Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

O temeljnem kamnu za nov "prosvetni dom"...


KULTURA

| |
14.05.2013      8:52
A A

O temeljnem kamnu za nov "prosvetni dom"


Časopis Slovenec je leta 1938 poročal o blagoslovitvi temeljnega kamna za današnji Kulturni dom Jakoba Trobca. V prejšnji številki Našega časopisa smo objavili fotografijo s proslave ob odkritju spominske plošče škofu Jakobu Trobcu, tj. ob stoletnici njegovega rojstva, na Guglovi hiši na Logu pri Polhovem Gradcu.


Deli:

Časopis Slovenec je obširno poročal o tej slovesnosti. Članek z naslovom Veličastna proslava škofa Trobca v Polhovem Gradcu ima datum 10. julij 1938, podatki pa kažejo, da je časopis izšel že naslednji dan. V razdelku z mednaslovom Popoldanska slovesnost je na kratko opisano, da so ob tej priložnosti blagoslovili temeljni kamen za nov "prosvetni dom", današnji Kulturni dom Jakoba Trobca. Pripravili so táko proslavo: "Tam /na mestu slovesnosti/ je godba zaigrala najprej himno slovenskih fantov, nato pa je nečak pokojnega škofa, g. župnik Jožef Trobec, pozdravil vse udeležence in se jim zahvalil, da so se udeležili te proslave v tako velikem številu. Nato je sledila deklamacija deklice in nato pesem Domovini. Po zborni recitaciji otrok je sledila še pesem Iz stolpa sem. Potem je imel g. dr. Česnik v imenu Prosvetne zveze slavnostni govor ob priliki blagoslovitve temeljnega kamna za nov prosvetni dom v Polhovem Gradcu, ki se bo imenoval Trobčev dom. Po govoru je zaigrala godba, nato pa je bil temeljni kamen blagoslovljen." Dodajmo, da je pesem Domovini napisal Gregor Koritnik, po poklicu pravnik, sicer pa pesnik in spreten prevajalec iz angleščine, doma z Briš pri Polhovem Gradcu. Omenjeno pesem je takratno ministrstvo za prosveto nagradilo.

Tako se glasi poročilo. Sledi še pohvala za "krasno organizacijo, ki se je manifestirala po zaslugi domačih prirediteljev v odlični discipliniranosti v cerkvi, na cesti in pri zabavi". Poročilo se konča z mislijo, da se "zlasti gostje temu kar niso mogli načuditi". Poročevalec ni podpisan, očitno pa je celodnevno dogajanje izpričalo veliko zavzetost kraja ob tem dogodku.

 

Milka Bokal
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.