Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Gasilcem kapo dol! (In čelado gor …)


NOVICE

| |
12.02.2014      12:08
A A

Gasilcem kapo dol! (In čelado gor …)


Prostovoljno gasilsko društvo Dvor je majhno le po številu, ampak ko je treba, fantje zagrabijo in opravijo svojo dolžnost srčno in predano!


Dvor: luknja v strehi je bila hitro popravljena.
Dvor: luknja v strehi je bila hitro popravljena.
Deli:

Pa ne le svoje, v kriznih trenutkih boja z žledom in podrtimi drevesi so se že v ponedeljek dogovorili, da bodo pokrili tudi del terena PGD Polhov Gradec, in prav tu, na Brišah nad Prošco, sem jih v nedeljo ujel tudi sam – pri čiščenju trase nizkonapetostnih vodov, vezanih na transformatorsko postajo Zavrh, torej na težko dostopnem in redko poseljenem terenu.

Ampak tokratna intervencija je bila drugačna, saj jih je že v soboto poveljnik civilne zaščite, Franci Koprivec, obvestil, da pride na pomoč 16 vojakov. Že v soboto so imeli štiri vojake iz Slovenske Bistrice (med njimi dve vojakinji), ki so pomagali čistiti nizkonapetostni vod proti "Robidovcu" nad Belico. V nedeljo ob 9.30 pa so se sestali s skupino osmih vojakov vojašnice iz Cerkelj na Dolenjskem, ki so z Vrhnike prišli z dvema džipoma in tovornjakom. Pravzaprav je prišlo 16 vojakov in tudi vojakinja vmes, a osem jih je v Zalogu pomagalo tamkajšnjim gasilcem.

Poveljnik gasilcev PGD Dvor, Gregor Peklaj, je razporedil delovno silo v manjši skupini, v katerih so bili po 4 vojaki in še trije gasilci, in po navodilih elektropodjetja so čistili trase nizkonapetostnih daljnovodov okoli transformatorja Zavrh, od koder gredo tri linije. Tokrat so očistili dve, in sicer proti Štefanu in Ferjanu ter naprej proti Gutnku. Pohvaliti velja ekološko kmetijo Pr' Ferjan, ki sem jo predstavljal l. 2009 zaradi proizvodnje elektrike na strehi gospodarskega poslopja. Tam so se na koncu delovnega dneva odpočili in okrepčali.

 

OPREMA IN LJUDJE SO IZČRPANI

V intervencijah je sodelovalo 36 operativnih gasilcev PGD Dvor oz. večina operativnih članov PGD Dvor in še 5 aktivnih domačinov, ki jim fizično delo ni tuje. Večina gasilcev je za zaščito uporabljala ognjevarno obleko in čelado ter delovne rokavice. Nekateri so uporabljali tudi namenske hlače za delo z motorno žago, ki varujejo noge pred urezom. Večina obutve v društvu je poleg ognjevarnosti namenjena tudi varovanju pred urezom z motorno žago. Zaradi gibanja skozi grmovje, vejevje in bodičevje se je marsikatera oprema tudi poškodovala. Nadomestitev poškodovane opreme za društvo predstavlja nemajhen strošek, saj komplet za enega gasilca stane krepko preko 1.000 €.

Gasilska avta, kombi in tovornjak, ki so bili v teh dneh obuti v snežne verige, so v osmih dneh v okviru lokalnih intervencij prevozili več kot 500 km. Verige praviloma namestimo na intervencijska vozila ob začetku vsakega malo močnejšega sneženja. Vozila so zdaj na nekaj mestih rahlo poškodovana, odrgnjena, umazana, a so se dokazala kot zanesljiva. Izkazalo se je, da bi v takšnih primerih potrebovali tudi tovorno vozilo z avtodvigalom za nalaganje oz. premikanje dreves. Pri delu z motornimi žagami smo porabili približno 100 litrov bencinske mešanice. Vse motorne žage, razen ene, ki je shranjena v gasilskem avtu, so gasilci prinesli od doma.

Gasilci pa bi se radi ob tej priložnosti zahvalili za sodelovanje domačinom, ki so jih rade volje pogostili in okrepčali, pa tudi sodelovanje s poveljnikom civilne zaščite in županom je bilo zgledno. Ne predstavljajo si, koliko tednov bi trajalo, da bi prišla elektrika do ljudi, če bi bilo vse delo s čiščenjem padlega drevja na plečih že tako preobremenjenega kadra elektropodjetij.

Vojska pa ni smela sodelovati več kot le fizično brez motorke, saj jih k temu zavezuje pravilnik o varstvu pri delu na delovnem mestu, ki zahteva izpit iz varstva pri delu in izpit iz rokovanja z motorno žago.

 

POŠKODOVANE STREHE

S sobote na nedeljo sta dve močnejši drevesi padli tudi na hišo v Dvoru. Eno drevo je močno poškodovalo sleme hiše, drugo pa nadstrešek oz. garažo. Drevo je padlo tudi na streho pri Glažarju, ampak k sreči le vrh drevesa, ki ni napravil vidne škode. Še nekaj objektov je bilo ogroženih z drevesi, ki pa jih zaradi lastne varnosti in nezmožnosti preusmeritve stran od objektov med podiranjem nismo podrli. K sreči so do konca kljubovala žledenju in ostala nepoškodovana.

Sebastjan Vehar

Foto: Klemen Zibelnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.