje gradu Polhov Gradec je kot spomenik lokalnega pomena zaščiteno od leta 1987. V tistem času je imela pravico uporabe tega spomenika tedanja Občina Ljubljana Vič - Rudnik. Z ustanovitvijo novih občin pa se je leta 1994 ta pravica prenesla na Občino Dobrova - Horjul - Polhov Gradec in nato leta 1998, z razdružitvijo, na Občino Dobrova - Polhov Gradec. A že konec naslednjega leta je Republika Slovenija z odlokom prevzela lastništvo nekaterih objektov na območju gradu Polhov Gradec, v lasti občine pa so ostali le še Hiša v parku, Pristava in grajski park.

Tako krajani in lokalna skupnost kot občina so si ves čas želeli ohraniti kulturno dediščino tega spomenika, zato so že leta 1992 ustanovili Javni zavod Polhograjska graščina, ki je odgovoren za upravljanje graščine in njenih objektov. Toda z letom 2008, ko je na podlagi sklepa upravljanje graščine in preostalih objektov prevzel Tehniški muzej Slovenije, so se po besedah župana Franca Setnikarja začele pojavljati pogoste težave v sobivanju Javnega zavoda Polhograjska graščina ter Tehniškega muzeja Slovenije. "Ob prevzemu smo bili z ministrstvom za kulturo namreč dogovorjeni, da se pripravi dogovor o uporabi prostorov, a ni bil nikoli podpisan, kar je povzročalo težave," pojasnjuje župan in dodaja: "Objekt je izjemno pomemben za lokalno skupnost in programe, ki jih lokalna skupnost in javni zavod izvajata, in ker je bilo sodelovanje med javnim zavodom in tehniškim muzejem težko usklajevati, je bila ves čas želja, da se razmerje uredi. Tako je bila na kulturno ministrstvo že nekajkrat podana pobuda, da se to uredi, predvsem v smislu, da se grad in vsi pripadajoči objekti brezplačno vrnejo lokalni skupnosti oziroma občini, tako kot so nam bili tudi vzeti." Dejstvo je, da si bo z vrnitvijo lastništva občina povečala možnosti za pripravo projektov in kandidiranje za razna evropska sredstva, s katerimi bi lahko poskrbela za ureditev celotnega kompleksa, kar je zdaj, ko je lastnik država, praktično nemogoče. "Lani smo se namreč nameravali prijaviti za norveške spodbude, kjer je bil znesek upravičenih stroškov okrog 2,5 milijona evrov, vendar zaradi deljenega lastništva prijave ni bilo mogoče realizirati," še pojasni župan.

Po večkratnih pogovorih in pobudah je ministrstvo konec leta 2013 le sprejelo odločitev, naj občina skupaj s projektno nalogo poda vlogo za brezplačen prenos Polhograjske graščine in drugih objektov. O nameri o neodplačnem prenosu Polhograjske graščine v last Občine Dobrova - Polhov Gradec je bil na svoji 22. redni seji seznanjen tudi občinski svet. Občina je takoj zatem vse zahtevano posredovala na pristojno ministrstvo, zato župan pričakuje, da se bo prenos lastništva zgodil v kratkem.

Ne glede na to, da naj bi šlo za brezplačen prenos, pa bo lastništvo območja Polhograjske graščine za novega lastnika – občino – pomenilo tudi velik finančni zalogaj, saj so mnogi objekti potrebni obnove, prav tako programi zahtevajo finančni zagon. Župan pojasnjuje, da so finančne posledice predvideli tudi v projektni nalogi, ki vsebuje opis nadaljnjega dela ter predvideni potek obnovitvenih del. Med ta spadata tako prenova podstrehe graščine in mlina kot prestavitev lokalne ceste, ki danes poteka čez grajsko dvorišče, pri čemer pa župan dodaja, da je večina predvidenih obnovitvenih del vezana na tuja sredstva. Tudi programi, novi in že obstoječi, ki jih izvaja Javni zavod Polhograjska graščina, naj bi se po besedah župana nadgradili do te mere, da bi stvari v nekaj letih zaživele in bi se zavod lahko finančno preživljal tudi sam.

 

Nadja Prosen Verbič, foto: arhiv: JZ PG

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.