Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

"Gabrčan je luštno bit"


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
25.06.2013      8:23
A A

"Gabrčan je luštno bit"


Gabrje, 15. junij – Gabrje pri Dobrovi je letos znova gostilo 8. vseslovensko srečanje vasi Gabrje oziroma Gaberje. "Sovaščanom" so Gabrčani pripravili bogat in pester program, poskrbeli pa so celo za vreme.


Gostitelji – Gabrje pri Dobrovi se predstavi.
Gostitelji – Gabrje pri Dobrovi se predstavi.
Deli:

Na čudovit pomladni dan so se avtobusi Gabrčanov iz vse Slovenije zgrinjali proti Gabrju pri Dobrovi, ki je bilo letos znova gostitelj. Pred osmimi leti je namreč na zelniku domačinov zrasla ideja o srečanju in snidenju vseh Gabrčanov na istem kraju, ponosno razloži Franc Rejec, predstavnik letošnjih gostiteljev in glavni pobudnik prireditve. In kdor ga pozna, ve, da ni dolgo ostalo le pri idejah in besedah, temveč se je prvo srečanje kaj hitro zgodilo, in sicer prav tu, v Gabrju pri Dobrovi. Kaj vemo, morda je prav to pripomoglo, da je bila organizacija tokratne prireditve v vseh pogledih odlična.

Prijeten sprejem gostov je potekal v starem centru vasi, v senci pod krošnjami orehov na kmetiji Pr' Dlesk. Tam so prijetne gospodinje v gorenjskih narodnih nošah skrbele za pijačo in jedačo, Pihalna godba Dobrova pa za doživeto glasbeno vzdušje. Po kratkem klepetu in pozdravu so skupaj odšli proti športno-rekreacijskemu centru, kjer je sledil kulturni program.

Ob slavnostnem uvodu v praznovanje je zazvenela slovenska himna. Sledil je pozdrav predstavnika vasi gostiteljice, Franca Rejca, podžupana in predsednika vaške skupnosti, ki je razvil zastavo srečanja vasi Gabrje. Besedo je nato prevzel predsednik KS Dobrova Marjan Pograjc, ki je poudaril pomen tkanja in ohranjanja prijateljskih vezi. Dobrovski župnik Alojzij Golob, ki je spregovoril za njim, je na kratko predstavil župnijo Dobrova in Občino Dobrova - Polhov Gradec. Franc Setnikar je vse zbrane pozdravil in pohvalil organizatorja dogodka, ki je gostom pripravil zanimiv program, v katerem so lahko spoznali glavne turistične značilnosti občine, te pa so jih morda nagovorile, da se v kraj in občino še kdaj vrnejo. Med nagovori so program popestrile zanimive recitacije Pavčkovih pesmi, ki jih je v povezovalni program vključil moderator Matjaž Dolinar, ter glasbene točke; pod vodstvom Natalije Rus so zapeli učenci 3. razreda OŠ Dobrova, pod taktirko Boruta Dolinarja je zapel Mešani pevski zbor Dobrova, na klarinet pa sta zaigrala Klara Kozjek in Jakob Kršinar.

Sledila je predstavitev vasi; najprej se je predstavilo Gabrje pri Dobrovi, nato pa Gabrje pri Tolminu, Gabrje pod Gorjanci (Mestna občina Novo mesto), Gaberje/Gyertyanos pri Lendavi, Gabrje pod Špilkom (Občina Lukovica), Gabrje pri Dobovi (Občina Brežice), Gabrje pri Jančah (Mestna občina Ljubljana), Gabrje pod Štanjelom na Vipavskem (Občina Ajdovščina) ter Gaberje, mestna četrt (Mestna občina Celje). Po predstavitvah je bil čas kosila, po njem pa so se Gabrčani in Gabrci porazdelili po avtobusih in skupaj s turističnimi vodiči odšli na organizirani izlet v Tehniški muzej Bistra, ogledali pa so si tudi gotsko cerkev v Dvoru, Polhograjsko graščino, poštni muzej in prostore Čebelarstva Božnar.

Po izletih so se znova zbrali na istem kraju in čas je bil za tradicionalne kmečke igre oziroma za igre brez meja, kot so jih sami poimenovali. Predstavniki vasi so se letos preizkusili v lovljenju letečega krompirja z rjuhami, v preoblačenju majice in hoji po tlakovcih. Vlogo favorita so upravičili domačini, ki so zmagali in prejeli velik prehodni pokal.

Zvečer je potekala zabava z domačima ansambloma Dolomiti in Bitenc, ki sta poskrbela, da je bilo plesišče, kot se za veselega Gabrčana oziroma Gabrca spodobi, skoraj premajhno.

Prihodnje leto se bodo gruče Gabčanov in Gabrcev zgrinjale proti mestni četrti Gaberje v Celju, ki bo gostiteljica devetega vseslovenskega srečanja vasi Gab(e)rje. Do tedaj pa so si le pomahali v slovo in si zaželeli srečno pot na vse konce Slovenije.

Nadja Prosen Verbič

foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.