Logo MojaObčina.si
DANES
33°C
21°C
JUTRI
34°C
18°C
Oceni objavo

Lidija Plestenjak, svetovno znana ilustratorka iz Črnega Vrha

Iz Črnega Vrha prihaja veliko nadarjenih posameznikov. Ena izmed njih je tudi Lidija Plestenjak. Že samo hiter pregled njenih socialnih omrežij razkrije, da živi zanimivo življenje, ki jo je popeljalo tudi daleč izven meja domače Slovenije. Natančneje, vse do Južne Amerike, ki je odločilno zaznamovalo njeno ustvarjanje. Navdušena od podob narave je naslikala serijo ptic iz Kolumbije, kar ji je prineslo veliko medijske pozornosti in odprlo številna vrata. Med drugim je ilustrirala tudi serijo sedmih knjig, naslovljeno Na leteči misiji avtorja Lutza Kucherja. Pogovarjali smo se o njenem delu, dosežkih ter malih in velikih zmagah.

1. Ena izmed večjih prelomnic v vašem ustvarjanju se je zgodila v Kolumbiji. Kaj vas je pripeljalo tja in kaj se je tam zgodilo, da ste pričeli slikati ptice?

Začelo se je tako, da sem prijatelja pospremila na potovanju po Južni Ameriki, kjer je iskal svoj novi dom. Prepotovala sva Bolivijo, Ekvador, Mehiko in Kolumbijo, kjer se je on na koncu tudi ustalil. V Kolumbiji sem potem živela med letoma 2018 in 2019 in med drugim odkrila, da se nahajam v regiji s kar največjo biodiverziteto ptic na svetu! Na to informacijo sem naletela v knjigi s kratkimi opisi in fotografijami ptic, ki so me povsem prevzele s svojimi eksotičnimi barvami ter neverjetnimi teksturami in oblikami peres. Že prej sem opazila marsikatero prelepo ptico na potovanju in sprehodih, a odločilni navdih za pričetek slikanja serije ptic je bila knjiga, kjer sem se lahko seznanila tudi s pticami, ki jih je težko videti v živo (npr. ker so ogrožene, živijo v težko dostopnih območjih itd.).

2. Koliko kolumbijskih ptic ste naslikali v sklopu tega projekta?

Na začetku, ko sem se šele spoznavala z naturalističnim slikanjem v tehniki akvarela, sem ptice slikala na manjše formate. Z vsako novo sliko pa sem se bolj opogumila in posegla po vedno večjih dimenzijah papirja. Tako sem v približno pol leta ustvarila serijo 25 slik ptic iz Kolumbije, ki jih bom letos in v prihodnjem letu razstavljala po večih krajih v Sloveniji. Poleg razstavljanja slike iz te serije tudi prodajam v obliki visokokakovostnih printov, ki so tiskani v omejenih serijah in so ljudem bolj cenovno dostopni.

3. Kaj vas je prineslo nazaj v Slovenijo?

Pravijo 'povsod je lepo, a doma je najlepše' in po vseh potovanjih ter bivanju na drugi strani oceana lahko rečem, da danes ta rek razumem drugače kakor prej. Tekom potovanj sem spoznala ogromno prijetnih ljudi in videla veliko naravnost osupljivih krajev … Tako vem, da ni samo Slovenija dežela prijaznih ljudi, naravnih zakladov in osupljivih razgledov. Kar naredi dom v resnici 'najlepši', so vezi, ki jih z ljudmi, kraji in spomini stkemo skozi življenje. Verjamem, da se zgolj s potovanjem v daljne kraje lahko resnično zaveš, kje si doma, in potem to iskreno ceniš.

4. Od kdaj že ustvarjate? Ali so bile slike kolumbijskih ptic vaš prvi večji projekt?

Strast do risanja in ustvarjanja je bila vedno prisotna v mojem življenju. Že od malega me je navduševal prazen list papirja, na katerem lahko z risalom v življenje 'prikličem' karkoli, od vsakdanjih stvari pa vse do fantazijskih kraljestev in magičnih bitij. Prve ilustracije sem imela priložnost narediti že v osnovni šoli, in sicer v publikaciji Saški kralj sreča Blagajko in ilustrirani knjižici o irskih škratih, ki je bila podarjena tedanjemu irskemu veleposlaniku, narisala pa sem tudi logotip šole (OŠ Polhov Gradec, op. a.), ki ga uporabljajo še danes. Knjižna serija Na leteči misiji je vsekakor največji projekt, na katerem sem delala do sedaj, saj sem za to naročilo ustvarila preko 300 ilustracij. Moj največji samostojni avtorski projekt pa so Ptice Kolumbije.

5. Kje ste se izobraževali?

Študij risanja sem pričela na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, ilustracijo pa sem začela resno študirati na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer sedaj tudi zaključujem magistrski študij ilustracije.

6. V katerih tehnikah ustvarjate svoje ilustracije?

Tekom študija sem raziskovala različne tehnike in veliko ustvarjala v grafičnih tehnikah (linorez, lesorez, jedkanica, litografija ...), ustvarjala z mnogimi risalnimi pripomočki, slikala na platna in različne vrste papirja … Delo s klasičnimi tehnikami mi tako še zdaleč ni tuje, je pa res, da zadnja leta bolj pogosto delam v digitalni tehniki.

7. Sodelovali ste na različnih sejmih, imeli razstave (tudi samostojne), prejeli ste priznanje Hinka Smrekarja, ki je zelo pomembno slovensko priznanje na področju ilustracije, ilustrirali ste knjižno serijo Na leteči misiji – če omenimo nekaj vaših dosežkov in del. Kaj pa štejete za svoj največji dosedanji uspeh in zakaj?

Mislim, da so v resnici največje in najpomembnejše tiste male vsakdanje zmage, ki pa sčasoma vodijo do velikih zmag in mejnikov v karieri. Seveda je pomembno imeti sanje in dolgoročne cilje, a sama se najraje osredotočim na to, kako si splaniram dan, teden, mesec, kako izpeljem posamezen projekt … In ko izpolnjujem sprotne cilje, se počutim najbolj uspešno. Priznanja, nagrade in uspešno zaključeni veliki projekti so posledica mnogih malih zmag, ki zahtevajo neomajno vztrajnost in dosledno prizadevanje za neprekinjeno osebno rast in profesionalni razvoj.

8. Kje si lahko trenutno ogledamo vaše delo?

Trenutno si lahko v Galeriji Mestne knjižnice Grosuplje ogledate razstavo Ptice Kolumbije, ki je na ogled vse do 15. maja, kmalu zatem pa bo ta razstava na ogled tudi v Mali Mestni Galeriji na Vrhniki. O vseh prihajajočih razstavah ljudi obveščam na socialnih omrežjih. Moje delo pa si najlažje ogledate na mojem Behance profilu (pod imenom Lidija Plestenjak), kjer imam objavljen svoj portfolio ter sproti objavljam nova dela in projekte.

9. Kakšni so vaši načrti za prihodnost? Imate v kratkem v načrtu še kakšno potovanje?

Ker zelo rada odkrivam in raziskujem, so potovanja in izleti v neznano neka stalnica v mojem življenju. V bližnji prihodnosti bi rada potovala v Vietnam, na Kostariko, Irsko in Portugalsko.

10. S čim se ukvarjate trenutno, kaj ustvarjate?

Trenutno sodelujem v predprodukciji slovenskega animiranega filma, pri katerem rišem zgodboris (storyboard), sicer pa delam na svoji magistrski nalogi, v sklopu katere bom oblikovala in ilustrirala slikanico.

 

Hvala za vaš čas in veliko uspehov še v prihodnje!l.o.

Oglejte si tudi