Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Perice so prale in čvekale


KULTURA

| |
23.04.2014      8:04
A A

Perice so prale in čvekale


Polhov Gradec, 21. april – Folklorna skupina »Grof Blagaj« Polhov Gradec je na velikonočni ponedeljek napolnila dvorano Kulturnega doma Jakoba Trobca. Gledalci so lahko spremljali svet ljudskega plesa in pesmi skozi oči domačih peric, otroških korakov in ljudskih pevk Trl'ce iz Ligojne.


Deli:

Kristjani se na velikonočni ponedeljek, dan po prazniku velike noči, spominjajo Jezusovega prikazovanja njegovima učencema na poti v Emavs. V spomin na ta dogodek kristjani ta dan obiščejo svoje bližnje in se z njimi veselijo novice o Kristusovem vstajenju. Velikonočni ponedeljek je v Sloveniji tudi dela prost dan. Zato Folklorna skupina »Grof Blagaj« iz Polhovega Gradca na ta dan, vsako leto, pripravi celovečerni koncert ljudskega izročila.  Idejni vodja je še vedno Anita Kobe, spremlja pa jih harmonikar Marko Buh. Na prireditvi sta se mu pridružila še Boštjan Jurjevčič na baritonu in Simon Kozjek na kontrabasu, za kar se jima lepo zahvaljujejo.

Letos so gledalce navdušile klepetave perice, ki so na humoren način prikazale vsakdanji način življenja na kmetih in srečanja ob koritu. Žehte so bile ponavadi kar velike, saj je številna družina umazala veliko oblačil. In glede na to, da so imeli oblačil mnogo manj kot jih imamo danes, je bilo pranje ob koritu skorajda dnevni opravek gospodinj in deklet. Da pa jim ni bilo dolgčas, so se zraven pomenile, kaj je novega, kaj se dogaja, kaj je katera slišala in kaj je katera videla. Njihove zgodbe so bile zelo različne, od smrti, do plesa in zaljubljenosti, bolezni, poroke, težav z vremenom, do obujanja spominov na mlade dni itd.  Na poti domov, pa so jih »ulovile« maškare. Kako so se vrtela krila, ko so poskakovali v ritmih pustnih plesov…

Za presenečenje večera so poskrbeli kar folkloristi sami. V enega od dialogov, so dodali še tretjega igralca in sicer kmeta, ki je iskal svoje hlače. Ker jih doma ni našel, je v spodnjih hlačah prišel vprašat kar ženo h koritu, kje so. Ta mu je povedala, da hlače visijo doma v kamri. Smeha polna skleda na odru in v dvorani…

Pericam so se na odru pridružile tudi pevke ljudskih pesmi Trl'ce iz Ligojne. Prijazno so se odzvale povabilu skupine in z veseljem tudi zaigrale v dialogu s pericami.  Njihova pesem je v srcih obiskovalcev odmevala še dolgo po končani prireditvi.

Posebej zanimiv je bil letos nastop dveh otroških folklornih skupin, ki so nastopili kar v enem sklopu. Kot vedno so s svojo preprostostjo, razigranostjo in smehom napolnili oder ter zaslužili bučen aplavz.

Martina Dolinar se je potrudila in z OFS Nagajivčki Briše pripravila zanimiv nastop pod naslovom: Lahkih nog naokrog. Zaključil se je s staro igrico: Ali je kruh že pečen? Ne, zažgan je. Ja kdo ga je pa zažgal? Itn. Da pa ne bi ostal zažgan, so dobili pehar sveže pečenega kruha. Tako kot je včasih tudi bilo.

Nadaljevala je OFS Stara Vrhnika z zanimivo igro z borovnicami. S plesi in kratko predstavitvijo, smo izvedeli zakaj se jim reče »povžarji«. Njihovi mentorici, Aniti Garafol,j pa gre posebna zahvala, saj je na prireditvi sodelovala tudi kot perica.

Otroci so naše prvo ogledalo. Povedo kar mislijo, naredijo kar se jim v tistem trenutku zdi najbolj zanimivo in nastopajo brez treme ter predsodkov. Zato smo na njih še posebej ponosni.

Folklorna skupina »Grof Blagaj«, pa je kot ponavadi predstavila nov splet ljudskih plesov z naslovom Po Sloveniji. Pri občinstvu je bil zelo dobro sprejet, saj so v enem sklopu prikazali štiri različne pokrajine, štiri različne noše in po dva plesa, ki sta značilna za vsako pokrajino. Za vsak ples je bilo potrebno plačati godcem, nad čimer pa Gorenjci niso bili najbolj navdušeni, ampak so na koncu vseeno zbrali nekaj drobiža za polko.  

 

Skupina vsako leto prikaže ljudsko izročilo na malo drugačen način, vendar sporočilo ostaja enako: tudi včasih so se kmečki ljudje znali zabavati in škoda bi bilo, da bi običaji izumrli. Zato se domači folkloristi zahvaljujejo vsem obiskovalcem, ki s svojo prisotnostjo na prireditvi pripomorejo k ohranjanju izročila, hkrati pa dajejo podporo in spodbudo za nadaljnje delo  skupine.

Velja pa omeniti, da skupina naslednje leto praznuje svojo 15. letnico delovanja. Priprave na jubilej že tečejo, zato že o tej priliki prav lepo vabljeni na prireditev, na velikonočni ponedeljek 2015.

 

Anita Kobe  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.