Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
23°C
5°C
JUTRI
23°C
4°C
5410

Grajska lipa je neprecenljiva

V prvih dneh aprila je največja naravna znamenitost grajskega parka, več kot tristo let stara mogočno razvejana lipa, doživela pomladitev in učvrstitev. »Lipa je še dejavna, ni pa ravno zelo vitalna. Razbremenili smo ji vrhove, razredčili krošnjo, da spodbudimo rast, povezali najšibkejše votle veje z raztegljivimi vezmi kobra, saj so nekatere glavne veje spodaj že votle ...,« je povedal Miran Conta, arborist (arbo pomeni v latinščini drevo), ki se s kirurgijo dreves ukvarja že 16 let. Pravi, da je polhograjska lipa stara od 300 do 400 let, medtem ko je najstarejša v Sloveniji s 700 leti najevska lipa nad Črno na Koroškem, ki jo je tudi že dvakrat pokrpal na enak način kot lipo v Polhovem Gradcu. Naša lipa je bila še bolj znamenita pred 20 leti, ko je bila v njeni krošnji usidrana lesena ploščad s tremi klopmi, kjer je lahko sedelo deset ljudi! Na ploščad so vodile lesene stopnice in večkrat smo z družbo posedeli v njeni zeleni krošnji.

Sebastjan Vehar

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi