Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

pretežno jasno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno, proti jutru lahko v severovzhodni Sloveniji pade kakšna kaplja dežja. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 1, ob morju okoli 3 °C.
-1°C | 9°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
0°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
6°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

''Davek na dež'' ima smisel...


NOVICE

| |
20.10.2013      8:30
A A

''Davek na dež'' ima smisel


Vsi občani smo tri tedne do roka oddaje, ki se je iztekel 21. oktobra, od upravljavca kanalizacijskega omrežja prejeli izrisane in izpisane površine streh naših hiš, ki pa so v mnogih primerih vrisane napačno. Ljubljanska družba Vodovod - Kanalizacija, d. o. o., nas prosi tudi za podatek o številu stanovanj v posameznih hišah. Osebni obisk uprave je dal konkretne informacije.


Nadzemna cisterna za vodo je lahko okras.
Nadzemna cisterna za vodo je lahko okras.
Deli:

Tema je razvnela marsikatero debato, saj ima povprečna slovenska duša vedno kaj črnega za nohtom … če ne dela na črno, pa ima pasjo uto postavljeno na črno, z nje pa žlebove speljane v kanalizacijo! Šalo na stran, nova evidenca je nastala na pobudo državnega zbora, ki je leta 2012 redoljubno in v evropski maniri sprejel uredbo (Ur. l. RS, št. 87/12 in 109/12), torej zakonski akt, ki vse upravljavce kanalizacije v Sloveniji obvezuje k natančnejšemu zaračunavanju stroška odvajanja in čiščenja odpadnih vod uporabnikom. Barvne evidence so vzpostavljene na podlagi javno dostopnih podatkov katastra stavb (Gurs), registra nepremičnin (Gurs), ortofoto posnetkov in naših evidenc o uporabnikih – in ravno tu so nastale napake, saj so ortofoto (letalski) posnetki Polhovega Gradca z okolico zelo slabe ločljivosti in je računalniški program Vo-Ke težje zaznal strehe. Površina strehe je osnova za obračun odvajanja in čiščenja padavinskih voda s streh, število stanovanjskih in poslovnih enot pa osnova za določitev faktorja omrežnine. Strošek odvajanja odpadne padavinske vode s streh so uporabniki kanalizacijskega sistema deloma plačevali že doslej, vendar je bil vključen v strošek odvajanja komunalne odpadne vode. Z novim obračunom, ki ga predpisuje uredba, pa se bo strošek odvajanja odpadnih voda obračunal glede na dejansko povzročene stroške.

Deževnica škodi čistilnim napravam

Večina slovenskih mest ima speljano mešano kanalizacijo, torej voda iz stranišč in s streh teče v isti kanal. Kdor ima večjo streho, pošlje več vode v čistilno napravo in bo moral več plačati, poleg tega pa deževnica čistilnim napravam spira bakterije, ki čistijo vodo. Uredba, ki bo na položnici ločila strošek deževnice in stranišč, je smiselna, saj ljudi spodbuja, da padavinsko vodo s svojih streh, dvorišč in asfaltnih površin na kraju samem speljejo nazaj v zemljo oziroma jo "ujamejo" v zadrževalnike in jo uporabijo za namakanje vrta, pranje vozil in podobno. Poleg tega se z zajezovanjem dežja na mestu in ponikovanjem poveča nivo podtalnice in tako se zmanjšuje poplavna ogroženost.

Primer štiričlanske družine

Doslej je bilo čiščenje in odvajanje vode zaračunano po dejanski porabi vode; za primer porabe 22 m³ se je računalo vsaki hiši dve postavki, odvajanje odpadnih voda v znesku 5,9 € in čiščenje odpadnih voda v znesku 12 €. Pustimo zdaj dejstvo, da je naša čistilna naprava Polhov Gradec tako premajhna, da ne deluje več kemično, ampak le mehansko, čeprav se je pred dvajsetimi leti načrtovalo drugače. Nova metodologija obračunavanja stroškov bo zapletena; namesto dveh postavk bo na položnici zapisanih kar osem novih postavk, o višini teh pa še molčijo, saj čakajo izsledke anket in potem rezultate elaborata. Vendar se ne pozabijo pohvaliti, da so ceno odvajanja odpadne vode nazadnje spremenili leta 2004, ceno čiščenja odpadne vode pa leta 2006. Sklepamo lahko seveda na povišanje cen. Ali pa znižanje, če imamo deževnico speljano v lasten rezervoar in ponikovalnico, v zemljo.

V Grosupljem so pohiteli in uredbo že praktično upoštevajo. A tam je voda precej dražja kot v Polhovem Gradcu; družinska hiša po zgolj eni položnici plača 60 € za pitno vodo, kanalščino in odvoz smeti. V naši občini pa je za zdaj seštevek treh položnic (treh različnih izvajalcev) v tem primeru 37 €, kar je za tretjino manj.

Ponikovalnica in cisterna

Prvi pogoj za ponikanje vode je prava sestava zemlje, poenostavljeno, da gre za zemljo in ne glino ali celo vrtačo, ki vodo požira kot za stavo. Običajno se 3–4 m globoko, navpično v tla vkopljejo betonske cevi premera vsaj en meter, z več strani naluknjane za iztok vode (prodajajo jih večji trgovci), nato pa se zaprejo s pokrovom zaradi varnosti. Lahko pa smo bolj inovativni in postavimo površinske ponikalne kanalete (rešetke), kakršne so na ogled na spletnih straneh www.hauraton.com. Kdor pa namerava prihraniti na ta način, da zakoplje v zemljo kar prod, ne cevi, naj ve, da je med prodom le 30 % prostora za vodo, torej mora biti jama toliko večja, v kolikor ni odtekanje res dovolj intenzivno. Podzemni rezervoarji za kapnico so seveda smiselni, saj prihranimo dvakrat; pri strošku odvajanja vode in pri porabi vode. Velikost je pomembna, priporočajo 5 m³ za stanovanjsko hišo, saj projektantje računajo, da odrasla oseba porabi 150 l sanitarne vode na dan. Smiselno je nabaviti cisterno s potopno črpalko in cevmi vred; cene za material za tak komplet se začnejo pri 1.500 €. V Kranju deluje podjetje, ki cisterno očisti, če je potem sprejemljivo. Veliko informacij in možnost izračuna velikosti cisterne ponuja spletna stran www.cistilnenaprave-dezevnica.si.

 

Sebastjan Vehar 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!